Evo kolike su sada kazne ako kasnite u plaćanju poreza

 
  • 13

Nedavno usvojene izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji urađene su radi prilagođavanja raspona propisane kazne težini prekršaja i vrsti poreskog obveznika

Građani koji od ove godine ne plate porez na vreme rizikuju da budu kažnjeni s najmanje 5.000 dinara, a donedavno minimalna kazna iznosila je 50.000 dinara, dok je maksimalna predviđena kazna za firme 100.000 dinara, navode u Ministarstvu finansija.

PAUŠALNO PLAĆATE POREZ I U 2016? Ovo su tri najvažnije stvari koje morate da znate!

Nedavno usvojene izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji urađene su radi prilagođavanja raspona propisane kazne težini prekršaja i vrsti poreskog obveznika, imajući u vidu da je reč o građanima, navodi Ministarstvo.

Kazna je bila neprimereno visoka u odnosu na težinu prekršaja i nije u praksi doživela primenu, što je bio i osnovni razlog za izmenu, navode u Ministarstvu.

Promenjen je, kako su objasnili, minimalni iznos prekršajne kazne po kojem će građani koji ne uplate utvrđen porez u zakonskom roku, biti kažnjeni novčanim iznosom od 50 odsto utvrđenog poreza, a ne manje od 5.000 dinara, umesto dosadašnjih ne manje od 50.000 dinara.

Foto: freedigitalphotos.net Foto: freedigitalphotos.net

Na primeru poreza na imovinu koji se plaća u četiri rate, dešavalo se da građani kasno plate porez, postanu predmet podnošenja zahteva za pokretanje prekršajne odgovornosti, a pre izmena Zakona, predviđena minimalna kazna je iznosila 50.000 dinara, što je po pravilu višestruko premašivalo visinu poreske obaveze.

Sadašnje rešenje podrazumeva da će onaj ko ne plati porez od 12.000 dinara biti kažnjen prekršajnom kaznom od 6.000 dinara, što je polovina iznosa utvrđenog poreza.

Fizičko lice koje ne plati porez od 2.000 dinara kazniće se prekršajnom kaznom od 5.000 dinara, jer je to propisani minimum.

Foto: Flickr/GenBug Foto: Flickr/GenBug

Pre nedavno usvojenih izmena Zakona, kazna je i u jednom i u drugom slučaju iznosila minimalnih 50.000 dinara.

U Ministarstvu finansija navode da je Zakon izmenjen i u delu gde se prekršajna kazna od 150.000 dinara upodobljava sa odredbama zakona kojim se uređuje prekršaj, odnosno prekršajni nalog, prema kojoj se za pravno lice može propisati kazna u fiksnom iznosu od 10.000 do 100.000 dinara.

Foto: Flickr/kenteegardin Foto: Flickr/kenteegardin

Naime, kako su objasnili, kazna za prekršaj pravnog lica je prekoračivala zakonski maksimum iz Zakona o prekršajima, kojim je, između ostalog, propisano da se novčana kazna može propisati u fiksnom iznosu za pravno lice od 10.000 do 100.000 dinara. Zato se ona izmenama "upodobljava" sa propisanom kaznom i određuje u maksimalno dozvoljen iznos za pravno lice od 100.000 dinara.

- Napominjemo da se prekršajni nalog izdaje samo kada je za prekršaj zakonom ili drugim propisom od prekršajnih sankcija predviđena samo novčana kazna u fiksnom iznosu - navode u ministarstvu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ono kada se sve oko tebe ruši, a tebi je laganica:U radnji izbio požar, on ostao "ladan kao špricer"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ATIMUS

    4. januar 2016 | 18:05

    Traze porez a nedaju nikakvu zastitu imovine.....znaci da nije u putanju porez nego harac

  • Murat

    4. januar 2016 | 19:02

    Prvi srpski ustanak je podignut kada raja nije više mogla plaćati globe, harač i druge namete pa će to verovatno da se desi i ovoj vlasti jer živeti se više ne može. Dokle oni misle da narod može to da izdrži? Jebem ja njih što oni misle dobro ovom narodu i državi. Samo da svoje dupe stave u "zavetrinu" i da je njima dobro.

  • Gradjanin

    4. januar 2016 | 18:52

    Mogla bi gospoda poreznici da posalju uplatnice na vreme, kako bi ljudi znali kad i koliko da plate.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA