BIĆE KAO DA JE PALA NUKLEARNA BOMBA: Ako se ovo desi, srušiće se svetski poredak?
U svetskim finansijskom krugovima započela je diskusija o tome da bi Saudijska Arabija mogla da raskine fiksni kurs rijala prema dolaru, što predstavlja veliku pretnju za čovečanstvo. Ako rijal devalvira, cena nafte pala bi i ispod deset dolara za barel. Onda bi devalvirali i Kuvajt, Katar i Emirati, pa rublja, peso, bolivar, kvanza, alžirski dinar, naira, ringit, rupija...
PREMIJER NA POKLON DOBIO 681 MILION DOLARA: Narod besan, Saudijci dali pozamašnu sumu nizašta?
Neki komentatori nazvali su to “najcrnjim od svih crnih labudova”, misleći na ekstremno retke, neočekivane i nepredvidive događaje s kataklizmičnim posledicama. Kad bi se to dogodilo, rijal bi doživeo naglu devalvaciju, cena nafte propala bi i ispod deset dolara za barel, u Saudijskoj Arabiji izbila bi hiperinflacija.
Za svetske finansije bilo bi to kao udar termonuklearne bombe. Odmah u prvom talasu i sve druge zemlje Zaliva koje su svoje valute vezale za američki dolar - Kuvajt, Emirati i Katar - doživele bi devalvaciju i erupciju inflacije. U drugom talasu devalvirali bi rublja, kanadski i australijski dolar, peso, bolivar, alžirski dinar, naira, ringit, rupija... Otkud takav katastrofični scenario? Nažalost, on nije samo hipotetički, on se već događa. Posledica je drastičnog pada cena sirove nafte i prirodnog gasa, ali i drugih energenata, ruda i sirovina.
Kazahstan je u avgustu “otkačio” svoj tenge od dolara. Pre manje od meseca i Azerbejdžan je prestao da brani fiksni kurs manata. A paniku oko saudijskog rijala, koji je fiksnim kursom vezan za dolar još od 1986. izazvao je rekordni pad njegove vrednosti na forvard tržištu. I brojne su banke i fondovi kupili osiguranje za slučaj da Arabija zbog pada cene nafte raskine fiksni kurs.
Dok su nafta i gas vredeli više, zemlje izvoznice imale su velik priliv “petro-dolara”, a prilike za zaradu privlačile su i inostrane investitore. “Dolarska bonaca” činila je devize sve jeftinijima u lokalnoj valuti, a lokalnu valutu sve vrednijom (aprecirala je), pa su te zemlje postajale sve skuplje i nekonkurentnije. Da bi to izbegle “vezale” su ili “usidrile” svoje valute za dolar, a fiksni kurs su branile pod pritiskom aprecijacije tako što su kupovale viškove dolara i spremale ih u devizne rezerve.
Sada, kad je cena nafte pala, događa se obrnuto. Inostrani ulagači beže iz tih zemalja i menjaju lokalnu valutu u dolare kako bi ih mogli izneti. Da se pritom kurs ne bi menjao, centralne banke tih zemalja prodaju dolare iz svojih rezervi i tako brane fiksni kurs pod pritiskom deprecijacije. Međutim, rezerve ne smeju potrošiti do kraja jer im one služe i za uvoz nužnih potrepština pa su u jednom trenutku prisiljene odustati od odbrane kursa i prepustiti ga “plivanju” na tržištu prema ponudi i potražnji deviza. Kad kursna “brana” popusti, lokalna valuta naglo devalvira.
Saudijci su prodajom nafte gomilali devizne rezerve koje su u avgustu 2014. dosegle 746 milijardi dolara. Ali kad je nafta drastično pojeftinila, morali su početi da ih troše za podmirivanje proračunskih rashoda i održavanje fiksnog kursa rijala. Do kraja 2015. potrošili su 118 milijardi dolara, a nastave li da prazne rezerve današnjom brzinom, naći će se pred zidom već za tri godine.
A kako sada stvari stoje, znatnijeg porasta cene nafte nema na vidiku. Ne samo da na tržište dolazi novih iranskih milion barela na dan nego i Japan pali svoje nuklearke, što znači da će smanjiti potrošnju nafte za isto toliko. Vrlo brzo i brojne druge zemlje izvoznice sirovina, ruda i energenata moraće se prilagođavati tim novonastalim prilikama “dižući kursna sidra”, odustajući od fiksnih kurseva i prepuštajući svoje valute slobodnom plivanju.
(Telegraf.rs/ Izvor: jutarnji.hr/ Ratko Bošković)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boro
Ako bi pao barel na 10 dolara to znaci da mu je to.realna cena,i nista se strasno nebi desilo,odkud ideja dabi bila katastrofa ravna atomskoj bombi,tada bi napokon 90% covecanstva zivelo normalno,a onih 10% nebise vise mogli enormno bogati...
Podelite komentar
Igor valjevo
Ma to nas ne zanima kod nas cena goriva nece pasti pa makar se svet okrenuo naopako jer mi smo jaki nedamo se mi
Podelite komentar
Grin
A zasto je onda kod nas i dalje cena goriva ista 130din,i kad je 120dolara bila na svetckom trzistu,a sada je 28dolara,a u makedoniju je sad cena 85din
Podelite komentar