AKO IMATE OVE SIMPTOME, ODMAH IDITE KOD LEKARA: Možda ste dobili smrtonosni virus ZAPADNOG NILA!

  • 19

Osim što većina zaraženih virusom Zapadnog Nila, koji na ljude prenose komarci koji su prethodno ujeli zaraženu pticu, ima zdravstvene smetnje kojima niko od nas ne pridaje veliki značaj, 90 odsto osoba inficiranih ovim virusom nema nikakve znake bolesti.

ALARMANTNO: Komarci UBICE haraju Srbijom. Prenose OPASNU ZARAZU od koje se UMIRE!

Ipak, reč je o opasnoj bolesti, a juče je od nje stradao prvi čovek u Srbiji.

OVO JE SRBIN koji je umro od GROZNICE ZAPADNOG NILA: Evo gde ga je ujeo ZARAŽENI KOMARAC! (FOTO)

Kod ostalih zaraženih osoba, simptomi podsećaju na grip: telesna temperatura se naglo povećava, prisutna su glavobolja i umor, kao i bol u grlu, leđima, mišićima i zglobovima. Ova bolest ponekad izaziva i blagi prolazni osip i uvećanje limfnih čvorova, a posle ovih tegoba najčešće nastupa ozdravljenje.

Foto-Ilustracija: Privatna arhiva Foto-Ilustracija: Privatna arhiva

TUGA: Preminuo Srbin zaražen virusom Zapadnog Nila!

Međutim, kod nekih pojedinaca, naročito starih osoba, virus Zapadnog Nila može da izazove ozbiljnu bolest koja deluje na moždano tkivo. Kada dovede do aseptičnog meningitisa ili encefalitisa - upale mozga,  reč je o njenom neuroinvazivnom obliku, koji zahteva hospitalizaciju.

Ukoliko se kod vas jave prvi znaci encefalitisa kao što su povišena temperatura, slabost mišića i/ili konfuzija, potrebno je da odmah zatražite lekarsku pomoć. Simptomi ove varijante groznice su i glavobolja, ukočen vrat, stupor (tupost), dezorijentisanost, koma, treme, konvulzije (naizmenično grčenje i opuštanje telesnih mišića, usled kog se telo pacijenta trese), slabost mišića i paraliza.

Kako u vrlo ozbiljnim slučajevima ova groznica može da izazove stalno oštećenje živaca, pa i da bude smrtonosna, ponekad nakon preležane infekcije dolazi do gubitka pamćenja, teškoća prilikom hodanja, mišićne slabosti i depresije.

Foto: Tanjug Foto: Tanjug

Za lečenje groznice Zapdanog Nila ne postoji specifična terapija. Kod težih slučajeva i osoba za koje se sumnja da su zaražene ovim virusom lečenje se sprovodi na odeljenjima intenzivne nege, uz obilnu primenu infuzija tečnosti i hrane, regulisanje disanja (prema potrebi i respiratorom) i stabilizaciju funkcija kardiovaskularnog sistema.

Da bi se sprečile komplikacija i sekundarne infekcije (upala pluća, mokraćnih kanala...) u lečenju se primenjuje i odgovarajuća simptomatska terapija antibioticima, kardiotonicima, antiedematoznim lekovima, antiepilepticima i drugim lekovima.

Za sada ne postoji odgovarajuća vakcina za zaštitu ljudi od virusa Zapadnog Nila.

Stopa smrtnosti je veća kod starijih osoba, naročito kod osoba iznad 75 godina života.

Od danas Telegraf pratite i na Vajberu!

(J. B.)

Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • N.N.

    17. avgust 2015 | 13:57

    I odemo kod lekara, a on nam kaže: "Nije ti ništa, obična prehlada, uzmi čajeve, vitamin C". Stanje lošije, odemo do lekara drugi put, on prepiše antibiotik, onako napamet.... Stanje lošije, odemo kod lekara, kažu "stigli ste kasno, gde ste bili do sada".

  • Mare

    17. avgust 2015 | 14:29

    Drzava treba da zastiti gradjane redovnim zaprasivanjem. Apel na drzavu

  • Marina <3

    17. avgust 2015 | 12:49

    I da odem u d.z sa ovim siptomima oni bi mi dali panklav i brufen za temperaturu i rekli da jedem supice itd. Bez vadjenja krvi i ostalog.... jer tako se danas leci nazalost. Pa posle kazu zakasnio!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA