ZARAŽENI MIGRANTI POBEGLI IZ KARANTINA: Da li tuberkuloza preti Srbiji?
Nekoliko migranata obolelih od tuberkuloze, kako pišu ''Naše novine'', koje su naše zdravstvene vlasti smestile u Specijalnu bolnicu ''Ozren'', nedaleko od Sokobanje, pobeglo je iz te zdravstvene ustanove.
MAKEDONIJA PROPUSTILA MIGRANTE, SVI KRENULI U SRBIJU: Dolaze nam puni autobusi, vozovi, kombiji...
Prema izvoru ''Naših novina'', pobegla su četvorica migranata, iako je njihovo zdravstveno stanje duži vremenski period zahtevalo konstantnu medicinsku negu u toj ustanovi koja je, između ostalog, specijalizovana i za lečenje tuberkuloze. Takođe, oni su potencijalni prenosioci bolesti na druge ljude.
- Naši zdravstveni radnici učinili su sve da im se pruži sva neophodna medicinska pomoć, kako zbog njih tako i zbog ostalih migranata, da se tuberkuloza ne bi širila. Smestili su ih na ''Ozren'', gde su lekari sve preduzeli zarad njihovog lečenja. Međutim, iako je njihovo zdravlje ozbiljno narušeno, oni su napustili lečenje na svoju ruku, što, istina, niko nema pravo da im zabrani, ali postoji rizik širenja obolelih - navodi izvor ''Naših novina'' iz zdravstvenih krugova.
Iz Specijalne bolnice za plućne, očne bolesti i tuberkulozu ''Ozren'', tvrde da su imali samo jednog migranta koji je oboleo od tuberkuloze, a koji je na svoju ruku prekinuo lečenje.
- Radi se o Pakistancu koji je kod nas dovezen iz Instituta za plućne bolesti i tuberkulozu u Beogradu. Imao je senzitivnu tuberkulozu. Posle mesec-dva odlučio je da napusti bolnicu. Mi nemamo pravo nikoga na silu da zadržavamo, a pacijenti imaju pravo na lični zahtev da napuste ustanovu i samim tim prekinu lečenje, o čemu mi odmah obaveštavamo nadležne - rekli su iz ''Ozrena''.
Kako navode stručnjaci, ovakve stvari ne bi iziskivale nikakvu paniku da tubekuloza nije infektivna bolest koja se lako prenosi i najbrže širi u kolektivima, a migranti su obično u takvom okruženju.
Tatjana Radosavljević, primarijus doktor medicinskih nauka, pneumofizilog podseća da se ova zarazna bolest prenosi kapljičinim putem, ako neko kašlje, kija, govori, pljuje, pa čak i kada peva.
- Pojedinačni akt kijanja može da izbaci i do 40.000 tih kapi. Senzitivna tuberkuloza leči se šest meseci, na sreću, ona nije najveći problem, već je to multirezistentna koja ne reaguje na bar dva leka, i superrezistentna koja je blizu neizlečive - objašnjava Radosavljevićeva.
Koliko je opasno to što su migranti prekinuli lečenje, Tatjana je odgovorila:
- Oni dolaze iz mesta u kojima ne znamo da li su uopšte vakcinisani, a svaki prekid lečenja može dovesti do multirezistentne tuberkuloze. Takođe, to je vrlo opasno jer je u zatvorenom smeštaju obolevanje veće. Primera radi, stopa obolevanja od TBC u zatvorima veća je nego u opštoj populaciji.
Kako pišu ''Naše novine'', među migrantima koji borave u Srbiji registrovana je i malarija. Njome se nisu zarazili kod nas, već su je doneli iz svojih krajeva, a na sreću niko ko je hospitalizovan, nije u životnoj opasnosti.
Od sada pratite Telegraf i preko Vajbera!
(Telegraf.rs / Izvor: Naše novine)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zoran
Da li naši carinici kontrolišu šta migranti sve unose u Srbiju,npr.koliko novca,droga itd., kao I da li se preduzimaju zakonske mere kao I za druge gradjane koji krše carinske propise? O tome se nişta ne piše.
Podelite komentar
Aleksandar
Znači Makedonska policija može da ih bije, da baca šok bombe i suzavac, a mi nemamo pravo da zadržimo jednog pacijenta u bolnici za njegovo dobro i opšte dobro našeg naroda.Ako vam je toliko stalo pa onda napravite za njih prihvatni centar na Dedinju da budu tu pored vas.Ja ne kažem ništa nije jadan narod kriv ali zašto svi onda štite svoje države žicom i bedemima samo se mi opet pravimo pametni.
Podelite komentar
Mašina
Sve nam preti od njih i bolesti i lopovluk i dizanje u vazduhuh
Podelite komentar