HOLOGRAMI, LASERI, OPTIČKA VLAKNA: Evo gde TAČNO treba da budete da biste prisustvovali ČUDU U BEOGRADU! (FOTO)
Najznačajniji festival nauke u jugoistočnoj Evropi pod sloganom "Čuda su svuda", održaće se u Beogradu po deveti put, i to na sasvim novoj lokaciji - Beogradskom sajmu, tradicionalno prvog vikenda u decembru – od trećeg do šestog decembra.
DOĐITE DA SE UPOZNATE SA TAJNAMA MARIJE KIRI: Sutra počinje Noć istraživača! (FOTO)
Kao i prethodnih osam godina, i ovog puta, četiri dana nauka će biti glavna tema o kojoj će raspravljati hiljade posetilaca festivala, pre svega školarci iz celog regiona. Najluđi naučni eksperimenti koji pomeraju granice mogućeg, druženje sa mladim naučnicima iz celog sveta, naučni šou-programi i predavanja koja ispituju sve što se do sada znalo u naučnom svetu, spremni su da razigraju sve mlade umove željne izazova i novih saznanja.
- Deveti Festival nauke donosi veliku novinu u vidu preseljenja na Beogradski sajam. Ovo je velika promena za festival, ali i znak da smo spremni da rastemo. Na skoro 6.000 metara kvadratnih, u halama tri i tri A, nastavljamo misiju Festivala nauke, a to je promovisanje nauke, naučnika i naučnih otkrića, poklanjanje posebne pažnje prevođenju naučnog jezika u jezik svakodnevice, razumljiv svim posetiocima Festivala. Uz podršku sponzora i prijatelja manifestacije ali i naučnih institucija, ambasada i kulturnih centara, osim prostora koji donosi veći komfor pomerili smo granice i kada su sadržaji u pitanju. Deveti Festival nauke predstaviće domaćoj javnosti nove i interesantne goste iz inostranstva, a prvi među njima je prava naučna zvezda i TED predavač - neuronaučnik i inženjer Greg Gejdž koji nam stiže iz Amerike - istakla je direktorka beogradskog Festivala nauke, Ana Jovanović.
Da naučna edukacija može biti zabavna, uzbudljiva i svima dostupna pokazaće 42 naučne postavke smeštene u Hali 3 Beogradskog sajma. Kroz interakciju publike, humor i teatralne elemente zajedno sa više od 550 naučnika cilj Festivala nauke jeste da probudi radoznalost i pretvori iskustvo učenja nauke u nezaboravnu avanturu.
U Međunarodnoj godini svetlosti, Festival nauke posebnu pažnju pokloniće hologramima, laserima i optičkim vlaknima, pored toga predstaviće nauku koja se bori protiv kriminala – forenziku, najuporniji će imati priliku da "uhvate vetar", ekološki osvešćeni će saznati kako se pročišćava voda, zašto bez kraljice u mravinjaku nema života, koji su potencijali jedne matične ćelije.
Najradoznaliji će moći da uđu u Okeanijum, a zbog velikog interesovanja radionice za najmlađe dobiće svoje staro-novo ruho na 9. Festivalu nauke. Ekspertinejdžeri, mladi koji pokazuju sklonosti ka istraživačkom pozivu, predstaviće vršnjacima primenjenu nauku i predložiti nastavnicima kako da u učionici pretvore nauku u zabavu.
Voda, vatra, prirodni gas, vetar, mravi, geologija i pedobiologija, stomatologija za nas i naše kućne ljubimce, klima i klimatske promene, virus besnila, lekovite biljke i opijati maka, viseće bašte, laseri i puno ogleda u mraku, refleksi i nervni impulsi, moždani talasi i nervni sistem bubašvabe, komponovanje elektronske muzike, život neolitske šerpe, prave kosti dinosaurusa, modeli praistorijskih vilin konjića, optičke iluzije, utočište za ptice, fotosinteza i još mnogo toga.
- Nauka je dugotrajna zabava i uzbuđenje koje okružuje svako istraživanje: bilo ono usmereno ka nekom pitanju koje nas interesuje samo zarad saznanja o toj pojavi, bilo ka pitanjima od suštinskog značaja za opstanak naše vrste. I taj lični doživljaj pri istraživanju se oseti na svakom koraku na Festivalu nauke. Naši učesnici su srećni da svoja i ostala saznanja iz oblasti kojom se bave podele sa posetiocima, da im ukažu na značaj svoga rada i da pokažu koliko je svaki segment nauke bitan za sve nas. Posetioci mogu da se prepuste i uživaju, jer entuzijazam koji se oseti na Festivalu je zarazan i prkosi svim spoljašnjim uticajima - rekla je Aleksandra Patenković, koordinatorka za sadržaje 9. Festivala nauke i istraživač saradnik Instituta za biološka istraživanja "Siniša Sanković", Univerziteta u Beogradu.
U sklopu međunarodnog programa, Festival nauke imaće zadovoljstvo da bude domaćin gostima i centrima za promociju nauke iz Italije, Estonije, Izraela, Francuske, Slovenije, Austrije i Amerike.
Fokus ovogodišnje naučno-fantastične bine, ali i radionica, biće biorobotika, nauka o mehurićima, klimatologija, gasologija, gravitacija, fizika zvuka, neuronauka, sviranje na laserskoj harfi, ali i jednostavni eksperimenti krojeni za kućne radionice koji oduševljavaju sve uzraste.
U susret završnoj konferenciji predstavnika 57 zemalja u Parizu, koja ima za cilj da se suoči s klimatskim promenama, u saradnji s Francuskim institutom u Beogradu, na 9. Festival nauke stiže trupa "Les Atomes Crochus" s interaktivnim naučnim šou programom "Climat-Eau-Logie", koji kroz priču o vodi, njenim fizičkim i hemijskim svojstvima, podiže svest o ovom fragilnom i retkom izvoru. Gosti iz Francuske održaće i obuku za naučne komunikatore u Nišu.
Festival nauke je najveći događaj koji se bavi promocijom nauke i obrazovanja u jugoistočnoj Evropi. Misija Festivala nauke jeste veći značaj obrazovanja u društvu, kroz zanimljive, moderne i nove metode. Osmi Festival nauke, za četiri dana, posetilo je 26.000 ljudi, od kojih 17.000 osnovaca i srednjoškolaca iz više od 450 škola iz cele Srbije, kao i iz regiona.
(Telegraf.rs)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.