ZATVORILI SU 1.600 KOMŠIJA U AMBAR I SPALILI IH: Saznajte sve o zločinu zbog kojeg će vas biti sramota što ste ljudi! (FOTO)
Predstava "Naš razred", autora Tadeuša Slobodjaneka, u koprodukciji dva vodeća izraelska pozorišta, telavivskog The Cameri Theatre i Habima National Theatre, tokom jula meseca 2015. godine gostovaće na turneji po Balkanu.
Turneja je počela u Makedoniji, izvođenjima na letnjim festivalima u Ohridu, Bitolju i Skoplju odakle će se predstava preseliti u Tiranu, Albanija (23. jula).
Na dan kada će predstava biti izvedena u Tirani, biće upriličena i Ceremonija dodele Medalje pravednika među nacijama, u znak zahvalnosti porodici koja je spasavala Jevreje tokom Holokausta.
Turneja se potom nastavlja u Crnoj Gori, predstavom u Podgorici 26. jula, a završava izvođenjem u Beogradu 28. jula u okviru festivala CEBEF.
Projekat su podržala Ministarstva kulture i spoljnih poslova balkanskih zemalja i Izraela.
"Naš razred" je predstava o grupi školskih drugova u Poljskoj u periodu uoči i za vreme Drugog svetskog rata, koja oživljava uspomenu na sudbinu evropskih i balkanskih Jevreja, pamteći je za generacije koje dolaze.
Predstava se bavi složenim odnosima između Poljaka i Jevreja tokom Drugog svetskog rata. Desetoro dece, jedan razred, fragmenti njihovih života dok zajedno odrastaju u malom poljskom selu. Ljubav i ubistvo, uspomena i zaborav, silovanje i saosećanje, prepliću se u snažnoj drami koja u isto vreme oduzima dah i dovodi do suza.
"Naš razred" je ujedno lokalna i univerzalna, pripoveda priču koja se zaista dogodila u selu Jedvabne u istočnoj Poljskoj, 10.jula, 1941.godine, kada su Poljaci katolici, upali u domove svojih komšija Jevreja, sa kojima su odrastali od najranijeg detinjstva, na silu ih zatvorili u ambar i spalili njih 1.600.
Nakon istrage koja je sprovedena 1949. godine, i suđenja samo nekolicini ljudi za brutalno ubistvo Jevreja, čuveni istoričar Drugog svetskog rata Jan Tomaš Gros, napisao je knjigu “Komšije” zasnovanu na svedočenjima očevidaca.
U isto vreme, poljska novinarka Ana Bikont otišla je u Jedvabne, gde je razgovarala sa mnogima koji su bili svedoci brutalnosti i ubistva, nakon čega je napisala knjigu “Mi iz Jedvabna”. Agnješka Arnold, poznata poljska filmska rediteljka, snimila je film o pogromu u Jedvabnu. Na osnovu ovih izvora, poljski pisac napisao je svoj komad.
Ma koliko ova predstava bila zasnovana na jednom lokalnom zločinu, ona nosi univerzalnu poruku svakom društvu koje ne prihvata “drugog”, u kome deca odrastaju u atmosferi netolerancije, rasizma i predrasuda.
(Telegraf.rs)
Video: Nova godina, novi počeci: Veče ispunjeno muzikom i zabavom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nada
Prvo sam pomislila na hrvatske ustase koji su na takav nacin tretirali sve nekatolicke komsije za vreme NDH a ni u stvaranju nove NDH nista nisu bili bolji.
Podelite komentar
draleRS
ni 2 atomske bombe nisu genocid ?
Podelite komentar
Boris
A to nije genocid ??
Podelite komentar