PIŽONOVA UTAKMICA ŽIVOTA U ODSUDNOM ČASU ISTORIJE SRBA: Ali, to nije onaj Pižon na koga mislite (FOTO)

  • 46
Foto: Wikipedia/public domain Foto: Wikipedia/public domain

Jovan Jovanović Pižon se rodio u Beogradu 3. septembra 1869. godine, a u srpskoj je prestonici završio i osnovnu školu i gimnaziju. Potom je uspešno studirao i završio prava u Parizu, da bi se nakon svega vratio u zemlju.

Kažu da je bio uglađen, gospodin visoke kulture i besprekornog ponašanja, gizdavac, da se uvek oblačio po poslednjoj, francuskoj modi; zbog visokog okovratnika dobio je nadimak Pižon, što na francuskom jeziku znači "golub".

Prvo je bio sudija, da bi 1899. godine stupio na dužnost pisara u poslanstvu Kraljevine Srbije u Carigradu, i na toj poziciji zadržaće se četiri godine. Neko vreme je bio i profesor prava.

1904. postaće otpravnik poslova našeg poslanstva u Sofiji, 1907. u Atini, a nakon uspešne potrage za novim tržištima za našu stoku u Kairu, tokom Carinskog rata sa Austrijom, postaće i konzul na Cetinju.

Bašta kafane "Ruski car" u Beogradu. Foto: Facebook/old.belgrade Bašta kafane "Ruski car" u Beogradu. Foto: Facebook/old.belgrade

Pored Svetislava Simića, biće jedan od najzaslužnijih za pomaganje i organizaciju četničkog pokreta u Makedoniji, a u periodu 1909-11 biće i konzul u Skoplju. Posle toga postaće načelnik odeljenja Ministarstva inostranih dela, 1912. kratko vreme i ministar, a potom - pomoćnik ministra.

Iste godine, međutim, stupiće na dužnost zbog koje je pre svega ušao u istoriju: postaće poslanik Kraljevine Srbije u Beču, prestonici Austrogarske.

Pre nego što će poći, predsednik Vlade Nikola Pašić će mu dati izričito uputstvo: "Što jači otpor! Ali sukob nipošto!".

Franc Ferdinand sa suprugom u Sarajevu 28. juna 1914. neposredno pre atentata. Foto: Tanjug/AP/Historical Archives Sarajevo Franc Ferdinand sa suprugom u Sarajevu 28. juna 1914. neposredno pre atentata. Foto: Tanjug/AP/Historical Archives Sarajevo

Pižon se toga držao, iako nadvojvoda Ferdinand nikada nije pristao da ga primi na audijenciju; čak, pre nego što će ovaj krenuti na put u provinciju Bosnu-Hercegovinu, naš poslanik će austrijskom ministru finansija Belinskom ukazati na opasnosti tog puta, predložiti da prestolonaslednik ne putuje, ali će njegov apel biti ignorisan.

SARAJEVSKI ATENTAT

28. jun 1914. godine bio je vanredno topao bečki dan. U Gradskom je parku trebao da se održi zbor Srba, Hrvata i Slovenaca u organizaciji Udruženja srpskih studenata "Zora", a za to veče je planiran i bal, koji se "neće moći održati, nikada".

Gavrilo Princip je u Sarajevu pucao u srce Habzburške monarhije i izvršio najuspešniji atentat u istoriji čovečanstva, pokrenuvši točkove istorije koji će srušiti četiri imperije - austrijsku, nemačku, rusku i tursku - i zadati smrtonosni udarac još dvema, britanskoj i francuskoj (mada to tada nije tako delovalo). Jedan metak je naglavačke okrenuo i Evropu i svet.

Sarajevski atentat. Gavrilo Princip ubija Franca Ferdinanda. Foto: ilustracija/Wikipedia Sarajevski atentat. Gavrilo Princip ubija Franca Ferdinanda. Foto: ilustracija/Wikipedia

"Atentator je imao čudno ime sastavljeno od princa i arhangela", napisaće kasnije Miloš Crnjanski, koga su događaj u Sarajevu i početak rata zatekli u Beču, gde je godinu dana ranije otpočeo studije medicine.

Jovana Jovanovića Pižona u ministarstvu inostranih poslova Dvojne monarhije - kada je došao da izrazi žaljenje, da kaže da Srbija osuđuje zločin, da će sprečiti agitaciju protiv Beča i da će izvesti pred sud sve one za koje se pokaže da su upleli svoje prste u atentat - nije primio ministar već njegov pomoćnik, koji ga je saslušao bez ikakvog komentara. Spremao se odgovor, spremala se kataklizma.

JULSKI DANI

Bečka štampa je već počela da huška na rat, kada joj je stigao nalog sa dvora da se sa tim prestane. Cilj? Uljuljkati Srbiju.

Jovan  Jovanović Pižon, poslanik Kraljevine Srbije u Beču u periodu pre izbijanja Prvog svetskog rata, i Nikola Pašić, predsednik Vlade Kraljevine Srbije. Foto: arhivyu.gov.rs Jovan Jovanović Pižon, poslanik Kraljevine Srbije u Beču u periodu pre izbijanja Prvog svetskog rata, i Nikola Pašić, predsednik Vlade Kraljevine Srbije. Foto: arhivyu.gov.rs

Takva je, uostalom, bila opšta atmosfera u Evropi: uljuljkana. Nikome ni na kraj pameti nije bila mogućnost da će to divno leto prerasti u pokolj, već krajem tog meseca.

Nećete verovati, ali početkom jula 1914. čak je i načelnik Vrhovne komande Srpske vojske vojvoda Radomir Putnik došao na lečenje u jednu austrijsku banju. Nije bio usamljen: cela elita Centralne Evrope se po običaju slila u banjska odmarališta.

Ali, malo po malo, situacija se menjala. Kuvalo se.

Kada Pižon bude naredio da se povodom prenosa posmrtnih ostataka nadvojvode Franca Ferdinanda srpska zastava na poslanstvu spusti na pola koplja, izbiće neredi pomahnitalih austrijskih nacionalista. Policija će tražiti od našeg poslanika da u potpunosti ukloni zastavu, ali on će to odbiti.

Nadvojvoda Franc Ferdinand sa suprugom. Foto: AP/Tanjug Nadvojvoda Franc Ferdinand sa suprugom. Foto: AP/Tanjug

"U ušima katkad, u snu, ja i sad čujem šum koraka austrijskih generala sa tog pogreba", pisaće docnije Miloš Crnjanski. "Koračali su korakom ludaka, ljuljajući se na ritam pogrebnog marša Šopena, sa svojim dvorogim šeširima na glavi... Čuo se topot konja. Tolika je bila tišina nastala."

Jovanović je pretpostavljao da Carska i kraljevska vlada može da preuzme jedan od dva pravca. Prvo, mogla bi da traži saradnju Kraljevine Srbije da bi se svi saučesnici i počinioci kaznili. Drugo, mogla bi da atentat proglasi "pansrpskom, južnoslovenskom zaverom i da napravi slučaj protiv Srba i Srbije" te da krene u obračun sa nama. Tipovao je na ovaj drugi kurs i predložio da se srpsko kraljevstvo momentalno spremi za odbranu.

Pašić je pored toga naložio svim srpskim poslanicima u inostranstvu da svojim domaćinima jasno stave do znanja da je Srbija spremna da "izvede pred lice pravde sve svoje podanike za koje bi se eventualno dokazalo da su imali bilo kakvu ulogu u sarajevskom zločinu", ali i da "nikada nećemo moći da prihvatimo zahteve koji bi išli protiv dostojanstva Srbije i koji bi bili neprihvatljivi bilo kojoj zemlji koja poštuje i čuva svoju nezavisnost".

Pižon će 20. jula javiti da se Austrija verovatno priprema za rat protiv Srbije, a tri dana kasnije poslanik Austrougarske u Beogradu baron Gizl fon Gizlingen uručiće notu v. d. predsednika Vlade Lazaru Pačuu (Pašić se nalazio u Nišu, u izbornoj kampanji).

Paču će je pročitati u teškoj tišini ostalim članovima kabineta. Ministar obrazovanja Ljuba Jovanović će razbiti muk: "Ne preostaje nam ništa drugo osim da se borimo".

Jovanović će sutradan, nakon par razgovora a sa znanjem da je vojska Dvojne monarhije već krenula na jug, shvatiti da je rat neizbežan čak i ako Kraljevina Srbija prihvati sve uslove, od A do Š. Francuski, britanski i ruski ambasadori u Beču su mu jasno stavili do znanja da to nije "nota, već ultimatum" te da im neprihvatljiv njen oblik, sadržaj i rok koji je dat srpskoj Vladi (48 sati) da na njega odgovori.

Franc Ferdinand sa suprugom u Sarajevu 28. juna 1914. neposredno pre atentata. Foto: Wikipedia/Arhivska fotografija Franc Ferdinand sa suprugom u Sarajevu 28. juna 1914. neposredno pre atentata. Foto: Wikipedia/Arhivska fotografija

Kada je bečka štampa objavila tekst note, atmosfera na ulicama velike prestonice došla je do usijanja, a Pižon je očekivao fizičke napade besne mase na članove njegovog osoblja.

Nikola Pašić je 25. jula predao srpski odgovor, u roku određenom od strane Carske i kraljevske vlade. U "majstorski sročenom diplomatskom tekstu" (reči jednog austrijskog diplomate), prihvatili smo sve tačke izuzev jedne: zvaničnici Dvojne monarhije ne mogu da učestvuju u istražnom postupku u Srbiji jer bi to "predstavljalo kršenje ustava i krivičnog postupka".

Baron fon Gizlingen je odmah rekao da nije zadovoljan odgovorom i da njegovo poslanstvo napušta Beograd. "Učinili smo koliko smo mogli", prokomentarisao je Pašić.

Jovan  Jovanović Pižon, poslanik Kraljevine Srbije u Beču u periodu pre izbijanja Prvog svetskog rata. Foto: Wikipedia/public domain Jovan Jovanović Pižon, poslanik Kraljevine Srbije u Beču u periodu pre izbijanja Prvog svetskog rata. Foto: Wikipedia/public domain

Pižon je istog dana dobio dopis od austrijskog ministra vanjskih dela Bertholda o prekidu diplomatskih odnosa.

"Žalim što su odnosi koje sam imao čast da održavam sa vama, gospodine poslaniče, sada okončani i koristim priliku da vam stavim na raspolaganje priložene putne isprave za Vaš povratak u Srbiju", pisalo je u dopisu.

Kakva je bila ta stara Evropa! Kulturna, uljudna, čak i u takvim dramatičnim trenucima! Uvek na nivou! A u šta se posle pretvorila!

Bilo kako bilo, tri dana kasnije Pašiću je uručena objava rata. Bila je koncizna: "Austrougarska smatra da se od sada nalazi u stanju rata sa Srbijom". Tako je otvorena Pandorina kutija.

Franc Ferdinand sa suprugom u Sarajevu 28. juna 1914. neposredno pre atentata. Foto: Arhivska fotografija Franc Ferdinand sa suprugom u Sarajevu 28. juna 1914. neposredno pre atentata. Foto: Arhivska fotografija

Ali, tako se nije završila karijera Jovana Jovanovića Pižona; on će preći preko Albanije, zatim postati poslanik u Londonu, a posle rata će odbiti ambasadorski položaj u Vašingtonu, i penzionisaće se, nakon optužbi da u Engleskoj nije dovoljno dobro branio interese Srbije pred Jugoslovenskim odborom (iza toga se verovatno krilo pranje onih koji su odluku o stvaranju Kraljevine SHS i doneli).

Osnovaće Zemljoradničku stranku i biće njen predsednik do smrti. Seljaci će ga obožavati, pa će biti šest puta biran u Narodnu skupštinu, uključujući i Ustavotvornu 1920. godine. Nikada mu nakon rata neće biti ponuđena državna funkcija, pa će biti večiti opozicionar svim režimima.

Autor je važnog dela "Južna Srbija od kraja 18. veka do oslobođenja". Ove godine je objavljen njegov "Dnevnik (1896-1920)".

Umreće 20. juna 1939. godine, u Ohridu.

(O. Š. / Izvor: Politikin Zabavnik br. 3292)

Video: Zagrebačka policija pretražuje Savu u potrazi za nestalim detetom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • топлистанадреалиста

    2. januar 2016 | 18:39

    Часни и поносни Срби су већином изгинули а оно послије је поубијала шеста личка, далматинска, крајишка, банијска..... ови храбри ликови из 1995! Правих Срба данас у Србији има можда око 10%, остали су у РС и нешто у црној гори! Данас су тамо некакви србијанци, цеце, јеце, цице, мице, шабани ,керамичари......ма да не набрајам више! Е, данас ти србистанци примају господина курца и то редовно и ти исти србистанци још кажу да немају већих пријатеља од тих истих аустроугара и турака! Данас у србистану србијанци имају гејеве у парламенту а куну се у православље???????? Славе славе по кафанама, бахате се онако задригли све уз турбо порно поп фолк, затуцани су и немају трунке морала! Мрзе се највише између себе па мрзе и све остале! Индивидуално сваки србистанац фан цеце и јеце и обавезно њихове деце је толико надобудан, бахат, искомплексиран а у ствари толико затуцан да је то чудо невиђено! Нема ПРАВИХ Срба у Србији веома мало..... једва чекам да уђете у еу, пошто сте поданици и гејеви узимаћете имена попут емануел, себастијан..... мислим кристијана већ имате а себастијана примате.... Стидите се предака србијанци!!! Прст на чело!

  • Sima Milenković

    2. januar 2016 | 21:04

    Braćo moja, neka mi neko od vas kaže, do kada ćemo mi ovako! Kakvu budućnost da očekujemo ako nam je jedini ideal da se prikažemo kao žrtva i da prebrajamo svoje mrtve u besmislenim ratovima? Kad će nam ispariti iz glave ona Pašićeva opsesija teritorijama ("ma kakve železnice, kakav napredak, nama treba zemlje, da Srbiju proširimo"), pa da u miru kao i svi drugi civilizovani narodi uređujemo i izgrađujemo svoju kuću? Sadašnjost i budućnost se ne grade na mitovima i romantičarskim snovima. Vekovima gubimo u ratovima ono najdragocenije - narod. IMA LI BUDUĆNOSTI BEZ NARODA?

  • Marko NS

    3. januar 2016 | 09:55

    Nadao sam se ozbiljnijim komentarima na tako ozbiljnu temu ali na žalost nije bilo tako.Tekst iz Zabavnika je zaista ozbiljno napisan a događaji koje opisuje su bili tragični i veoma teški za Srbiju.Posledice tih događaja tako osećemo i danas. Interesantno bi bilo da se umni ljudi pozabave posledicama Velikog rata koje Srbija trpi do danas.I Kosovo i bombardovanje i sankcije i Hag i mnogo toga lošeg što nam se desilo i dešava je posledica tog rata.Srbija se ma koliko bila pobednica u tom ratu od njega nikad nije oporavila a trajno je zaustavljena na putu da postane razvijena evropska zemlja i pitanje je da li će ikada biti u prilici u kojoj je bila početkom XX veka.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA