"MSM", "SAMNOM", "NEMOGU": Evo kako niški srednjoškolci pišu sastave iz srpskog jezika
"Neznam", "nemogu", "samnom" i "dali" su veoma česte greške u pismenim zadacima đaka u Nišu, a ima i onih koji u sastavima pišu "smajliće" ili skraćenice kao što je "msm".
DANAS JE DAN PISMENOSTI: Ovo su najčešće gramatičke greške na Fejsbuku!
Prema rečima profesora, sve manje učenika poštuje pravopis, gramatiku i nemaju dovoljno bogat rečnik.
Kako dalje ističu, u sastavima đaci mešaju štampana i pisana slova, a upravni govor ne koriste.
Kako se tehnologija sve više razvija, srednjoškolci su, kada je reč o prepisivanju, sa "puškica" prešli na Vajber, a na telefonima traže i interpretaciju književnih dela.
- Simpatično je prepisivanje korišćenjem mobilnog. Čim zadam temu, svi odmah kucaju i traže po telefonu. Desi se da nekada po njih troje-četvoro ima identičnu temu sa interneta - priča profesorka srpskog jezika Mašinske škole u Nišu, Ljiljana Anđelković za Južne vesti.
Ona objašnjava da upravo zbog korišćenja mobilnih telefona deca sve češće u pismenim zadacima pišu "sh" umesto š, "ch" umesto č, ili č i ć menjaju slovom c.
Jedan od učenika Mašinske škole, zbog uticaja tehnologije, misli da je snimak bio sasvim normalna stvar u Šekspirovom dobu.
Njena koleginica Milena Ristić, koja predaje u Ugostiteljsko-turističkoj školi, kaže kako je njeno iskustvo na početku rada u školi pokazalo da neki đaci misle da su žargoni odgovarajuće reči za razgovor na času.
- Bio je to čas obrade novog gradiva, pesme "Možda spava" Vladislava Petkovića Disa. Nakon čitanja pesme, upitala sam učenike kakav je utisak ostavila na njih. Jedan je rekao: "Pa, smorna je". Kada sam ga pitala da li taj izraz može da zameni nekim drugim adekvatnijim, on je rekao: "Bedara" - prepričala je ona.
Ristićeva na koricama vežbanki niških srednjoškolaca nalazi reči kakve su među đacima prethodnih generacija bile nezamislive. Navijačke parole, reči na engleskom, ružne reči, simboli, a na kraju zadataka ostavljaju "smajliće" i poruke profesorima skraćenicama poput "msm" (mislim) i "nmg" (ne mogu).
Prema istraživanju koje je sprovela magistar Jelena Stevanović sa Instituta za pedagoška istraživanja, pokazalo je da je stalna upotreba mobilnih telefona i kompjutera odvela do potiskivanja maternjeg jezika, smanjenja fonda reči i zanemarivanja pravopisa.
Njeno istraživanje je pokazalo da 13,3 odsto učenika od petog do osmog razreda u sastave iz srpskog jezika završavaju sa "The end", a potpisuju sa "By", dok mesec i godinu pišu prema pravopisu engleskog jezika.
Takođe, njih 27 odsto umesto slova "a" koriste simbol "@", a osećanja ističu "smajlićima".
(Telegraf.rs / Južne vesti)
Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
AmonRa
Nis-Vranje-Leskovac.....Srpski trougao....mesto gde nestaju padezi i pravopis :P
Podelite komentar
Mix
Beogradjani ne znaju ni toliko da pišu.
Podelite komentar
Arkan
To zemljo srbijo, to, uništili smo instituciju PORODICA, gledamo farmu umesto da na njoj radimo, gledamo Velikog brata, umesto da vaspitavamo mladjeg, školstvo i društvo na pravom putu, sve samo da udjemo u Evropu i... NESTANEMO!!! TO! SAMO TAKO!!!
Podelite komentar