KO JE U PRAVU - PRAVOPIS ILI TABLA? Beograd prepun pogrešno ispisanih naziva ulica

  • 0

Društvene mreže prepune su fotografija gramatički neispravno ispisanih tabli sa nazivima ulica širom Srbije. Samo u Beogradu postoji na desetine primera pogrešno ispisanih tabli.

Da li znate kako je pravo ime MOMI KAPORU? Sigurni smo da NE ZNATE!

Tako na primer na tabli piše "Karaćorđeva" ulica, a trebalo bi naravno "Karađorđeva" ili "Ulica Božidara Adžija", a pravilno je "Božidara Adžije"... Neke greške se odmah uoče i brzo isprave, dok neke table, kao na primer za Ulicu "Čarlija Čaplina", na kojoj nepravilno piše Ulica "Čarli Čaplina", godinama "bodu oči".

Izrada i postavljanje tabli sa nazivima ulica i trgova je od 2003. godine u nadležnosti Republičkog geodetskog zavoda (RGZ). Ali, iz ovog zavoda za Telegraf objašnjavaju da su oni samo "izvođači radova", te da prava odgovornost leži na lokalnim samoupravama koje im naručuju "pogrešno" napisane table.

Palma DOBIJA ULICU u Moskvi, a Putin VOŠTANU FIGURU u Jagodini!

Kako iz RGZ-a objašnjavaju, u njihovoj ustanovi rade geodetski stručnjaci, a ne lektori, koji čak i ako primete grešku u nazivu ulica nemaju pravo da osporavaju kredibilitet Komisija za imenovanje ulica i trgova, koje u okviru lokalnih samouprava (opština) određuju šta će pisati na tablama.

Ilustracija: Telegraf Ilustracija: Telegraf

- RGZ je dužan da pri poručivanju table sa nazivom ulice poruči da se na tabli navede tačno onaj naziv koji se nalazi u rešenju u određivanju naziva ulice. Mi nemamo nadležnost da preispitujemo gramatičku i pravopisnu tačnost naziva ulica navedenih u rešenju. Firma koja izrađuje table bira se u procesu javnih nabavki i nikada samoinicijativno ne vrši izmene u nazivima, na primer poput skraćena imena ulice kako bi stalo na tablu - poručuju iz RGZ-a.

Beograd je dobio ulicu čije ime nema šanse da izgovorite iz prve (FOTO)

Iz RGZ-a napominju da treba imati u vidu da nisu uvek samo lokalne samouprave krive za pogrešan naziv:

- Pojedine table postavljene su i pre više decenija jer te ulice nisu menjale ime. Takođe se dešava i da građani samoinicijativno i neovlašćeno poručuju i postavljaju table, najčešće na svoju kuću ili zgradu.

DA LI STE ZNALI: Ovo su top 3 najduže ulice u Beogradu

U RGZ navode da im građani "retko upućuju primedbe na pogrešno ispisane nazive ulice", a evo kakva je procedura ako uočite pogrešno ispisanu tablu:

- Kako je za dodelu imena ulica pri lokalnoj samoupravi zadužena Komisija za dodelu naziva ulica, potrebno je da i u slučaju nepravilno napisanih imena ulica ista ta Komisija donese novo rešenje kojim bi greška bila ispravljena. Nakon objave rešenja u "U Službenom listu grada Beograda" RGZ bi dobio zahtev da se poruče nove table sa pravilno ispisanim nazivom, koje bi potom bile postavljene umesto starih tabli - zaključuju iz RGZ-a.

Od sada Telegraf pratite i na Vajberu

(Vlada Živanović)

Video: Skot Presler za Telegraf otkrio šta očekuje od administracije Donalda Trampa

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA