Najviše volimo domaće slatkiše
Tokom 2011. godine prodato je nešto manje od 129.000 tona slatkiša, 88.000 tona ili 68 odsto na domaćem tržištu, dok je 41.000 tona ili 32 odsto izvezeno
U spoljnotrgovinskoj razmeni konditorskih proizvoda Srbija je ostvarila suficit od 76 miliona dolara, za 17 odsto više nego 2010, mada je proizvodnja opala za pet procenta, rečeno je u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Kako su u PKS-u objasnili, uzrok pada proizvodnje slatkiša je smanjenje domaće potrošnje i izvoza zbog krize i slabljenja kupovne moći stanovništva u zemljama-članicama Zone slobodne trgovine u Centralnoj Evropi (CEFTA), u kojima se plasira više od 95 odsto slatkiša proizvedenih u Srbiji.
U potrošnji konditorskih proizvoda u Srbiji dominantan udeo imaju domaći proizvodi, čak 85 procenata u odnosu na uvoznih 15 odsto.
Ukupna vrednost razmene slatkiša Srbije sa svetom tokom 2011. je iznosila 209 miliona dolara i za dva procenta je veća nego godinu dana ranije, izvoz je porastao za 5,7 odsto, dok je uvoz smanjen za pet procenata.
Predsednik Udruženja konditora pri PKS-u Miroljub Aleksić ocenio je da je domaća konditorska industrija verovatno najvitalnija grana u prehrambenoj industriji Srbije, potpuno konkurentna i da je u mogućnosti da proizvodi isti ili viši nivo kvaliteta proizvoda u poređenju sa najvećim i najboljim svetskim proizvođaćima.
Prema podacima PKS-a, konditorska industrija je u 2011. proizvela oko 130.000 tona slatkiša, za četiri odsto manje nego godinu ranije, a pad je zabeležen gotovo u svim grupama - fini pekarski proizvodi, bombone, čokolade, ratluk, alva.
Tokom 2011. je prodato nešto manje od 129.000 tona slatkiša, 88.000 tona ili 68 odsto na domaćem tržištu, dok je 41.000 tona ili 32 odsto izvezeno.
Za izvoz iz Srbije u zemlje-članice Evropske unije (EU) se ne plaća carina, u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, dok će uvoz slatkiša iz EU biti potpuno liberalizovan 2013.
Sporazumom o slobodnoj trgovini sa Turskom utvrđene su simetrične kvote od 2.500 tona konditorskih proizvoda po preferencijalnoj carini od 15 odsto.
Prema sporazumu sa zemljama članicama Evropske zone slobodne trgovine (EFTA) predviđen je, uglavnom, slobodan uvoz iz Srbije, ili se plaćuju minimalne carine.
S druge strane, Srbija ja dala koncesije u vidu sniženih carinskih stopa na uvoz konditorskih proizvoda iz zemalja EFTA, tako da je sada prosečna carinska stopa za bombone 13 odsto, za biskvite, vafle i proizvode na bazi kakaa 19 odsto, podsetili su iz PKS-a.
(D. Z. / Tanjug)
Video: Matija izgleda kao lutka, ali stvarno: Barbi boj slavi i Svetog Luku i Helouvin
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.