DANAS JE CRVENO SLOVO, JOVANJDAN: Da li ste znali da SRBI i dalje čuvaju RUKU kojom je NAJVEĆI SVETAC KRSTIO ISUSA! (VIDEO)

 
  • 28

Desna ruka Svetog Jovana Krstitelja, ona kojom je zahvatio vodu iz Jordana kada je krstio Isusa Hristosa, i dalje je u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve, a čuva se u manastiru na Cetinju

Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Jovana Krstitelja Preteču, jednog od najbitnijih hrišćanskih svetaca.

Sveti Jovan se naziva Krstiteljem zato što je u reci Jordan krstio Isusa Hristosa.

DANAS JE 70 APOSTOLA: Neki od njih su ODBILI ZADATAK BOGA!

Postoje istoričari hrišćanstva koji Jovana smatraju Isusovim bratom od tetke, međutim postoje i oni koji tvrde da je to nemoguće dokazati. Jedna stvar je nesumnjiva, a to je da je Jovan mnoge hrišćane krstio u reci Jordan, odnosno da je zaista postojao kao istorijska ličnost.

POP OSVEŠTAVA CISTERNU U NOVOM SADU: Građani čekaju u redu za ČUDOTVORNU VODU IZ VODOVODA (FOTO)

Sveti Jovan je i ime Preteča dobio zbog toga što je najavljivao dolazak Isusa Hristosa i navodno ga među prvim prepoznao kao sina Božijeg.

Po predanju Jovan je u reci Jordan krstio i one koji su se pokajali što odmah nisu verovali u hrišćanstvo.

Postoje navodi da je živeo potpuno asketskim životom. Navodno se hranio samo insektima i medom od divljih pčela, a uvek je bio obučen samo u kamilju kožu.

Istorijski podaci svedoče da je Jovan pogubljen u vreme kralja Iroda. Osuđen je na smrt zbog praktikovanja hrišćanstva koje je tada bilo zarobljeno, a ubijen je tako što mu je odsečena glava.

Desna ruka Svetog Jovana Krstitelja, ona kojom je zahvatio vodu iz Jordana kada je krstio Isusa Hristosa, i dalje je u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve, a čuva se u manastiru na Cetinju.

Foto: Wikipedia/Koroner Foto: Wikipedia/Koroner

Jovanovu desnu ruku u Evropu su doneli malteški vitezovi, koji su je poklonili ruskom caru Nikolaju. Kasnije su je Srbima na čuvanje, odnosno kraljevskoj dinastiji Karađorđević, poverili ruski vitezovi koji su emigrirali iz Rusije, a u vidu znaka zahvalnosti što je naša država primala sve izbeglice.

Ruka Svetog Jovana najpre je čuvana u srpskoj patrijaršiji. Potom je 1941. pred najezdom Nemaca odneta u manastir Ostrog gde ju je na čuvanje ostavio kralj Petar II Karađoređvić.

Ruku Svetog Jovana pronašla je 1952. godine nova komunistička vlast koja ju je prisvojila i držala na nepoznatom mestu, sve dok crnogorski komunista Marko Orlandić nije 1978. naredio da se ova relikvija vrati crkvi.

Foto: ostrog.co Foto: ostrog.co

Ruka Svetog Jovana od tada počiva u manastiru Cetinje, a javnost može da je vidi svakog 20. januara.

Pogledajte video o neobično putu ruke Svetog Jovana Krstitelja:

(Telegraf.rs)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Petar

    19. januar 2016 | 20:29

    Srecna slava svima koji slave i da vas bog cuva!

  • Рале Кг

    19. januar 2016 | 23:10

    Живи били до века славили срећна Слава свима који славе па и мени,Бог вас све чувао заједно са мојом породицом и самом!!!!

  • Sneska

    19. januar 2016 | 21:12

    Srecna slava svima koji slave

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA