REŠENA MISTERIJA: Evo da li antibiotici STVARNO GOJE!

  • 1

Antibiotici pomažu, ali i odmažu! Poznato je odavno da stočari koriste antibiotike da bi bolje natovili stoku, a najnovija istraživanja pokazuju da postoje ozbiljne indicije da ovi lekovi na isti način utiču i na ljude.

POLA SRBIJE UZALUD UZIMA ANTIBIOTIKE: Saznajte da li ste i vi među njima!

Rezultati američke studije koju su izveli stručnjaci Džons Hopkins Blumberg škole za javno zdravlje (JHSPH), i objavili je u "International Journal of Obesity" pokazali su, naime, da često uzimanje antibiotika u detinjstvu povećava rizik od gojaznosti u odraslom dobu.

Oni su od 2001. do 2012. godine pratili 163.620 dece starosti od tri do 18 godina. Pregledom zdravstvenih kartona, ustanovili su da je 20 odsto dece pilo antibiotike sedam ili više puta pre svoje 15. godine, što se ispoljilo razlikom u težini u odnosu na drugu decu. Tačnije, deca koja su prekomerno uzimala antibiotike bila su u proseku teža za 1,3 kilograma u odnosu na svoje vršnjake.

UŽASNO: Lekari vam UNIŠTAVAJU decu ANTIBIOTICIMA! Evo i kako

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Ovu pojavu istraživači su objasnili činjenicom da antibiotici utiču na crevnu floru tako što menjaju način na koji se hranljive materije apsorbuju, pa samim tim podstiču gojaznost.

- Namera istraživača sa JHSPH-a je da se skrene pažnja roditelja na rizike prekomerne upotrebe antibiotika, koji se često pogrešno koriste. Roditelji imaju lošu naviku da leče svoju decu antibioticima i onda kada to nije potrebno. Ako se previše upotrebljavaju u detinjstvu, antibiotici mogu da izazovu posledice po zdravlje. Iako sa 15 godina razlika u težini nije preterana, ona se kasnije tokom godina povećava - naveo je autor studije dr Brajan Švarc.

SRBI ANTIBIOTICIMA KLJUKAJU DECU: Po tome smo prvi u Evropi, a evo zašto je to opasno!

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Poznato je da antibiotici remete crevnu floru i samo funkcionisanje creva, što se manifestuje bolovima u stomaku, dijarejom i nadimanjem. Što se tiče njihovog uticaja na kilažu, naši stručnjaci imaju podeljena mišljenja.

Farmaceut Vukosava Stevanović, član organizacije "Farmaceutsko jezgro" kaže za Telegraf da rezultati ovog istraživanja predstavljaju još jedan razlog da se redukuje prekomerna upotreba antibiotika.

- Poznato je da antibiotici remete crevnu floru. U svetu se dugo vodi računa da se upotreba antibiotika svede na razumnu meru odnosno da se koriste samo kada je to neophodno, a ne i za virusne i druge infekcije za koje nisu neophodni. Ovo istraživanje je još jedan dokaz koliko je opasna nekontrolisana upotreba antibiotika, a budući da je studija obimna, i da je trajala toliko godina, nema razloga za sumnju u njene rezultate - kaže Stevanovića.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

KLOSTRIDIJA: Lek protiv bakterije ubice postoji! Ali, kad čujete šta je, SMUČIĆE VAM SE ŽIVOT!

Klinički farmakolog Predrag Nikolić, sa druge strane, smatra da je ova studija trebalo da traje mnogo duže i da je u okviru nje trebalo da se prate i drugi parametri.

- Amerikanci rade razna istraživanja i to potpuno besmislena. Ovo može imati smisla samo ukoliko su sa njim hteli da skrenu pažnju i utiču da se smanji upotreba antibiotika. Jedna ovakva studija trebalo bi da traje 40 godina i, u okviru nje  bi trebalo da se prate navike dece, njihova ishrana, socijalno okruženje... - mišljenja je Nikolić.

Antibiotici su, naime, samo jedan od faktora koji izazivaju gojaznost, presudnu ulogu imaju loša ishrana i nedostatak fizičke aktivnosti.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Meso koje jedemo je puno antibiotika, a posledice su nesagledive!

Bilo kako bilo, jasno je da upotreba antibiotika treba da se smanji, a Srbija je upravo, sa 1.500 propisanih recepata na 1.000 dece godišnje, rekorder po njihovoj upotrebi kod dece u Evropi. To je, četiri puta više nego u Evropskoj uniji. Ova neslavna statistika rezultat je prve studije o upotrebi antibiotika kod dece u Srbiji koja je objavljena ove godine. Ona je pokazala da su pedijatri u Srbiji, u poslednje tri godine, deci propisivali antibiotike onda kada to nije bilo neophodno, pa je čak 76 odsto mališana pogrešno lečeno.

Nekontrolisana, neodgovorna i pogrešna upotreba antibakterijskih lekova potpuno je oskrnavila blagodeti otkrića ovog medikamenta. Sve je više bakterija koje su rezistentne na antibiotike, a kao posledicu toga, između ostalog, imamo i sve više bolničkih infekcija sa smrtnim ishodom.

Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!

(Lj. R.)

Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kan kan

    2. novembar 2015 | 17:38

    Ljudi kanabis je najbolji pritodni lek, kada ce to Srbija da shvati

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA