SVE O SMRTONOSNOJ BAKTERIJI KOJA HARA SRBIJOM: Šokiraćete se kada čujete kako je možete dobiti!
Ukoliko se rukujete sa nekim ko ima klostridiju, a ne operete dobro ruke posle toga, potencijalni ste nosilac i prenosilac ove bakterije, od koje je u bolnici u Ćupriji umrlo dve, a zaraženo desetak osoba u poslednjih mesec dana.
Klostridija deficile (clostridium difficile) veoma je opasna bakterija, koja je čest uzročnik dijareje. Najčešća je od svih bakterija koje se javljaju u zdravstvenim ustanovama. Njen rezervoar je zaraženi pacijent, a u zdravstvenim ustanovama je najlakše i najčešće prenose medicinski radnici zaraženim rukama, u kojima zaraza vreba i sa površina. Zbog svoje otpornosti, nedeljama preživljava na površinama poput podova, sanitarija, telefona, natkasni, stolica, na dijagnostičkoj opremi... U populaciji, izvor zaraze su kontaminirana voda, hrana i ruke.
HOĆE DA ZATVORE BOLNICU: Dvoje umrlo od KLOSTRIDIJE, srpski lekari pozivaju nadležne da reaguju!
Profesor dr Branislav Tiodorović, vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravlje u Nišu i epidemiolog, kaže za Telegraf da je pojava klostridije posledica loše higijene i ističe da se i ona može preneti, kao svaka druga zarazna bolest, ako se rukujemo sa nekim ko je zaražen.
- Nakon toga, a što važi za svaku zaraznu bolest, neophodno je dobro oprati ruke i ništa se neće desiti - ističe Tiodorović.
NOVI SLUČAJ ZARAZE KLOSTRIDIJOM U ĆUPRIJSKOJ BOLNICI: Uzimani brisevi sa inventara i osoblja (FOTO)
On podseća da zdravstveni sistem Srbije, od izbijanja epidemije klostridje u bolnici u Užicu 2013. godine, ima uputsvo kako treba postupati s njom:
- To uputstvo je usvojilo Ministarstvo zdravlja na predlog Komisije sa bolničke infekcije, i u njemu jasno piše šta zdravstvena služba treba da radi, ali je neophodno i pridržavati se toga.
Ovu bakteriju u više od 90 odsto slučajeva izazivaju antibiotici, a naročito "klindamicin", "ampicilin", "amoksicilin" i "cefalosporini". Osim njih, rizik predstavljaju i boravak u bolnici, invazivne dijagnostičke procedure, hirurške intervencije u gastrointestinalnom traktu, zatim, teška osnovna oboljenja, pad imuniteta, starija životna dob, loša higijena u zdravstvenoj ustanovi.
KLOSTRIDIJA: Lek protiv bakterije ubice postoji! Ali, kad čujete šta je, SMUČIĆE VAM SE ŽIVOT!
Prof. dr Tiodorović objašnjava da ona reaguje samo na najjači antibiotik "vankomicin" i "orvažil".
- U lečenju pacijenta koji je zaražen ovom bakterijom, bolesniku se obavezno daju i probiotici čiji je zadatak da očuva normalnu crevnu floru. Obavezan je i higijensko-dijetetski režim ishrane, i stroga higijena. Klostridija je sporogena što znači da je otpornija od svih ostalih. Opasna je jer može veoma dugo da se održi na zelenišu, na radnim površinama, u vazduhu, na svakom predmetu. U svetu i kod nas već duže vreme predstavlja veliki problem, posebno u bolničkoj sredini. Zato je važno da se kod prvog slučaja preduzmu mere separacije, odnosno izolacije - objašnjava prof. dr Tiodorović.
Istina, i u svetu su infekcije klostridijom u porastu, pa čak i među populacijom koja je mlađa od 60 godina.
Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!
(Lj. R.)
Video: Lena Kovačević o albumu "9":
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Juju
Pa u bolnicama i domovima zdravlja u unutrasnjosti ne postoje sapuni u toaletima za pacijente,a o ubrusima i antibakterijskim tecnostima da ne govorim...A cucavci u 21 veku?Jadno!
Podelite komentar
Biljana
Kultura nam je donela sve moguce zaraze. Koliko muskaraca pere ruke posle toaleta? Koliko je placena spremacica,sa kakvim sredstvima radi???? Szr proizvodi su to uglavnom.
Podelite komentar
ruzica
Hvala bogu, prezivjela sam i to. Sreća! Šest mjeseci proljeva i agonije nakon operacije. Znam i kako sam je dobila. Nenormalni higijenski uslovi u bolnici i nemar osoblja.
Podelite komentar