IZBEGLICE potrošile 10 MILIONA EVRA u Srbiji! (FOTO) (VIDEO)

  • 6

U javnosti se često spekuliše o brojkama i činjenicama vezanim za svetsku izbeglicku krizu, a web sajt "Tentlandia" koji se bavi pitanjima izbeglica iz Sirije i drugih ratom zahvaćenih područja navodi da su izbeglice u Srbiji potrošile nešto manje od 10 miliona evra, dok bi taj iznos do kraja godine mogao da naraste i do čak 15 miliona evra koje bi izbeglice na svom putu "ostavile" u Srbiji!

SKANDALOZNO UPOZORENJE O MIGRANTIMA ZAPALILO INTERNET: "Evropo, probudi se, uništiće nas!" (VIDEO)

Ukupan broj izbeglica iz Sirije do kraja 2015. godine biće viši od 4 miliona. 3419 osoba se udavilo pokušavajući da pređe Mediteran u 2014. godini. Do sada je poginulo 220 hiljada ljudi u ratu u Siriji, a 12 miliona je ostalo van svojih domova, od čega polovinu predstavljaju deca. Više od polovine izbeglica je mlađe od 18 godina.

Najveći broj izbeglica privremeno je udomljen u okolnim državama. U Turskoj - 1,9 miliona, u Libanu - 1,2 miliona, u Iraku - 245.000, u Jordanu - 155.000.

DA LI ĆE SRBIJA POSTATI LOGOR ZA IZBEGLICE IZ SIRIJE? Evo šta Srbe čeka posle ZATVARANJA GRANICA

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Postoji jasna razlika između izbeglica koje se kreću ne bi li sačuvale svoj život i život svojih porodica, i ekonomskih migranata koje motivišu ekonomski razlozi.

Predominantna većina od ukupnog broja migranata jesu izbeglice u potrazi sa elementarnom sigurnošću. U pitanju su osobe koje rizikuju sopstveni život i život svoje dece, da bi ga sačuvale.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Većina izbeglica dolazi iz Sirije - 59,9 odsto, a 18, 3 odsto iz Avganistana. Očekuje se da će ukupan broj izbeglica koji ulazi na teritoriju Republike Srbije dostići 350.000 hiljada.

Često se previđa činjenica da su izbeglice po definiciji prvenstveno u potrazi za sigurnošcu, a ne novcem. Prema zvaničnim procenama, ukupna potrošnja izbeglica u Srbiji neće biti manja od 10 miliona evra u 2015. godini.

Realna procena je da će potrošnja biti između 12 i 15 miliona evra. To je novac koji direktno ulazi u srpsku ekonomiju.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Sa druge strane, prema procenama Instituta ekonomskih nauka procenjuje se da će država kao odgovor na novonastalu krizu u 2015. godini potrošiti između 20 i 25 miliona evra, direktno i indirektno.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA