PITALI SMO VAS DA LI STE ZA VRAĆANJE SMRTNE KAZNE: Iznenadićete se kako je SRBIJA odgovorila!

  • 69

Srbija je protiv smrtne kazne. Anketa Telegrafa sprovedena na Svetski dan protiv smrtne kazne pokazala je da apsolutna većina, odnosno 76,05 odsto, smatra da je ovaj vid najteže sankcije nehuman.

DANAS JE SVETSKI DAN PROTIV SMRTNE KAZNE: Šta vi mislite, da li bi je trebalo vratiti u SRPSKI ZAKON ili ne?

Od 1002 ljudi koji su učestvovali u anketi, u kojoj je pitanje glasilo: "Da li ste za uvođenje smrtne kazne?", čak 762 je odgovorilo sa: "Ne, smatram to nečovečnim".

Zbog ovih 14 stvari u Iranu sledi SMRTNA KAZNA. Ona pod brojem će 5 vas ZAPREPASTITI!

Odgovor: "Da, mislim da bi pod pretnjom smrću kriminalci više vodili računa šta rade" dalo je 199 (19,86 odsto) učesnika ankete, dok je  "Ne, ali zato što je doživotna robija teža kazna od smrtne" zaokružilo 4,09 odsto (41).

AMERIKANCI KRIJU SVOJE GREŠKE: Šta se zapravo događa na izvršenju smrtnih kazni?

Ovakav ishod ankete je prilično iznenađujući, naročito ako se uzme u obzir da se u Srbiji pre godinu i po dana, kada je svirepo ubijena tinejdžerka Tijana Jurić, u javnosti stvorio utisak da je većina stanovništva za vraćanje smrtne kazne.

Podsetimo, tada je čak i ministar policije dr. Nebojša Stefanović naglasio da mu je "žao što smrtna kazna više ne postoji".

Ali, izgleda da javno mnjenje lako promeni mišljenje, a da je zalaganje za smrtnu kaznu više bila impulsivna reakcija na tragičnu smrt devojčice nego realna slika stava Srbije.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Smrtna kazna je u Srbiji bila prisutna skoro 200 godina. Zvanična primena smrtne kazne uvedena je još davne 1804. godine. Prve smrtne kazne izvršavale su se vešanjem, a 1860. godine uvedeno je streljanje kao vid humanijeg postupanja prema osuđenicima kojima je oduzeto pravo na život.

Ostalo je zabeleženo da su smrtne kazne u Beogradu bile javne sve do 1900. godine, kada je zakonom izrečena zabrana javnog izvršenja najteže sankcije.

Posle Drugog svetskog rata vešanje je kao smrtna kazna ponovo bila vraćena na neko vreme u naše zakonodavsvo. Kasnije se za pogubljenja koristilo streljanje i električna stolica.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

U Jugoslaviji se u periodu od 1950. do 1960. godine u proseku izvršavalo 29 smrtnih kazni godišnje. Poslednja smrtna kazna u Srbiji (tada u okviru SR Jugoslavije) izvršena je 14. februara 1992. godine, nad Jovanom Drozekom koji je osuđen za ubistvo šestogodišnje devojčice.

Smrtna kazna je u našoj zemlji zvanično ukinuta 26. februara 2002. godine. Iste godine je prema podacima Saveznog zavoda za statistiku odnos onih koji su za i protiv smrtne kazne doslovno bio 50-50 odsto.

Od evropskih zemalja smrtnu kaznu ima još samo Belorusija, dok su je sve ostale države ukinule u poslednjih pola veka.

Od sada Telegraf pratite i na Vajberu

(V. Ž.)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Losmi

    16. oktobar 2015 | 22:29

    Pitanje za one koje su protiv, da li neko kao ubica male Tijane jedan MONSTRUM TREBA DA SE HRANI, POJI, KUPA 40GODINA O TROSKU SVIH GRADJANA SRBIJE?TAKVI MONSTRUMI NE TREBA DA ZIVE OVAKO JE JEFTINIJE I ISPLATIVIJE 60DIN METAK!!! JEDINO ALTERNATIVNO RESENJE DOZIVOTNA ALI USLOVLJENA NA TEZAK RAD, TIPA RUDNIK, KAMENOLOM... DA DOPRINESE OVOJ DRZAVI SVOJIM GREHOM A DA ZAUZVRAT DOBIJE DA JEDE!!! OVAKO DA JEDE, PIJE I UZIVA 40GODINA A DA NISTA NE RADI NEMA NIKAKVU SVRHU!

  • Scarecrow

    16. oktobar 2015 | 22:44

    Licno bih podrzao smrtnu kaznu u najekstremnijim slucajevima, kao npr. ubistvo male Tijane. Za takvima ne bih zalio ni sekunde, cak verujem da im licno presudim da bih ziveo bez grize savesti i spavao kao beba. Jedino sto moze da zameni smrtnu kaznu je dozivotna, ali da obavljaju teske fizicke poslove. Takodje sam za to da se u zatvorima naprave nesto tipa fabrike i da zatvorenici umesto sto zive o trosku drzave svoj hleb zarade, a mozda cak i donesu neku zaradu ustanovi.

  • Zek sd

    16. oktobar 2015 | 22:50

    Za ubice dece i silovatelje dece smrtna kazna i to brza da vise ne trose vazduh i da ga ne pogane SETITE SE KAKO JE BILO ONIMA KOJI SU ISPUSTALI DUSU DOK SU IH ZLOTVORI UBIJALI-OKO ZA OKO ZUB ZA ZUB

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA