SKRIVENO BLAGO SRBIJE: Ovih 10 nedovoljno poznatih SRPSKIH MANASTIRA morate da posetite! (FOTO)

  • 12

Manastiri bez dileme spadaju među najveće kulturno blago koje ima Srbija, a mi smo za vas izdvojili deset manje poznatih koje bi trebalo da obiđete.

Redosled poređanih manastira shvatite uslovno, pošto su u suštini svi u turističkom smislu relativno nepoznati, ali je svaki vredan pažnje na poseban način.

HIJERARHIJA SVETOGORSKIH MANASTIRA: Naš Hilandar je po važnosti na... (FOTO)

 1. Manastir Pustinja sa crkvom Vavedenja Persvete Bogorodice

Nalazi se kod Poćute u blizini Valjeva. Crkva Vavdenja presvete Bogorodice je po predanju izgrađena u 13. veku za vreme kralja Dragutina, a zanimljivo je da su temelji oslonjeni na još stariji hram iz 11. veka. Najstariji pomen manastira potiče iz 1572. godine. U okolnim skrovitim pećinama živeli su monasi pustinjaci pa najverovatnije odatle potiče naziv manastira.

Manastir je više puta rušen i spaljivan, te je više puta obnavljan. Hram je zidan od kamena i pravilno tesane sige. Zidani ikonostasi su karakteristični za veoma stare hramove. Način gradnje upućuje na pravoslavne Jermene što takođe govori o starosti ovog manastira. Freske potiču iz 1622. godine, a najpoznatija je freska Svetog Jovana koju upoređuju sa Belim Anđelom iz Mileševe.

SRBIJO, SPASI SRPSKE SVETINJE NA KOSOVU: Evo koje crkve i manastire ekstremisti hoće da SPALE i UNIŠTE! (FOTO) (VIDEO)

Printskrin: Youtube/mandrakma Printskrin: Youtube/mandrakma

2. Manastir Crna Reka sa crkvom Sv. Mihajla i Gavrila

Manastir Crna Reka sa crkvom Svetih Mihajla i Gavrila  nalazi se na oko 4 kilometra od sela Ribarica između Rožaja i Novog Pazara. To je pećinski manastir, monaška isposnica, koji je u početku uklesan i uvučen u pećinski deo strme litice Mokre Gore. Osim neobičnog položaja, prirode koja ga okružuje i arhitekture, manastir Crna reka vekovima privlači i svojom mističnošću, čudotvornim ozdravljenjima i nerazjašnjenom prošlošću. Jedan je od tri kultna isceliteljska mesta Srpske pravoslavne crkve.

Nad moštima Svetog Petra Koriškog vekovima se događaju čudotvorna isceljenja, onih koji veruju da ovde mogu pronaći "ono što im lekari nisu mogli dati". Pouzdanih pisanih izvora o ktitoru i vremenu gradnje manastira nema ali se pretpostavlja da potiče iz XIII ili eventualno XIV veka. U petnaestom veku u manastiru je živeo čuveni podvižnik Sveti Joanikije Devički sa svojim monasima. Svetitelj je kasnije prešao u područje Drenice gde se danas nalazi manastir Devič. Manastir kroz vekove nikada nije rušen, te je sačuvao svoju prvobitnu fizionomiju.

Printskrin: Youtube/MyLifeStory Luna Printskrin: Youtube/MyLifeStory Luna

3. Manastir Sveti Roman sa crkvom Blagovesti Presvete Bogorodice

Nalazi se na desnoj obali Južne Morave u blizini Đunisa. U njemu je kao monah živeo Roman Sinait koji je proglašen za svetitelja pa je manastir po njemu i dobio ime. Grob Svetog Romana Sinaita sa moštima i danas se nalazi u manastiru.

O vremenu nastanka manastira nema podataka. Prvo pominjanje je iz 1498. godine. Na starim temeljima podigao ga je upravnik ergele Kneza Lazara. Obnovio ga je Đordje Pile 1795. godine, a u njemu se i i izlečio. Živopis iz 1795. god. sačuvan je u pevnicama i potkupolama. Smatra se da ispod sloja kreča ima još starijih freski. Novi živopis je urađen 1831. godine. Manastr je ženski i o njemu brinu monahinje.

Printskrin:Youtube/PolaRHunteR94 Printskrin:Youtube/PolaRHunteR94

4. Manastir Vratna sa crkvom Vaznesenja Gospodnje

Nalazi se u selu Vratna u samom podnožju čuvenih Vratnjanskih kapija, na oko 40 kilometara od Negotina. Manastirska crkva posvećena je Vaznesenju Gospodnjem a ranije je bila posvećena Svetim Apostolima. Veruje se da je podignut u 14. veku i da mu je ktitor bio pop NIkodin iz Prilepa.

Crkva je skromnih dimenzija kao i živopis. Zapadno od crkve nalazi se ćelija svetog Nikodima što ide u prilog legendi o njegovom ktitorstvu. Većina ikona u manastiru ima rusko poreklo, a pažnju zaslužuju carske dveri iz XIX veka. Raznim rekonstrukcijama i obnovama izgubio je svoj prvobitni izgled koji je imao u srednjem veku.

Printskrin: Youtube/М.Тодоровић Printskrin: Youtube/М.Тодоровић

5. Manastir Lipovac sa crkvom Sveti arhiđakon Stefan

Blizu Aleksinca kod mesta Katun nalazi se manastir čija crkva je prvobitno bila posvećena Preobraženju. Podigao ga je monah German prema natpisu koji se nalazi iznad vrata i to 1399. god. Prvi pisani izvori o manastiru potiču iz 1413. godine, a u turskim zapisima se javlja 1536.

Veća obnova bila je u XVII veku i za nju je zaslužan srpski despot Stefan Lazarević. Zidan je od kamena. Imitacija zidanja opekom je nastala najverovatnije kod velike obnove u XVII veku. Od starih fresaka su sačuvani samo fragmenti. U blizini se nalaze ostaci utvrđenog grada Lipovac.

 

Printskrin: Youtube/Bosko Macura Printskrin: Youtube/Bosko Macura

6. Manastir Mala Remeta sa crkvom Pokrova Presvete Bogorodice

Nalazi se na središnjem delu Fruške Gore kod Male Remete i mnogi tvrde da je najlepši fruškogorski manastir. Prema predanju osnovao ga je kralj Dragutin. Najstariji podaci o Maloj Remeti ili Remetici sačuvani su u turskim zemljišnim knjigama iz 1545. godine.

Godine 1679. Arsenije Čarnojević dozvolio je monasima manastira Rače da se nasele u Malu Remetu i da je obnove. Nova velika obnova bila je 1739. godine. Crkvu su sazidali majstori Todor i Nikola a ktitor je bio Stanko Milinković. Iz iste godine potiče zaštitna povelja (salva gvardija) izdata od generala Valisa manastiru Beočin u kojoj se pominje i štiti Mala Remeta.

Printskrin: Youtube/Maja Mladenovac Printskrin: Youtube/Maja Mladenovac

 7. Manastir Pavlovac sa crkvom Svetog Nikole

Do ovog manastira se stiže kada se idem putem iz Sopota za Koraćicu. Posvećen je Svetom Nikoli i podignut je za vreme despota Stefana Lazarevića. Star je čak pet vekova.

Obnavljan je dva puta, u XVI veku i XX veku. Manastirski kompleks se sastoji od crkve,konaka i pretpostavlja se – letnjikovca despota Stefana, na severnoj strani od crkve. U blizini je selo Markovac gde je despot Stefan iznenada umro 1427. godine. Iznad manastira, pored puta, nalazi se kameni sarkofag i česma.

Printskrin: Youtube/Saša Jović Printskrin: Youtube/Saša Jović

8. Manastir Blagoveštenje sa crkvom Svete Blagovesti

Nalazi se u podnožju planine Rudnik u klisuri Blagoveštenjske reke kod mesta Stragare. Manastirska crkva je izgrađena u 14. veku u doba kneza Lazara kada je on osvojio Rudnik od župana Nikole Altomanovića i uspostavio zapadne granice svoje države. Ktitor manastira je nepoznati tadašnji vlastelin. U turskim popisima manastir se pominje 1476.,1516. i 1525. godine.

U 18. veku u manastirskim konacima radila je jedna od najstarijih škola u Srbiji. U ovom manastiru posle povratka u Srbiju Karađorđe se javno pokajao za oceubistvo i od igumana Grigorija dobio oproštaj greha. Između dva ustanka u Blagoveštenju je održan sabor srpskih glavara među kojima je bio i Miloš Obrenović. Sredinom 19. veka manastir je dobio sadašnji izgled.

Printskrin: Youtube/Rtv Homolje Printskrin: Youtube/Rtv Homolje

9. Manastir Trška Crkva sa crkvom Rodjenja Presvete Bogorodice

Ovaj srednjovekovni manastir smešten je na oko četiri kilometra od Žagubice, kod mesta Ribari. Prema predanju crkva je izgrađena još u devetom veku, ali na osnovu sačuvanih materijalnih ostataka (grifona, prozora na apsidi i keramičkih sudova ugrađenih u zapadnu fasadu hrama) može se reći da je hram izgrađen krajem 13. veka, negde oko 1274. god. i prvobitno je bio posvećen Svetom Nikoli.

Trška crkva je izgrađena u stilu raške škole. U turskim popisima iz 1572. godine manastir se vodi kao aktivan. Posle II svetskog rata bio je opljačkan, a obnova i rekonstrukcija usledila je 1953. godine, Noviji konak podignut je 1973. godine i u njemu kapela Svetog Nikole. Trška crkva je uvršćena u značajne istorijske spomenike.

Printskrin: Youtube/Prijatelj Bozji Printskrin: Youtube/Prijatelj Bozji

10. Manastir Bođani sa crkvom Vavedenja Presvete Bogorodice

Nalazi se na severu Bačke na oko desetak kilometara od Starog Bača. Ktitor manastira je bio bogati trgovac Bogdan uz dozvolu ugarskog kralja Matije Korvina. Hram je izgrađen 1478. godine a konačno završen 1722. Više puta je rušen i obnavljan. Crkvu je oslikao 1737. godine Hristifor Žefarević.

Ikonostas je u duborezu sa 39 ikona i izradili su ga Vasilije Romanović i Jova Vasiljević a rađen je između 1745. i 1748. godine. Početkom 18. veka u manastiru je radila bogoslovska škola. U okviru konaka nalazi se mala kapela sa izvorom na kome se po predanju ktitor ovog manastira, Bogdan, umio i ozdravio. Iz zahvalnosti na tom mestu je podigao ovaj manastir koji je prvobitno bio brvnara.

Od sada Telegraf pratite i na Vajberu

(Telegraf.rs)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zdravko

    10. septembar 2015 | 12:47

    Ja sam 1998. godine bio u manastiru Crna Reka da se krstim na veliku subotu i imao sam prilike da vidim nešto što me je jako iznenadilo. Na Veleiki petak bilo nas je već oko stotinak u manastiru kada se pojavio momak tridesetih godina iz Lazarevca koji je non stop vikao i čudno se ponašao. Starešina manastira u to vreme otac Mihajlo mi je rekao da se ne plašim i da ću videti sutra kako taj isti momak izgleda. Momam je zanoćio ispod moštiju Sv. Petra Koriškog. Sutradan isti je bio miran i normalno je pričao sa svima. Od starešine manastira sam čuo da taj isti momak jedan put godišnje dolazi u manastir i da mu posle toga bude dobro zahvaljujući moštima Sv. Petra Koriškog. To sam sam video a da mi je neko pričao verovatno da ne bih verovao.

  • Жељко

    10. septembar 2015 | 18:47

    Манастир Фенек и мошти Свете Петке. Након сваког мог одласка тамо враћам се кући као поново рођен. И на Литургију и након Литургије сви смо једна велика породица. Дружење уз дивне гласиће наших анђелчића.

  • Ogi

    10. septembar 2015 | 22:36

    Braco i sestre prelijepa su zdanja pravoslavna i u RS,dodjite da okrijepite dusu i srce.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA