Od 18. maja kreću privatni uterivači dugova!
Vojkan Simić, pomoćnik ministra pravde, poručio je danas da će prvih 56 privatnih izvršitelja, koji će uterivati dugove građanima Srbije, zarad procenta koji će dobijati od tih istih naplata, početi s radom 18. maja.
Oni će imati pravo da sprovode iseljenja, popis, procenu, plenidbu i prodaju imovine dužnika.
- Test je do sada prošlo 70 kandidata, a na konkurs za imenovanje prijavilo se 56, koji su položili izvršiteljski ispit. U planu je objavljivanje narednog konkursa, a kada ministar pravde imenuje izvršitelje, na predlog konkursne komisije, oni koji su imenovani osnovaće komoru i položiti zakletvu - rekao je Simić.
Pošto zakon nalaže da jedan izvršitelj podmiruje potrebe 25.000 stanovnika, u Srbiji će ih biti oko 330, 75 za šire područje Beograda i oko 270 za ostatak zemlje.
Budući izvršitelji bi trebalo da pomognu pri izvršenju više od dva miliona predmeta, od kojih 1,6 miliona čeka izvršenje u Beogradu. Većina se odnosi na neizmirene dugove za komunalne usluge. Privatni izvršitelji, uz asistenciju policije, moći će da ulaze u stanove i protiv volje vlasnika da popisiju stvari ili da isele bespravne stanare.
"Profesionalci" će biti nadležni za sve vrste izvršenja, kao i sudovi, ali će u njihovoj isključivoj nadležnosti biti prinudno izvršenje komunalnih dugova. Oni neće moći da učestvuju samo u izvršenju odluka iz porodičnih i radnih sporova, koje se odnose na vraćanje zaposlenog na posao.
- S prebacivanjem isključive nadležnosti za komunalna dugovanja na profesionalne izvršitelje, očekuje se veliko rasterećenje sudova . S obzirom na njihovu višu kvalifikaciju u odnosu na sudske izvršitelje - uslov je završen pravni fakultet - očekuje se i kvalitetniji stručni pristup, ali i veća efikasnost zbog motivacije u zaradi - kaže Simić.
U Ministarstvu veruju da će banke ponuditi poslovne kredite za otvaranje izvršiteljskih kancelarija. Ovo će biti u obostranom interesu, pošto će upravo banke biti među "najvernijim" klijentima izvršitelja.
Prema zakonu, privatni izvršitelji će ubuduće, između ostalog, utvrđivati identitet stranaka i učesnika u postupku izvršenja, sprovoditi iseljenja, prikupljati podatke o imovinskom stanju dužnika, sprovoditi popis, procenu, plenidbu i prodaju pokretne imovine i nepokretnosti.
Moći će o svom trošku i na svoju odgovornost, da poveravaju trećim licima prodaju te imovine, da primaju i čuvaju popisanu ili obezbeđenu imovinu dužnika, da nalože prenos vlasništva nad njom i izvrše deobu imovine. Privatni izvršitelji će moći da posreduju i u postizanju dogovora između dužnika i poverilaca.
(I. M. / Novi Magazin)
Video: Koković: Od početka godine u 1600 saobraćanih nezgoda, povređeno preko 740 lica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.