POLITIČARI KRKAJU, BOLESNICI GLADUJU: Evo šta se jede u skupštini, a šta u bolnicama! (FOTO)
Sramota - zdravi i u punoj snazi poslanici se goste a pacijenti u bolnicama gladuju ili jedu splačine. I to tako traje godinama, decenijama. Da li su srpski političari zaista "vredniji" od srpskih bolesnika? Ne! I zato ćemo se truditi da se, serijom ovakvih tekstova izborimo za bolju ishranu po srpskim bolnicama.
Pileća mućkalica, prženi oslić hek, špikovana junetina, pljeskavica na kajmaku, bela vešalica, pileći ražnjići jela su iz menija skupštinskog restorana koji, definitivno, treba preseliti u sve bolnice u Srbiji, umesto, nazovi, obroka koje jedu pacijenti. Umesto ovako bogatog jelovnika, kakav je na raspolaganju poslanicima u Skupštini Srbije, pacijenti jedu siromašan i nezdrav doručak, isto takav ručak, a repete od doručka za večeru.
BOGAT RUČAK ZA 100 DINARA: Evo koliko srpski poslanici plaćaju iće i piće!
U većini zdravstvenih ustanova u Srbiji, naime, ako se izuzmu porodilišta gde je prošle godine promenjen jelovnik, normalni doručak, ručak i večera postali su misaona imenica. Uzimajući u obzir da pacijenti ne treba da jedu začinjenu i slanu hranu, nije humano ni da ona bude bljutava, ne ispunjava ni minimum preporučenih nutritivnih vrednosti a kamoli da liči na splačinu.
Naši bolesnici, najčešće doručkuju suvomesnate proizvode poput viršli i salama, koje je pre samo nedelju dana i zvanično Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila kancerogenim. Uz njih dobijaju krišku hleba, koji je često od juče, i malo margarina. Jedno kuvano jaje najčešća je zamena za mesne prerađevine.
Ručaju kupus, kutlaču supe sa kašikom pirea u njoj, i samo ponekad batak kao od goluba i pire krompir. Večeraju lisnato testo, makarone ili neke druge testenine. Sveža salata i voće, koje su izvor zdravlja, a što konstatno ponavaljaju svi lekari, u retko kojoj bolnici daju pacijentima.
Pritom, bolesnici kažu da se pri izboru hrane uopšte ne vodi računa o tome ko šta sme da jede. Tako, nije retkost da se dijabetičarima za doručak servira parče belog hleba i kašika marmelade, a teško operisanim pacijentima koji se bude iz anetezije, hleb i salamu. Takođe, dok je u nekim bolnicama hrana bljutava, neukusna i neslana, u nekima je prezačinjena, puna vegete, aleve parike, soli...
Realni da budemo, ima i ustanova u kojima su obroci raznovrsni i bogati. U njima se za doručak nudi pecivo sa jogurtom, ili palenta, sir i mleko, iliti maslac, džem, čokoladno mleko i čaj. Ručak obavezno podrazumeva supu i salatu, a među glavnim jelima su musaka sa krompirom, riba ili šnicla i pirinač, pire i dinstana šargarepa. Za večeru je obično pita sa jogurtom, ili pohovana piletina ili oslić, uz pire i barena šargarepu. Voće je sastavni deo dana, kao i dezert poput lenje pite, sutlijaša i pudinga.
Iako bi bilo lepo da je makar ovako u svim bolnicama u Srbiji, ipak je sve ovo tanko u odnosu na slike tanjira u restoranu u Skupštini Srbije. U njemu, a nadaleko je čuven po obilnim porcijama, poslanici mogu veoma dobro da jedu za veoma malo novca.
Bogat jelovnik koji se siromašno plaća, sadrži sve moguće vrste jela. Samo pre par meseci, zapravo u maju ove godine, po cenovniku koji je važio u maju ove godine, pljeskavicu na kajmaku političari su plaćali 178 dinara, roštilj kobasicu 134, belu vešalicu 200 dok je za pileće ražnjiće s tikvicama trebalo da izdvoje samo 162 dinara.
NAPOKON: Novi jelovnici i bolja hrana u porodilištima
Rižoto od pečuraka košta svega 105 dinara, prženi oslić hek 111, pileća mućkalica 175, špikovana junetina 256 a kuvanu junetina s renom 248 dinara. Porcija pomfrita je neverovatnih 45 dinara, kupus salata 15, kukuruz šećerac samo 33, a goveđa supa sa testeninom 30. Umesto pudinga, sutlijaša i lenje pite koja je maksimum dezerta koji se može sresti u bolnicama, poslanici se, između ostalog, za 52 dinara slade parčetom torte "moskva", ili baklavom koja košta 55 dinara.
U KOMENTARIMA možete ostaviti vaš stav po ovom pitanju, ali nam možete poslati i neke nove informacije i fotografije o bolničkom meniju, a mi ćemo se truditi da sve to istražimo i objavimo i makar malo promenimo uslove bolesnika na bolje. Za političare se ne plašimo, oni će se već nekako snaći.
( Lj. R. )
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Momo
Odavno je haos u zdravstvu. Gore je nego pre 30 g. Tesko onom ko mora u bolnicu.
Podelite komentar
Pera
Kada budu izbori ponovo glasajte za ove bezdušnike pa će biti još jeftinija hrana ali u Skupštini
Podelite komentar
SRBIN !!!
Propas pred oči država! Teško onom ko živi u njoj!
Podelite komentar