PRETI NAM NOVA EKONOMSKA KRIZA: Sedma najveća ekonomija na svetu u opasnosti, proglasili je SMEĆEM!
Prošle srede je "Standard&Poor’s" brazilskim državnim obveznicama odredio rejting "smeća". U međuvremenu, Amerika se oporavila, dolar je postao tražena roba, cena mu je porasla, a dolarska plima za BRIKS i druge zemlje u razvoju preokrenula se u oseku.
PUTIN PRAVI NAJVEĆU SVETSKU SILU: Posle Kine, u PAKT ušle i OVE DVE VELIKE ZEMLJE!
Zajedno s drugim zemljama BRIKS-a - Rusijom, Indijom, Kinom i Južnom Afrikom, Brazil je još letos "upućivao izazov svetskom finansijskom poretku" (Al Džazira Amerika), "gradio alternativni globalni poredak" (Hufington Post) i "prekidao dominaciju zapadnih velesila" (RT.com).
Ipak, prošle srede je agencija za kredistni rejting "Standard & Poor’s" obveznicama brazilske države odredila rejting "smeća", što znači da ta zemlja proživljava "krupnu nesigurnost i da je izložena pogubnim poslovnim, finansijskim ili ekonomskim prilikama koje bi mogle prouzrokovati njenu nesposobnost da ispunjava svoje finansijske obaveze".
Letos je, naime, postala operativna Nova razvojna banka (NDB, sa sedištem u Šangaju) koju je sa sto milijardi dolara kapitala BRIKS osnovao "kako bi uspostavio konkurenciju Svetskoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu, multilateralnim institucijama kojima dominiraju SAD i Evropa".
Ni tri meseca posle Rusija velikom brzinom troši državne zalihe, kineski rast se usporava, a Brazil se nalazi na korak od "bankrota". Kako je to moglo da se dogodi?
Najavljuju li ta zbivanja neke opasne promene u globalnoj ekonomiji? Je li srozavanje Brazila, sedme po snazi svetske ekonomije sa 200 miliona stanovnika, u "smeće" samo početak nekog većeg svetskog ekonomskog i političkog potresa?
Nije reč samo o BRIKS-u, premda bi već i njegova ekonomska veličina bila dovoljna za zabrinutost. Većina "ekonomija u nastajanju" (eng. emerging) i "zemalja u razvoju" (eng. developing), koje se snažno oslanjaju na izvoz sirovina, hrane i energenata, našla se naglo u velikim problemima: prodaja u inostranstvu im se smanjila, cene njihove robe su potonule, valute im brzo gube vrednost, pogodila ih je deflacija, državni im proračuni propadaju u deficite, a cena zaduživanja astronomski raste. Prinos na brazilske državne obveznice uoči degradacije bio je gotovo 15 odsto!
Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!
(Telegraf.rs / Izvor:jutarnji.hr)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
fcb
bilo bi neobicno da je drugacije nego ajde krizo naprijed ne ozuvaj se
Podelite komentar
SouthBAČKA
Šteta što nije ta banka otvorena ovde u Srbiji. Nismo članica BRIKS ali sama lokacija je izazovna. Ne u BGD već negde sporedno.
Podelite komentar
Перагеније
Једини начин за спас: за почетак, независне берзе и алтернативне валуте за земље БРИКСа. Све остало је под контролом и манипулацијом англосексонаца.
Podelite komentar