Privrednici u Srbiji mnogo optimističniji ove godine (FOTO)
Naime, 52,7 odsto domaćih firmi izrazilo je pozitivan stav o poslovnoj klimi (u odnosu na 46,7 odsto prošle godine), dok su firme koje sarađuju sa Nemačkom, još veći optimisti (57,8 odsto u odnosu na 53,8 odsto u prošloj godini). Istraživanje je sprovela ProCredit banka u saradnji sa agencijom GFK.
I jedne i druge firme smatraju da će proces uzimanja kredita biti lakši naredne godine i da će kamate biti niže. Preduzetnici su i dalje dosta suzdržani kad su investicije u pitanju, pa ih tako svako šesto od deset preduzeća nema u planu. Oni koji planiraju investicije navode da će investirati u mašine, opremu i vozila.
Kada je reč o izazovima, oni su veoma slični kod obe grupe. To su: slaba prodaja, slaba naplata potraživanja, jaka konkurencija za domaće firme, porezi i regulative države.
Primetno je i da se značajno povećala svest o važnosti ulaganja u energetsku efikasnost kod domaćih kompanija, sa 33 odsto prošle godine na 44 odsto ovo godine, a ta svest je nastavila da raste posebno kod kompanija koje sarađuju sa Nemačkom.
- Odluka akcionara i menadžmenta ProCredit Grupe bila je još 2001. da je Srbiji potrebna banka posvećena razvoju MSP sektora i promociji odgovornog bankarstva. Nakon decenije i po poslovanja u Srbiji, ProCredit banka kao jedina nemačka banka u Srbiji, plasirala je u MSP sektor blizu 4 milijarde evra, a samo ove godine oko 248,5 miliona evra.
U našem trenutnom portfoliju kredita, ovaj sektor dominira sa 88% učešća. Nastavićemo i dalje sa podrškom malih i srednjih preduzeća jer ona predstavljaju kičmu razvoja privrede. Trenutno ona čine od 31 do 33 odsto ukupnog BDP-a Srbije, dok je u razvijenim zemljama ovaj procenat veći, o čemu govori podatak da u Nemačkoj iznosi 47 odsto. Smatramo da značaj malih i srednjih preduzeća treba da bude prepoznat i od strane ostalih finansijskih i nefinansijskih institucija u zemlji, u cilju pružanja jače podrške svim segmentima privrede Srbije - rekao je Borislav Kostadinov, predsednik Upravnog odbora ProCredit banke u Srbiji.
- Strategija razvoja MSPP predstavlja okvir mera koje će se preduzimati, a koje su od posebnog značaja za ovaj segment privrede, a poseban impuls njenoj realizaciji biće proglašenje 2016. godine za Godinu preduzetništva u Srbiji -Izjavila je Katarina Obradović-Jovanović, pomoćnica ministra privrede za sektor malih i srednjih preduzeća i dodala
- Podrška izvozu, uz rast zaposlenih, je od ogromnog značaja, a novoformirana Razvojna agencija Srbije u svojim aktivnostima u 2016. godini posebnu pažnju će posvetiti upravo ovoj oblasti, na kojoj će zajedno raditi i ostala Ministarstva, PKS I AOFI.
Konferenciji su prisustvovali i Katarina Obradović-Jovanović, pomoćnica ministra privrede za sektor malih i srednjih preduzeća, Aleksandar Kemiveš, savetnik predsednika PKS, Borislav Kostadinov, predsednik Upravnog odbora ProCredit banke u Srbiji i Igor Anić, član Izvršnog odbora ProCredit banke u Srbiji.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar
Tesko ovom narodu sa ovakvom privredom koja ne postoji, i sa privrednicima, koju su predhodnu opljackali, i sad su oni privrednici, idi begaj!.
Podelite komentar
janko
Dognaš, prodaš ekonomija.
Podelite komentar
Milan
Pa sto ne bi bili optimisti, vide gazde da svi kopiraju njihovu bezobraznu tehniku masovnog otpustanja tehnoloskih viskova i racionalizaciju, sad ce moci da organizuju audicije za mlade manekenke i da se izivljavaju pri odabiru kandidata za posao. Cemu sluze sindikati i zasto cute dok nam unistavaju i privredu i ljude (ne)zaposlene. Poslodavac u normalnoj uredjenoj zemlji ne sme odmah na otpustanje, prethodno treba da ponudi prekvalifikacije, pa ko ne zadovolji da bude teh. visak, a ne odmah sikter kafa.
Podelite komentar