vlasi su srbi kad imaju neku korist od toga... sad su culi da rumunija daje drzavljanstvo rumunima iz srbije,pa su odjednom svi ti 'vlasi' postali rumuni...
Hvala društvu na plusevima,vidim da poznajete istoriju što mi je baš drago.Samo da naglasim za one koji neznaju,naprimer šta je falilo vojvodi Sindjeliću da bude Vlah a da se izjasni Srbinom,Petru Njegošu prvom,Hajduk Veljku,carica tj.zena cara Dušana,Nikoli Pašiću i mnogim drugima.Ja mislim da im ništa nije falilo,a to što pola Srbije nezna ko su Vlasi kriv je Komunizam,pozdrav!
Какву црну историју?! Они су се учили код разних Деретића и осталих комплексаша који своје полутанство желе да осмисле усисавањем свега у српство. А, што се подршке/плусева тиче разуме се да су дошли од Срба, јер то је покондирен народ, несигуран у себе и своје национално биће. Мада, нема сумње да иза тога стоји и нека "влашка магија".
Ništa nije bez razloga.
Tako i reč Vla tj. zašto neke l
ljude zovu Vlasima po Hrvatskoj i Bosni.
Pogledajte sela u okolini Pule u Hrvatskoj, to nisu tipična Hrvatska imena kao i Pula.
Ako je do 12 Veka na Teritoriji Rumunije i Bugarske bila Vlahija, valjda postoje Vlasi.
Зато "Срби" рађају полутане.. Не зна се коме је мајка Влајна, коме Албанка, коме Ромкиња а коме Цинцарка,.. Но, то не смета да се гласно србује - на турском, по покондиреном и ружном обичају.
Нека су они добри људи, у шта не улазим (мада бих могао понешто да приговорим), али Срби НИСУ, и није лепо нити да себе тако називају, нити да их Срби посрбљују, тј. развлахују. Несрећу су нам нанели наши "велики" цареви који су зарад своје хегемоније у Српско национално биће усисали (силом посрбили) Влахе, Арнауте, Цинцаре.. Одвојили их од њихове културе, привели их у српство. И у том светлу је веома незгодно питање ко је то Србин данас. Бити Србином (Влахом, Кинезом,..) је питање етницитета, не произвољне националне опредељености.
Vlasi su divni, gostoljubivi, vredni i posteni ljudi. Srpske patriote koji su zivote dali i u I a i u II sv. ratu. Prisetimo se samo Timocke divizije....
Ti si srbin/vlah/ras (sve je to isto) prouci zabranjenu istoriju i saznat ces sta se to veliko skriva pod tim pojmom, to su samo stalezi a ne narodi i nikako nacionaliteti..
Нека си ти жив и здрав, и имао сву срећу овог света. Но, Србин ниси и немој се нити одрицати себе, нити се представљати Србином. Влахиње, као ни Албанке, нити ма које ине жене, не рађају Српчад, као што их и не праве они који нису Срби. Ми треба да живимо једни поред других, као пријатељи и са уважавањем. И Српкиње, ако желе, нек узимају Влашке мужеве и нек Влахе рађају. И Србин с Влајном може правити Валхе - ако се воле то је у реду. Но, немојте плод тих љубави називати Србима, јер нису. Не зато што је то лоше, већ зато што није. И да живимо у миру још многаја љета!
Pre nego što su Rimljani počeli još u II veku pre nove ere da osvajaju Balkan,(146.g. pre nove ere su Makedonija i Grčka već bile rimske provincije), na današnjim teritorijama istočne Srbije prostirale su se Mezija i Trakija čije je stanovništvo (mešana plemena) govorili nekom mešavinom azijsko-evropskog jezika, gde je bilo i pojmova iz latinskog i germanskog jezika. Severno, odvojena Dunavom, prostirala se Dakija. Tračani su narod indoevropskog porekla. Pretpostavlja se da već tokom neolita otpočinje formiranje Tračana (kulture Karanovo, Veselinovo, Marica, Gumelnica). Prvi pisani izvor u kome se spominje Trakija (tre – ke – wi – ja) jesu mikenske tablice ispisane linearnim pismom B ( XIV – XIII vek pre nove ere). Najranije podatke o Trčanima daje Homer (VII veku pre nove ere). Po Ilijadi, Tračani su se u trojanskom ratu borili na strani Trojanaca, protiv Grka, a njihov najveći junak bio je Res. Rimljani polako ali sigurno osvajaju Trakiju i Meziju, a 106. godine nove ere car Trajan, nakon drugog Dačkog rata, osvaja celu Dakiju proslavivši se pobedom nad kraljem Decebalusom. Ta nova rimska provincija zahvatala je prostor između Tise i Dnjestra, Dunava i Karpata. Na mesto istrebljenog, deportovanog i odbeglog stanovništva car Trajan je naselio koloniste iz prostranih delova Rimskog carstva. Sprovodi se romanizacija stanovništva i uvodi se rimska kultura. Latinski jezik postaje osnovni jezik. Sve do epohe Marka Aurelija, Dakiju nisu ugrožavali drugi varvari. Do velikog iskušenja je došlo 235. godine, kada su se varvari okupili radi napada. Kada su oni napali 238. godine, Dakiju su potresali ratovi sve dok Aurelijan nije odlučio da evakuiše Dakiju 271. godine. Pod pritiskom i najezdom germanskih Gota, 272. godine, Rimljani i deo stanovništva napuštaju teritorije Dakije i naseljavaju se južno i istočno od Dunava (deo današnje Srbije i severna Bugarska). Ipak veliki deo stanovništva ostaje u Dakiji, Trakiji i Meziji gde je ipak uspevalo da sačuva do današnjeg dana tradiciju, kulturu i jezik.
U V veku nove ere, u Dakiju su počeli, zajedno sa najezdom Avara, da prodiru Južni Sloveni. Stanovništvo koje je bilo nastanjeno južno i istočno od Dunava i koje se uglavnom bavilo zemljoradnjom, napušta svoje obradivo zemljište i povlači se u brdovite predele širom Balkana, gde se, da bi opstalo, dalje bavi stočarstvom. Srpska plemena nazivaju starosedeoce Vlasima koje i Grci takođe tako nazivaju, a predeo od Dunava pa sve do Karpata Grci nazivaju Vlaška.
Najranija pisana pomena o Vlasima su od grčkih istoričara, na primer Ane Komnene, kćeri vizantijskog cara Aleksisa. Ona je pisala u XII – XIII veku. Vlahe opširnije opisuje grčki (vizantijski) general Tzimisches u X veku. I Komnena i Tzimisches govore o velikoj i maloj Vlahiji (Megalovlahia, Microvlahia). Interesantno je da na svom jeziku, govoreći među sobom, Vlasi se nikada nisu zvali “Vlasi” nego su koristili neku varijantu “Romana”. Ne zna se sigurno odakle naziv “Vlah”. Ali je sigurno da su Ostrogoti i Vizigoti prošli i živeli na Balkanu od oko 200.godine do 500. godine naše ere. Pretpostavlja se da su oni dali starosedeocima Balkana naziv sličan “Welsch”-u. To znači “Rimljanin” (a ne stočar!).
Postoji mišljenje da je ime “Vlah” izvedeno iz gotskog i originalno je značilo “stranac”, a kasnije “onaj koji se izražava na latinskom”. Kada su Sloveni (ne samo Srbi) stali preći Dunav ka jugu (početkom 580. godine naše ere) oni su najverovatnije preuzeli Ostrogotski naziv “Welsch” i promenili ga prema slovenskom sluhu na “Vlah”, “Valah” ili “Voloh”. Od oko 1200. godine svi narodi oko Vlaških zona su prihvatili naziv sa korenom “Vlah” ili u slučaju Mađara “Olah”. Kada su Vlaške države osvojile nezavisnost (od Turaka, Mađara, Rusa), one su tražile da im se latinsko poreklo prizna nazivom Romania. Rumuni su to očigledno uspeli, ali su nažalost zaboravili da su prvo bili Vlasi.
Prve Vlaške kneževine se javljaju u XIII veku kada se veliki deo Vlaha oslobađa Mađarske okupacije. Pred kraj XVIII veka vlaški grad Moskopole (Voskopoje), u sadašnjoj Albaniji, ponosio se sa svoje 22 crkve, akademijom, štamparijom, i stanovništvom od oko 60.000. U to vreme su objavljeni i prvi vlaški rečnici, gramatike i bukvari. Međutim, 1788. godine Ali Paša Tepelena uništio je ovaj napredni vlaški grad. Do sredine XIX veka vlaške zajednice uspostavile su svoje škole i crkve i uživale su potpunu podršku vlasti. Komunistički režimi koji su kasnije došli na vlast širom Balkana, zatvorili su sve vlaške škole i ustanove.
“Vlasi nisu Rimljani, niti Grci, a ni Turci dok Slovenima ponajmanje mogu pripadati. Vlasi su potomci Ilira koji su prostor Srbije naseljavali još u kameno doba”, tvrdi Branislav-Bata Paunović, autor knjige ‘Vlasi kroz vekove”. “Između ova dva naroda postoje brojne istorijske sličnosti” – kaže Bratislav, rodom iz sela Bratinac kod Ćuprije.”To je pre svega vlaška narodna nošnja, način sahranjivanja pokojnika, pronađene arheološke iskopine, način vlaškog života i običaja, vlaški jezik koji ima u sebi romanskih i slovenskih primesa ali je u suštini specifičan i svojstven samo Vlasima. Višegodišnjim istraživanjem došao sam do činjenice da su Vlasi narod koji je naseljavao Balkansko poluostrvo pre svih drugih naroda, drugi su se kasnije doselili na ovo područje. Uz to, Vlahe istorija nije zabeležila ni na jednom drugom mestu osim na Balkanu, u Srbiji i Rumuniji.” – dodaje.
Malo je cudno da ih Grci I tek doseljeni Sloveni zovu Vlasima!
Logika kaze drugacije!
Rumun je nametnuto ime,pre stoji da su Rumuni-Vlasi,a ne obrnuto!
Samo moje misljenje,nemam nameru nikog da uvredim!
Dosta vode ce Dunavom proteci,dok se nerazresi ova Balkanska papazjanija...ako se ikada I razresi....
dule
Vlasi su Vlasi sa Srpskim imenima i prezimenima
Podelite komentar
adrijan
vlasi su srbi kad imaju neku korist od toga... sad su culi da rumunija daje drzavljanstvo rumunima iz srbije,pa su odjednom svi ti 'vlasi' postali rumuni...
Podelite komentar
Maverick
Hvala društvu na plusevima,vidim da poznajete istoriju što mi je baš drago.Samo da naglasim za one koji neznaju,naprimer šta je falilo vojvodi Sindjeliću da bude Vlah a da se izjasni Srbinom,Petru Njegošu prvom,Hajduk Veljku,carica tj.zena cara Dušana,Nikoli Pašiću i mnogim drugima.Ja mislim da im ništa nije falilo,a to što pola Srbije nezna ko su Vlasi kriv je Komunizam,pozdrav!
Podelite komentar
Бранко
@Maverick
Причаш свашта.. Но, да је тако фалило би.
Podelite komentar
Бранко
@Maverick
Какву црну историју?! Они су се учили код разних Деретића и осталих комплексаша који своје полутанство желе да осмисле усисавањем свега у српство. А, што се подршке/плусева тиче разуме се да су дошли од Срба, јер то је покондирен народ, несигуран у себе и своје национално биће. Мада, нема сумње да иза тога стоји и нека "влашка магија".
Podelite komentar
Milan Vlah
Rodom sam srbin iz danasnje Hrvatske.Ziveo u primorju do 91. gde su nas srbe stariji hrvati nazivali vlasima.
Podelite komentar
Kris Vla
@Milan Vlah
Ništa nije bez razloga. Tako i reč Vla tj. zašto neke l ljude zovu Vlasima po Hrvatskoj i Bosni. Pogledajte sela u okolini Pule u Hrvatskoj, to nisu tipična Hrvatska imena kao i Pula. Ako je do 12 Veka na Teritoriji Rumunije i Bugarske bila Vlahija, valjda postoje Vlasi.
Podelite komentar
Gruzanin
Mi Sumadinci, obozavamo Vlajne! Pravi broj za ljubav - Sumadinac i Vlajna!
Podelite komentar
Dane
@Gruzanin
A mi Vlasi sto volimo da tresemo carapanke, nemas pojma.
Podelite komentar
Бранко
@Gruzanin
Зато "Срби" рађају полутане.. Не зна се коме је мајка Влајна, коме Албанка, коме Ромкиња а коме Цинцарка,.. Но, то не смета да се гласно србује - на турском, по покондиреном и ружном обичају.
Podelite komentar
Miki
Седе власи Азем власи...
Podelite komentar
Rodoljub
Vlasi su Veliko Srbi i Hajduci
Podelite komentar
Бранко
@Rodoljub
Власи су Власи. А Србима би било боље да буду мало више Срби.
Podelite komentar
Vlajko
Ako niste znali vlasi su najstariji narod u srbiji, ko zna istoriju zna i ovo.
Podelite komentar
Snezana яяя
Samo jedna napomena-Vlasi su u odnosu na ove neznalice koje dele minuse ljudine, a i mnogo veci Srbi od ovih minusara.
Podelite komentar
Бранко
@Snezana яяя
Нека су они добри људи, у шта не улазим (мада бих могао понешто да приговорим), али Срби НИСУ, и није лепо нити да себе тако називају, нити да их Срби посрбљују, тј. развлахују. Несрећу су нам нанели наши "велики" цареви који су зарад своје хегемоније у Српско национално биће усисали (силом посрбили) Влахе, Арнауте, Цинцаре.. Одвојили их од њихове културе, привели их у српство. И у том светлу је веома незгодно питање ко је то Србин данас. Бити Србином (Влахом, Кинезом,..) је питање етницитета, не произвољне националне опредељености.
Podelite komentar
Peca
Ja sam poreklom vlah,ali srbiju volm vise nego sebe...
Podelite komentar
Srbin
@Peca
Tako je brate moj.
Podelite komentar
Dusan
@Peca
Vlasi su divni, gostoljubivi, vredni i posteni ljudi. Srpske patriote koji su zivote dali i u I a i u II sv. ratu. Prisetimo se samo Timocke divizije....
Podelite komentar
Istina
@Peca
Ti si srbin/vlah/ras (sve je to isto) prouci zabranjenu istoriju i saznat ces sta se to veliko skriva pod tim pojmom, to su samo stalezi a ne narodi i nikako nacionaliteti..
Podelite komentar
Maverick
Eto ja sam Vlah i još veći Srbin!
Podelite komentar
ssss
@Maverick
Hvala takođe
Podelite komentar
Marijana Hadzi Bakov
@Maverick
Prijatelju u to nikada nisam sumnjala.Znam da ste dobri ljudi i velike patriote.Respekt za sve Vlase.
Podelite komentar
Snezana яяя
@Maverick
Vi ste ljudi za postovanje, malo je reci da vas volim, sto se mene tice samo reci hvale.
Podelite komentar
Бранко
@Maverick
Нека си ти жив и здрав, и имао сву срећу овог света. Но, Србин ниси и немој се нити одрицати себе, нити се представљати Србином. Влахиње, као ни Албанке, нити ма које ине жене, не рађају Српчад, као што их и не праве они који нису Срби. Ми треба да живимо једни поред других, као пријатељи и са уважавањем. И Српкиње, ако желе, нек узимају Влашке мужеве и нек Влахе рађају. И Србин с Влајном може правити Валхе - ако се воле то је у реду. Но, немојте плод тих љубави називати Србима, јер нису. Не зато што је то лоше, већ зато што није. И да живимо у миру још многаја љета!
Podelite komentar
Dane
I sta su sad Vlasi?
Podelite komentar
Marijana Hadzi Bakov
@Dane
Pa ljudi i to veliki za razliku od nekih.
Podelite komentar
Snezana яяя
@Dane
Tesko je opisati, njih moras da upoznas, ako bih ja birala ko je najbolji narod na svetu, izabrala bih Vlahe bez razmisljanja.
Podelite komentar
Deki
@Dane
Pa vlasi su kao dlake na glavi, kako ne kapiraš.
Podelite komentar
M.M
@Dane
moje komsije i druhari
Podelite komentar
čovek
@Dane
Pre nego što su Rimljani počeli još u II veku pre nove ere da osvajaju Balkan,(146.g. pre nove ere su Makedonija i Grčka već bile rimske provincije), na današnjim teritorijama istočne Srbije prostirale su se Mezija i Trakija čije je stanovništvo (mešana plemena) govorili nekom mešavinom azijsko-evropskog jezika, gde je bilo i pojmova iz latinskog i germanskog jezika. Severno, odvojena Dunavom, prostirala se Dakija. Tračani su narod indoevropskog porekla. Pretpostavlja se da već tokom neolita otpočinje formiranje Tračana (kulture Karanovo, Veselinovo, Marica, Gumelnica). Prvi pisani izvor u kome se spominje Trakija (tre – ke – wi – ja) jesu mikenske tablice ispisane linearnim pismom B ( XIV – XIII vek pre nove ere). Najranije podatke o Trčanima daje Homer (VII veku pre nove ere). Po Ilijadi, Tračani su se u trojanskom ratu borili na strani Trojanaca, protiv Grka, a njihov najveći junak bio je Res. Rimljani polako ali sigurno osvajaju Trakiju i Meziju, a 106. godine nove ere car Trajan, nakon drugog Dačkog rata, osvaja celu Dakiju proslavivši se pobedom nad kraljem Decebalusom. Ta nova rimska provincija zahvatala je prostor između Tise i Dnjestra, Dunava i Karpata. Na mesto istrebljenog, deportovanog i odbeglog stanovništva car Trajan je naselio koloniste iz prostranih delova Rimskog carstva. Sprovodi se romanizacija stanovništva i uvodi se rimska kultura. Latinski jezik postaje osnovni jezik. Sve do epohe Marka Aurelija, Dakiju nisu ugrožavali drugi varvari. Do velikog iskušenja je došlo 235. godine, kada su se varvari okupili radi napada. Kada su oni napali 238. godine, Dakiju su potresali ratovi sve dok Aurelijan nije odlučio da evakuiše Dakiju 271. godine. Pod pritiskom i najezdom germanskih Gota, 272. godine, Rimljani i deo stanovništva napuštaju teritorije Dakije i naseljavaju se južno i istočno od Dunava (deo današnje Srbije i severna Bugarska). Ipak veliki deo stanovništva ostaje u Dakiji, Trakiji i Meziji gde je ipak uspevalo da sačuva do današnjeg dana tradiciju, kulturu i jezik. U V veku nove ere, u Dakiju su počeli, zajedno sa najezdom Avara, da prodiru Južni Sloveni. Stanovništvo koje je bilo nastanjeno južno i istočno od Dunava i koje se uglavnom bavilo zemljoradnjom, napušta svoje obradivo zemljište i povlači se u brdovite predele širom Balkana, gde se, da bi opstalo, dalje bavi stočarstvom. Srpska plemena nazivaju starosedeoce Vlasima koje i Grci takođe tako nazivaju, a predeo od Dunava pa sve do Karpata Grci nazivaju Vlaška. Najranija pisana pomena o Vlasima su od grčkih istoričara, na primer Ane Komnene, kćeri vizantijskog cara Aleksisa. Ona je pisala u XII – XIII veku. Vlahe opširnije opisuje grčki (vizantijski) general Tzimisches u X veku. I Komnena i Tzimisches govore o velikoj i maloj Vlahiji (Megalovlahia, Microvlahia). Interesantno je da na svom jeziku, govoreći među sobom, Vlasi se nikada nisu zvali “Vlasi” nego su koristili neku varijantu “Romana”. Ne zna se sigurno odakle naziv “Vlah”. Ali je sigurno da su Ostrogoti i Vizigoti prošli i živeli na Balkanu od oko 200.godine do 500. godine naše ere. Pretpostavlja se da su oni dali starosedeocima Balkana naziv sličan “Welsch”-u. To znači “Rimljanin” (a ne stočar!). Postoji mišljenje da je ime “Vlah” izvedeno iz gotskog i originalno je značilo “stranac”, a kasnije “onaj koji se izražava na latinskom”. Kada su Sloveni (ne samo Srbi) stali preći Dunav ka jugu (početkom 580. godine naše ere) oni su najverovatnije preuzeli Ostrogotski naziv “Welsch” i promenili ga prema slovenskom sluhu na “Vlah”, “Valah” ili “Voloh”. Od oko 1200. godine svi narodi oko Vlaških zona su prihvatili naziv sa korenom “Vlah” ili u slučaju Mađara “Olah”. Kada su Vlaške države osvojile nezavisnost (od Turaka, Mađara, Rusa), one su tražile da im se latinsko poreklo prizna nazivom Romania. Rumuni su to očigledno uspeli, ali su nažalost zaboravili da su prvo bili Vlasi. Prve Vlaške kneževine se javljaju u XIII veku kada se veliki deo Vlaha oslobađa Mađarske okupacije. Pred kraj XVIII veka vlaški grad Moskopole (Voskopoje), u sadašnjoj Albaniji, ponosio se sa svoje 22 crkve, akademijom, štamparijom, i stanovništvom od oko 60.000. U to vreme su objavljeni i prvi vlaški rečnici, gramatike i bukvari. Međutim, 1788. godine Ali Paša Tepelena uništio je ovaj napredni vlaški grad. Do sredine XIX veka vlaške zajednice uspostavile su svoje škole i crkve i uživale su potpunu podršku vlasti. Komunistički režimi koji su kasnije došli na vlast širom Balkana, zatvorili su sve vlaške škole i ustanove. “Vlasi nisu Rimljani, niti Grci, a ni Turci dok Slovenima ponajmanje mogu pripadati. Vlasi su potomci Ilira koji su prostor Srbije naseljavali još u kameno doba”, tvrdi Branislav-Bata Paunović, autor knjige ‘Vlasi kroz vekove”. “Između ova dva naroda postoje brojne istorijske sličnosti” – kaže Bratislav, rodom iz sela Bratinac kod Ćuprije.”To je pre svega vlaška narodna nošnja, način sahranjivanja pokojnika, pronađene arheološke iskopine, način vlaškog života i običaja, vlaški jezik koji ima u sebi romanskih i slovenskih primesa ali je u suštini specifičan i svojstven samo Vlasima. Višegodišnjim istraživanjem došao sam do činjenice da su Vlasi narod koji je naseljavao Balkansko poluostrvo pre svih drugih naroda, drugi su se kasnije doselili na ovo područje. Uz to, Vlahe istorija nije zabeležila ni na jednom drugom mestu osim na Balkanu, u Srbiji i Rumuniji.” – dodaje.
Podelite komentar
Zmaj
@Dane
vlasi su veci srbi od samih srba
Podelite komentar
dule
@Dane
Vlasi su veci Srbi od Stba
Podelite komentar
Veles
@Dane
Malo je cudno da ih Grci I tek doseljeni Sloveni zovu Vlasima! Logika kaze drugacije! Rumun je nametnuto ime,pre stoji da su Rumuni-Vlasi,a ne obrnuto! Samo moje misljenje,nemam nameru nikog da uvredim! Dosta vode ce Dunavom proteci,dok se nerazresi ova Balkanska papazjanija...ako se ikada I razresi....
Podelite komentar