U OVIM BOČICAMA SE ČUVA NAŠE NEVEROVATNO BOGATSTVO: I nećete verovati šta je u njima!
U staklenim epruvetama u neobičnoj banci gena u Hercegovini nalaze se uzorci belog rušta, belice, ašlame, crne divlje i kasnog rušta - pet sorti trešanja sa područja Hercegovine, Trebinja i Mostara. Inženjeri su oktrili antioksidantno dejstvo ovih trešanja i odlučili su da ih sačuvaju od nestanka, budući da su te vrste veoma, veoma stare.
ROĐENO 30 GMO BEBA: Počela proizvodnja genetski modifikovanih ljudi!
Osim ovih pet koje su se zadesile na analizi, Hercegovina može da se pohvali sa oko 30 različitih sorti koje su poznate još od vremena naših baka, piše Moja Hercegovina.
- Sve ove sorte su naše lokalne. To su belica ašlama, beli hrušt, crni hrušt. Svako selo ima svoj naziv za sortu, zato radimo ovu karakterizaciju - kaže Sandra Stanivuković, šef laboratorije za biotehnologiju.
Mladi istraživači su odlascima na teren i beleženjem stabala i donošenjem uzroka voća, povrća, vinove loze, žita obezbeđuju genetski materijal za očuvanje autohtonih sorti iz cele Republike Srpske.
Šljivu belicu, jabuku šareniku, krušku karamut, sve te auhtotone stare sorte koje su gajile naše bake i prabake možete pronaći u rasadniku Instituta za genetičke resure RS.
SJAJNE VESTI: Otvorena besplatna dečija laboratorija
Glavni zadatak Instituta je očuvanje genetičkih resursa, a u njegovim laboratorijama biljke se umnožavaju za potrebe očuvanja i održavanja korišćenja ili pripreme semena za dugoročno skladištenje. Inženjeri su neke stare sorte otrgli od zaborava.
Za rad ovih mladih naučnika i njihovu banku gena interesovao se i ministar nauke i tehnologije RS Jasmin Komić. Svojim radom i trudom uverili su ga da zaslužuju podršku Ministarstva.
Od sada Telegraf možete pratiti i na Vajberu
(Telegraf.rs/mojahercegovina.com)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Slavka
Svaka cast.
Podelite komentar
топлистанадреалиста
Не живе они џаба 100 година!
Podelite komentar