SVE O SMRTONOSNOJ BAKTERIJI KOJA HARA SRBIJOM: Šokiraćete se kada čujete kako je možete dobiti!

  • 26

Ukoliko se rukujete sa nekim ko ima klostridiju, a ne operete dobro ruke posle toga, potencijalni ste nosilac i prenosilac ove bakterije, od koje je u bolnici u Ćupriji umrlo dve, a zaraženo desetak osoba u poslednjih mesec dana. 

Klostridija deficile (clostridium difficile) veoma je opasna bakterija, koja je čest uzročnik dijareje. Najčešća je od svih bakterija koje se javljaju u zdravstvenim ustanovama. Njen rezervoar je zaraženi pacijent, a u zdravstvenim ustanovama je najlakše i najčešće prenose medicinski radnici zaraženim rukama, u kojima zaraza vreba i sa površina. Zbog svoje otpornosti, nedeljama preživljava na površinama poput podova, sanitarija, telefona, natkasni, stolica, na dijagnostičkoj opremi... U populaciji, izvor zaraze su kontaminirana voda, hrana i ruke.

HOĆE DA ZATVORE BOLNICU: Dvoje umrlo od KLOSTRIDIJE, srpski lekari pozivaju nadležne da reaguju!

Profesor dr Branislav Tiodorović, vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravlje u Nišu i epidemiolog, kaže za Telegraf da je pojava klostridije posledica loše higijene i ističe da se i ona može preneti, kao svaka druga zarazna bolest, ako se rukujemo sa nekim ko je zaražen.

- Nakon toga, a što važi za svaku zaraznu bolest, neophodno je dobro oprati ruke i ništa se neće desiti - ističe Tiodorović.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

NOVI SLUČAJ ZARAZE KLOSTRIDIJOM U ĆUPRIJSKOJ BOLNICI: Uzimani brisevi sa inventara i osoblja (FOTO)

On podseća da zdravstveni sistem Srbije, od izbijanja epidemije klostridje u bolnici u Užicu 2013. godine, ima uputsvo kako treba postupati s njom:

- To uputstvo je usvojilo Ministarstvo zdravlja na predlog Komisije sa bolničke infekcije, i u njemu jasno piše šta zdravstvena služba treba da radi, ali je neophodno i pridržavati se toga.

Foto-ilustracija: Foter/AJC1 Foto-ilustracija: Foter/AJC1

Ovu bakteriju u više od 90 odsto slučajeva izazivaju antibiotici, a naročito "klindamicin", "ampicilin", "amoksicilin" i "cefalosporini". Osim njih, rizik predstavljaju i boravak u bolnici, invazivne dijagnostičke procedure,  hirurške intervencije u gastrointestinalnom traktu, zatim, teška osnovna oboljenja, pad imuniteta, starija životna dob, loša higijena u zdravstvenoj ustanovi.

KLOSTRIDIJA: Lek protiv bakterije ubice postoji! Ali, kad čujete šta je, SMUČIĆE VAM SE ŽIVOT!

Prof. dr Tiodorović objašnjava da ona reaguje samo na najjači antibiotik "vankomicin" i "orvažil".

Foto-ilustracija: Profimedia/Fancy Foto-ilustracija: Profimedia/Fancy

- U lečenju pacijenta koji je zaražen ovom bakterijom, bolesniku se obavezno daju i probiotici čiji je zadatak da očuva normalnu crevnu floru. Obavezan je i higijensko-dijetetski režim ishrane, i stroga higijena. Klostridija je sporogena što znači da je otpornija od svih ostalih. Opasna je jer može veoma dugo da se održi na zelenišu, na radnim površinama, u vazduhu, na svakom predmetu. U svetu i kod nas već duže vreme predstavlja veliki problem, posebno u bolničkoj sredini. Zato je važno da se kod prvog slučaja preduzmu mere separacije, odnosno izolacije - objašnjava prof. dr Tiodorović.

Istina, i u svetu su infekcije klostridijom u porastu, pa čak i među populacijom koja je mlađa od 60 godina.

Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!

(Lj. R.)

Video: Bogojavljenje na Adi: 7 golubova vinulo se u nebo, a onda je Pavle izvukao Časni krst iz vode

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Juju

    27. oktobar 2015 | 18:23

    Pa u bolnicama i domovima zdravlja u unutrasnjosti ne postoje sapuni u toaletima za pacijente,a o ubrusima i antibakterijskim tecnostima da ne govorim...A cucavci u 21 veku?Jadno!

  • Biljana

    27. oktobar 2015 | 18:55

    Kultura nam je donela sve moguce zaraze. Koliko muskaraca pere ruke posle toaleta? Koliko je placena spremacica,sa kakvim sredstvima radi???? Szr proizvodi su to uglavnom.

  • ruzica

    27. oktobar 2015 | 18:16

    Hvala bogu, prezivjela sam i to. Sreća! Šest mjeseci proljeva i agonije nakon operacije. Znam i kako sam je dobila. Nenormalni higijenski uslovi u bolnici i nemar osoblja.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA