U Hrvatskoj o ratnim zločinima nad Srbima ni reč povodom "Bljeska"!

 
  • 0

Niko iz hrvatskih vlasti ili medija nije rekao nijednu reč o zločinima nad Srbima za vreme i nakon "Bljeska", kada je proterano više od 15.000 Srba u Bosnu i Hercegovinu

U Okučanima, zapadna Slavonija, u prisustvu visokih zvaničnika održana je centralna manifestacija povodom obeležavanja 17. godina od operacije "Bljesak" koja je prouzrokovala egzodus 15.000 Srba koji su napustili Hrvatsku, o čemu, kao i zločinima hrvatskih snaga nad Srbima nije bilo ni reči.

- "Bljesak", "Oluja" i reintegracija hrvatskog Podunavlja potporni su stubovi današnje hrvatske države - rekao je predsednik Hrvatskog sabora Boris Šprem.

On je istakao da su visoka profesionalnost hrvatskih branilaca i doslednost hrvatskih građana u očuvanju mira, slobode, demokratije i osnovnih ljudskih prava i bili hrvatska ulaznica, najpre u NATO, a onda i u EU.

On je rekao da je "Bljesak", "zato što je bila pravedna, oslobodilačka i odbrambena operacija, bila osuđena na uspeh".

- "Bljesak" je ujedno bio i prelomna tačka Domovinskog rata, koja je uverila međunarodnu zajednicu u pravednost i legitimnost hrvatskih ciljeva, kao i svu pogubnost Miloševićeve agresorske politike - rekao je šef Sabora.

On je bio jedini iz državnog vrha, jer su predsednik Hrvatske Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović poslali svoje izaslanike načelnika Glavnog štaba Hrvatske vojske Dragu Lovrića i ministra odbrane Antu Kotromanovića.

Hrvatski mediji ističu da je 1. i 2. maja za samo 36 časova zauzeto 500 kvadratnih kilometara uz gubitke od 42 mrtva i 162 ranjena, čime je uspostavljena kontrola nad autoputem Zagreb - Beograd i železničkom prugom prema istoku Hrvatske.

Ni juče kad je Josipović primio učesnike operacije, ni danas niko iz vlasti ili medija nije rekao ni reč o zločinima nad Srbima za vreme i nakon te operacije koji su, uz egzodus 15.000 Srba u BiH, od kojih se mali broj vratio, drastično izmenili etničku sliku tog dela zemlje.

Hrvatski helsinški odbor u izveštaju iz 2003. godine ističe da su ubijena 83 srpska civila - 30 u napadima na izbegličke kolone, pre svega u šumi Prašnik, a 53 u svojim kućama.

Zbog toga su nevladina udruženja Dokumenta, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek i Građanski odbor za ljudska prava podsetili da su već 1. maja 1995. u selu Medari, tada opština Nova Gradiška, hrvatski vojnici, na svirep način pobili 22 civila od njih 24, koliko ih se tada zateklo u selu.

Nevladine organizacije Inicijativa mladih za ljudska prava za Hrvatsku i Srpski demokratski forum prošle sedmice podnele su krivičnu prijavu protiv počinilaca ratnih zločina protiv ratnih zarobljenika.

U Varaždinu je oko 500 zarobljenika s područja Pakraca, koji su se predali 4. maja, dve sedmice bilo prebijano i mučeno, ali i lišavano sna i ponižavano. Većina njih je nakon puštanja otišla konvojem UN-a u BiH.

"Bljesak" je potpuno promenio etničku strukturu tih krajeva u odnosu na 1991. godinu, jer su u kuće izbeglih Srba u velikom broju došli doseljenici iz BiH i s Kosova, pa tako i Okučani, pre rata srpska varošica, sada imaju više stanovnika Hrvata.

(D. Z. / Tanjug)

Video: Premijerno izvedena nova "Pokondirena tikva" u Narodnom pozorištu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA