SRBI SE KUPAJU U MOKRAĆI U BAZENIMA: Evo koje bolesti zbog toga mogu da dobiju!

  • 12

Infektolozi i specijalisti higijene alarmirali su srpsku javnost izjavom koja je u medijima odjeknula kao bomba - da na Adi Ciganliji kupači tokom vikenda pomokre 200.000 litara mokraće.

Budući da se tokom vrelih letnjih dana na Adi kupalo 500.000 Beograđana, i da su infektolozi najavili još veći izvor zaraze na bazenima, istraživali smo koje infekcije se mogu zaraditi na bezazlenom brčkanju na bazenima.

ALARMANTNO - SRBI SE KUPAJU U MOKRAĆI! 200.000 litara URINA pomokre kupači za vikend u Adu Ciganliju i u bazene!

Prema rečima infektologa, mnogo je veća mogućnost zaraze na bazenima, jer tu voda ne otiče, i dovoljno je da se 5 odsto kupača u toku dana izmokri u bazen, da bi voda već bila prljava.

ALARMANTNO: Reke i jezera prepuni POLNIH BOLESTI i OPASNIH BAKTERIJA! Naježićete se kada vidite šta je sve u vodi!

Foto: Tanjug Foto: Tanjug

Nešto manju opasnost predstavljaju Ada, Lido, i druga jezera, jer su protočna, te se voda ne zadržava kao što je to slučaj sa bazenima i stajaćim vodama.

Da bismo proverili koliki je izvor zaraze na bazenima, pozvali smo doktore, i pitali koje bolesti nam prete.

- Opasnost na bazenima je mnogo veća, kao što većina građana zna. Ali ono što ne znaju jeste da zaraze na bazenima idu od povišene temperature do atletskog stopala, konjuktivitisa i virusnih bradavica - kaže doktorka Mirjana Mitrašinović i dodaje da bi građani trebalo da imaju u vidu prevenciju prilikom odlaska na neki od gradskih bazena.

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

Doktorka Mirjana Mitrašinović nam je ukazala na najčešće infekcije koje se javljaju kupanjem u bazenu:

- konjuktivitis (infekciju oka najbolje je sprečiti umivanjem posle kupanja, i ne naslanjanjem na vlažan peškir)

- dijareja

- virusne bradavice (Ako po pločicama bazena hodate bosi, na tabanima će vam se sigurno stvoriti ranice, idealna mesta za prodor virusa, te je neophodno potražiti pomoć dermatologa)

- vaginalne infekcije  (infekcije kandida, hlamidija, virusni herpes, humani papiloma virus, iako se ovo prenosi seksulanim putem, može i preko vlažnog peškira)

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

- infekcija kože (Gljivične infekcije kože najčešće zahvataju pazuh i prepone, a prepoznaju se po crvenilu, svrabu i ispucaloj koži)

- upala ušiju (javlja se najčešće kod dece, a izazivaju je bakterije iz bazena)

Kao prevenciju doktorka je navela - tuširanje posle kupanja, menjanje mokrih kupaćih kostima, ne gutanje vode iz bazena.

I kao prevenciju broj jedan, ne radite sami ono što može da naškodi vašem zdravlju i uslovi pojavu svih gore pomenutih zdravstvenih problema - nikada ne mokrite u bazen, koliko god vam se činilo da je to bezazleno!

Imajte na umu, da to pored vas uradi još 50 ljudi!

(Telegraf.rs)

Video: Mesečni horoskop za decembar Aleksandre Bjeljac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA