PRESTONICA ISLAMSKE DRŽAVE IZ OKA SATELITA: Jedinstveni pogled na najozloglašeniji grad na svetu (FOTO)

  • 4
Pogled na Raku, sirijski grad na obalama rajske reke Eufrat, iz oka satelita. Trenutno je prestonica Islamske države. Foto: Google Maps Pogled na Raku, sirijski grad na obalama rajske reke Eufrat, iz oka satelita. Trenutno je prestonica Islamske države. Foto: Google Maps

Raka je sirijski grad koji se nalazi na severnoj obali reke Eufrat, oko 160 kilometara istočno od Alepa, i 40 kilometara daleko od brane Tabka, najveće u ovoj bliskoistočnoj zemlji.

Formalno, nalazi se u istoimenoj provinciji i distriktu, ali s obzirom da je pod okupacijom Islamske države koja je od njega načinila svoju de fakto prestonicu, zvanični Damask nema nikakvu vlast na njim.

Takođe formalno, sa svojih 220.488 stanovnika, koliko ga je nastanjivalo po popisu iz 2004. godine, šesti je po veličini grad u toj zemlji; koliko ljudi sada u njemu obitava nemoguće je ustanoviti zbog građanskog rata i svega što se dešava.

Naseljena još od antike, i mesto u kome su živeli mnogi prvobitni saborci proroka Muhameda, Raka je za vreme Abasidskog kalifata krajem 8. stoleća na tridesetak godina postala prestonica ove sveobuhvatne islamske imperije, jer je tada čuveni Harun al-Rašid zaseo u njoj (premda je Bagdad ostao glavni administrativni centar). Veličanstvenost dvora u Raki je opisana u mnogim pesmama.

Krovovi Rake, sirijskog grada koji je prestonica Islamske države. Neka vas prizor ne zavara: ovo je uslikano davne 2005. godine. Foto: Wikimedia Commons/Zeledi Krovovi Rake, sirijskog grada koji je prestonica Islamske države. Neka vas prizor ne zavara: ovo je uslikano davne 2005. godine. Foto: Wikimedia Commons/Zeledi

Hrišćani su uživali slobodu veroispovesti u postojećim crkvama, ali nisu smeli da grade nove, slično kao i Jevreji.

Važna bitka između Omejada i Alije (čiji su sledbenici danas šiitski muslimani) odigrala se nedaleko od ovog grada, i u njemu su sahranjeni mnogi poginuli Alijini vojnici iz te bitke, zbog čega je bitan ovoj struji islama. U njemu se nalazio i stub sa Alijinim potpisom, ali je u 12. veku prenet u Alepo.

Bagdadska kapija u gradu Raki u Siriji, sagrađena je u 12. stoleću. Foto: Wikimedia Commons/Odilia Bagdadska kapija u gradu Raki u Siriji, sagrađena je u 12. stoleću. Foto: Wikimedia Commons/Odilia

Zbog toga što se nalazio na raskrsnici između Sirije i Iraka i na putu između Damaska, Palmire i Ruhe, imao je veliku stratešku ulogu.

Do opadanje Rake je došlo zbog neprestanih ratova muslimana između sebe, što između rivalskih dinastija što između sunita i šiita, ali je u 12. i 13. veku ipak doživela novo cvetanje kada je sagrađena i dalje postojeća Bagdadska kapija, kao i Dvorac dama.

Prodaja jutarnjeg hleba na ulici u Raki, Siriji, danas prestonici Islamske države. Prizor iz 2003. godine. Foto: Wikimedia Commons/Amir syria Prodaja jutarnjeg hleba na ulici u Raki, Siriji, danas prestonici Islamske države. Prizor iz 2003. godine. Foto: Wikimedia Commons/Amir syria

Za vreme Turaka dala je ime provinciji u kojoj se nalazila, ali nije bila njena prestonica jer je sva infrastruktura bila uništena; otomanski putopisac Evlija Čelebija je u 17. veku od stanovnika video samo arapske i turske nomade.

1683. godine obnovljena je tvrđava i u njoj se nalazila janičarska posada, a sam grad je ponovo nastanjen tek 1864. godine kada su u nju stigli beduini, i Čečeni kao izbeglice sa kavkaskog ratišta.

Unutrašnje dvorište nekadašnje šiitske džamije Uvais al-Karni koju su pripadnici Islamske države sravnili sa zemljom. Foto: Wikimedia Commons/Lazhar Neftien Unutrašnje dvorište nekadašnje šiitske džamije Uvais al-Karni koju su pripadnici Islamske države sravnili sa zemljom. Foto: Wikimedia Commons/Lazhar Neftien

Veliki je procvat Raka doživela sredinom 20. stoleća zbog porasta potražnje pamuka i zbog ponovne kultivacije tog dela toka Eufrata. Danas zbog tog masovnog naseljanja veći deo nekadašnjih ruševina leži ispod savremenih zgrada; naravno, ne sve.

Većina nesunitskih zdanja je uništena od strane Islamske države od kako su zauzeli Raku tokom 2013. i početkom 2014. godine (islamisti su inače i pre dolaska ID držali ovaj grad, pre svega Front al-Nusra); između ostalog, sravnjena je i prelepa džamija Uvais al-Karni koja je bila šiitska svetinja i čije unutrašnje dvorište možete videti na slici iznad.

Uglavnom, Raka je trenutno pod stalnim napadima antiislamističke koalicije, što Amerike i njenih saveznika iz NATO-a što od strane drugih režima sa Bliskog istoka kao što su Saudijska Arabija, UAE, Bahrein, Katar i Jordan.

(Telegraf.rs)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Renegejd

    29. avgust 2015 | 09:41

    Hvala redakciji za lep članak, posle kojeg nam je mnogo stvari jasnije,sa tih područja i tamošnjih zbivanja!

  • Delija Sever

    29. avgust 2015 | 10:07

    Lep grad voleo bi da odem tamo

  • Шоне

    29. avgust 2015 | 11:04

    Дивно место за одмор.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA