KAD NEKO UMRE, PRVO ZOVU NJEGA PA POPA: Upoznajte Crnogorca koji je 587 puta držao govore na sahranama!
Na groblju u Pavinom polju preključe je sahranjen ugledni mještanin Mihailo Barać. Govor na ispraćaju održao je Tadiša Tale Leković, kojem je to bio 587. put da na večni počinak isprati pokojnika i na sebi svojstven način govori o ovozemaljskom životu onoga sa kojim se porodica oprašta.
Sa držanjem govora na sahranama počeo je krajem 60-ih godina prošlog veka i nije mu dosadilo iako je u poslednje vrijeme, s obzirom na to da na Preobraženje puni 75 godina, pomalo i iscrpljujuće.
Inače, kada se u Vraneškoj dolini spomene Tale, odmah se pomisli na Tadišu Lekovića, koji polako postaje legenda ovog kraja. Gotovo da nema mesta u kojem nije bio bar na jednoj sahrani i nad odrom zelelekao, ili održao dirljiv govor. Nema mnogo onih širom Crne Gore koji nisu čuli za ovog danas penzionisanog učitelja iz Lekovine kod Bijelog Polja.
- Još od davne 1963. držim govore na sahranama i lelečem nad odrom pokojnika. Prema evidenciji koju uredno vodim, dosad sam se na tradicionalan način, biranim rečima, oprostio od skoro 600 pokojnika širom Crne Gore, Srbije, Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Prvi govor sam održao upravo ovde, na pavinopoljskom groblju, kad smo se opraštali od jednog Kojovića... Najviše sam govora održao kad su umirali Kljajevići – 50-ak, desetak manje Joksimovićima, pa mojim Lekovićima ... - priča Tale, dodajući da je ovaj dar naslijedio od dede i oca.
- Bili su dobri lelekači. Naročito otac Krsto, kako pričaju mještani, bio je neprevaziđen po svojoj umješnosti. I dok god je mogao da hoda nije propustio nijednu sahranu i tako punih sedam decenija. Taj dar sam dobio u nasleđe – priča Tale, koji je juče onako kako samo on to zna, ne čitajući, savršenim hronološkim redom, biranim rečima tokom desetominutnog govora predstavio životni put i na večni počinak ispratio uvaženog komšiju Mihaila Baraća.
Pojašnjava da nikad nepripremljen ne drži govore niti leleče.
– Najpre se dobro raspitam o pokojniku i nikad o njemu ne kažem nijednu suvišnu reč – tvrdi Tale, dodajući da se prilikom ispraćaja pokojnika treba rukovoditi izrekom „o mrtvima sve najbolje”, odnosno izreći samo lepe reči. Jer bi bez njih sahrana bila oskudna.
– U Lekovini sam proveo čitav radni vek i nema porodice koju ne poznajem. Svi me znaju, kao i ja njih. Zato mi kad neko umre u Vraneškoj dolini nije teško lelekati i govoriti. Ipak, prije odlaska na sahranu moram se psihički pripremiti – ističe Leković, dodajući da mu je najteže bilo kada je lelekao nad odrom nekadašnjeg vojnog ministra Pavla Bulatovića u Rovcima, pred nekoliko hiljada ljudi iz gotovo svih krajeva Srbije i Crne Gore.
(Telegraf.rs/Dan.co.me)
Video: Nova godina, novi počeci: Veče ispunjeno muzikom i zabavom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maestro
Rasomonijada. Kad pokojnika oplakuje neko ko ga i ne poznaje! Teska je to "zalost".
Podelite komentar
Radoje
A ko ce njemu leleciti
Podelite komentar
dragan
coveku da se da neki orden ili medalja ocigledno je zasluzio
Podelite komentar