SRBI SLAVE SVETOG PROKOPIJA: Slavni srpski grad je dobio ime po ovom svecu. Znate li koji je to grad?
Danas se slavi spomen na stradanje svetog mučenika Prokopija Jerusalimskog, a malo je poznata činjenica da je srpski grad Prokuplje po njemu dobio ime.
U Nišu je u prednemanjićko doba postojao manastir sv. Prokopija, u kom se čuvala ruka svetitelja. Svetinja je kasnije, kad su Turci zauzeli Niš, preneta u Prokuplje, koje je i dobilo ime po ovom mučeniku. Sudbina moštiju nije poznata od 18. veka.
U nekim srpskim krajevima smatra se da je ovaj dan pogodan za svadbe, jer sveti Prokopije pohodi i blagosilja mladence. Danas se izbegava kopanje, čak i sahranjivanje. Takođe se na nije kupalo. U starini su Srbi rudari smatrali ovog svetitelja svojim patronom. Smatra se i zastitnikom dece. Slavili su ga kamenoresci i bunardžije.
Crkva svetog Prokopija nalazi se u podnožju brda Hisar u najstarijem gradskom jezgru, svojom zapadnom stranom prislonjena na padinu brda. Građena krajem IX i pocetkom X veka, najstariji je i najvredniji crkveni (sakralni) objekat u gradu i jedan od najstarijih u celoj Srbiji.
U vreme gradnje crkve Toplica se nalazila u sastavu Samuilove države, odnosno Ohridske episkopije. Njen prvobitni izgled delo je majstora makedonske škole, a specifičnost zidanja su svodovi i masivni stubovi koji nose lađu crkve, slično modelu crkve sv. Sofije ohridske.
Ovakvo naučno mišljenje izneli su čuveni francuski vizantolog Gabrijel Mije, koji je prvi ozbiljnije proučavao ovu građevinu, a sve to potvrdio i ruski vizantolog Okunjin.
Naziv Crkva velikomučenika Prokopija počinje da se koristi u XIV veku, posle prenosa moštiju ovog sveca iz Niške episkopske crkve 1386 godine.
Za hrišćanske vernike značaj crkve sv. Prokopija veliki je i zbog činjenice da se u njoj nalaze i delovi moštiju svetog Đorđa, koji je zajedno sa Neanijem (sv. Prokopije) kao vojnik Dioklecijanove vojske stradao za hrišćansku veru.
Postoji više legendi i predanja o crkvi, izgradnji kao i o crkvenim zvonima koje ostaje da saznate prilikom posete i boravka ovoj svetinji.
(Telegraf.rs)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
CCCC
Gvozdeni puk,Jug Bogdan i devet Jugovića, Toplica Milan i Kosančić Ivan a tu je živeo i Živojin Mišić dok ga nisu vratili u vojsku zbog početka rata.Dovoljno :-)
Podelite komentar
Lazarevicka i Vukasinovicka
Setili se za nas skroman grad prokuplje
Podelite komentar
Miroslav
Svo postovovanje ljudima tog vremena,koji su znali da cene ljude,drzavu,crkvu,porodicu.
Podelite komentar