VREMENA SE MENJAJU: Čak 19 Saudijki dobilo političke funkcije
Opštinski izbori, održani 12. decembra u Saudijskoj Arabiji bili su prvi na kojima je ženama dozvoljeno da glasaju i budu kandidati
Najmanje 19 Saudijki osvojilo je mesta u opštinskim većima, što je prvi put u istoriji te zemlje da su žene izabrane na političke funkcije, javljaju agencije.
MARIN LE PEN POSLE PORAZA NA IZBORIMA: Ništa nas neće zaustaviti!
Opštinski izbori, održani 12. decembra u Saudijskoj Arabiji bili su prvi na kojima je ženama dozvoljeno da glasaju i budu kandidati, što se smatra korakom napred u sporom procesu reformi kada je reč o pravima žena u tom konzervativnom kraljevstvu.
Izabrane žene potiču iz sasvim različitih delova zemlje, od drugog po veličini saudijskog grada Džede do sela u okolini Meke, a najviše - četiri - iz prestonice Rijada, prenosi AP.
Prva koja je po izbornim rezultatima osvojila mesto u lokalnom veću bila je Salma bint Hizab al-Otejbi iz provincije Meka, saopštila je izborna komisija.
Ukupno 978 žena i 5.983 muškarca prijavilo se kao kandidati na izborima za 284 opštinska veća.
Ipak, svega 131.000 žena se prijavilo da glasa, u poređenju sa više od 1,35 miliona muškaraca, od gotovo 21 milion stanovnika u Saudijskoj Arabiji.
Portparol izborne komisije Hamad al Omar izjavio je za AP da je glasalo 106.000 žena, ili 82 odsto prijavljenih. Odziv u muškom delu stanovništva bio je daleko manji - 44 odsto, ili oko 600.000.
Prvi opštinski izbori u Saudijskoj Arabiji održani su 2005, za kojima su usledili izbori 2011, ali u oba slučaja, samo muškarcima je bilo dozvoljeno da učestvuju, preneo je AFP.
Apsolutna monarhija, kojom vlada kralj Salman nakon smrti kralja Abdulaha u januaru, a koja primenjuje striktno tumačenje islama, suočava se sa intenzivnim kritikama po pitanju rodne ravnopravnosti.
Saudijska Arabija je jedina država u svetu gde ženama nije dozvoljeno da voze.
One, takođe, moraju da u javnosti nose tradicionalnu crnu odeću, koja im prekriva gotovo čitavo telo i potrebna im je dozvola muških članova porodice da bi putovale, radile ili se udale.
U drugim zalivskim državama, žene imaju neka prava koja se tiču glasanja već nekoliko godina.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Šahbaz
Postale su nindže???
Podelite komentar
Bravoo
Ma sta kazete? Pa vi kazete da zene u islamu nemaju vrednost? Da nemaju svoja prava? Ko je to rekao? Protivnici islama, i oni koji znaju, a namerno prave zavere protiv islama. Pa gotovo je nisu svi bas toliko glupi da ne vide..
Podelite komentar