POTRESNA PRIČA IZ KOSOVSKE MITROVICE: Ovo su jedini Srbi u južnom delu grada! (FOTO)
Blagoslovom episkopa Raško-prizrenskog i Kosovsko-metohijskog Teodosija posle 11 godina, saborna crkva Sv Save u južnom, albanskom delu podeljenog grada na Ibru je duhovno oživela.
Od predprazništva Rođenja Presvete Bogorodice 20. septembra, svetu liturgiju služi svake nedelje sveštenik Saša Mitrović, koji sa svojom suprugom Marijom živi u parohijskom domu u porti crkve.
Crkvena porta je opasana bodljikavom žicom sa svih strana, objekat obezbeđuje Kosovska policija, u samoj porti stražari policajac koji legitimiše svakoga ko uđe u portu.
U delimično obnovljenoj crkvi koju nije zaobišao martovski pogrom 2004. kada je oskrnavljena i zapaljena, kao i zvonik i parohijski dom, juče je na svetoj liturgiji bilo 6 vernika koji su pešice došli iz severnog dela grada.
Otac Saša im se posle liturgije zahvalio na "žrtvi koju su podneli" sa nadom da će ih na sledećoj biti više.
U razgovoru za Telegraf otac Saša, je rekao da je po sopstvenoj želji došao da ovde živi liturgijski i radi na obnovi ove svetinje, koja će sledeće godine obeležiti 120 godina postojanja.
Ovo mu je prva parohija, završio je Bogosloviju na Cetinju, a potom Teologiju u Beogradu. Rodom je iz Peći, iako je imao samo 12 godina kada je napustio rodni grad ljubav prema veri je stekao u Pećkoj Patrijaršiji iz koje nosi uspomene, posebno o Savindanu. Njegova porodica koja broji petoro dece, je posle proterivanja iz Peći ostala na Kosmetu. Naselili su se u severnom delu Ksovske Mitrovice, kao dečak je kad god mu se pružila prilika pod pratnjom dolazio u crkvu Sv Save, a sada je po sopstvenoj želji u njoj paroh.
Život u albanskom okruženju nije lak, ali se snalaze i organizuju prema mogućnostima, posla ima mnogo, a vremena za razmišljanje malo.
- Po gradu se krećemo isključivo kolima, kada me vide u mantiji dobacuju, nadam se da će vreme učiniti svoje, navićićemo se jedni na druge i to će prestati – kaže otac Saša.
Njegova supruga Marija je iz Gračanice, apsolvent na Medicinskom fakultetu, kaže da joj nije prijatno kad ostane sama, ali da se ne plaši i da ne razmišljaju o tome da su jedini Srbi u južnom delu grada.
Prema rečima oca Saše od 2004. godine, Srbi su organizovano u pratnji Kfora, a potom u pratnji Kosovske policije dolazili u crkvu na hramovnu slavu, Sv Savu i o Vaskrsu, a "sada hvala Bogu” dolaze sami".
Crkva Sv Save se nalazi na bregu u jugoistočnom delu Kosovske Mitrovice, na mestu koje je tadašnji konzul u Kosovskoj Mitrovici Branislav Nušić označio, a srpski rod podigao hram u slavu prvog prosvetitelja i arhiepiskopa. Po projektu uglednog profesora Beogradskog univerziteta, arhitekte Andre Stevanovića izgradjena je u srpsko-vizantijskom stilu sa upisanim krstom 15 x 23 metara visine preko 25 metara, sa kamenim zidovima debljine 90 cm, kojim je i pod bio popločan.
Crkvu je krasio ikonostas, sa pozlaćenim dverima i ikonama vanredne lepote i vrednosti, koji je oslikao Dimitar Andronov-Papradiški iz Makedonije (1914-1915).
Ispred ikonostasa se nalazio arhijerejski tron i presto za krunisanje vladara.
Na istom mestu gde su majstori iz Velesa napravili drveni zvonik, sazidan je novi zvonik (1938. godine) po projektu čuvenog arhitekte Aleksanara Deroka. U njemu su zvonila tri zvona izlivena u Zemunu u livnici Pantelić. Pred početak Drugog svetskog rata dodat je sat.
Crkva Sv Save osvećena je 17.jula, 1921. godine, čin osvećenja obavio je episkop Raško-prizrenski Mihailo.
U porti se nalazi i groblje, koje je takodje u potpunosti devastirano.
Od sada Telegraf pratite i na Vajberu!
(S. S.)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Roger
Tugo moja...
Podelite komentar
Pera Kojot# 1
Tuga jedna, ali prezivece Srbi I ova teska vremena!
Podelite komentar
Topličanin
Gde su sad oni pljuvači Crkve
Podelite komentar