DA LI ĆE U SEPTEMBRU U SRBIJI POJEFTINITI BENZIN? Evo odakle stižu ove najave i da li će se ostvariti

  • 12

Posle višegodišnjih pregovora Iran i šest svetskih sila postigli su u Beču istorijski dogovor o iranskom nuklearnom programu koji predviđa da Teheran ograniči svoje nuklearne ambicije u zamenu za ukidanje sankcija.

Time je stavljena tačka na dugogodišnji spor između Zapada i Irana i otvoreno je novo poglavlje u međunarodnim odnosima.

Zahvaljujući iranskom nuklearnom sporazumu, u svetu je već najavljeno smanjenje cena gasa i nafte.

BITKA ZA TRŽIŠTE NAFTE SE NASTAVLJA: Zašto je cena nafte naglo pala na svetskom tržištu i šta će biti sa njom u budućnosti?

Stručnjaci predviđaju da će do decembra u većini zemalja doći do pada cena nafte i gasa, a mnogi misle da će se ovo desiti u septembru.

Iran može da izbaci na svetsko tržište dnevno čak i 500.000 barela nafte, ocenili su stručnjaci na nedavno održanoj konferenciji i prema njihovom mišljenju, to će dovesti do pojeftinjenja ovog rezervata.

S obzirom na to da Srbija poskupljenja nafte u svetu redovno prati, postavlja se pitanje, šta će biti u ovom obrnutom slučaju i da li je realno očekivati pojeftinjnje nafte u našoj zemlji.

Foto: Profimedia/Edmund Kijonka Foto: Profimedia/Edmund Kijonka

Ekonomista Ljubomir Madžar kaže za Telegraf da je naš sistem osetljiv za poskupljenja, a da to nije slučaj sa smanjenjima.

- Smanjenje cena benzina bi moglo da se desi, a isto tako bi moglo i da izostane. Ukoliko do njega i dođe, vrlo je moguće da će ono biti u manjem procentu nego pojeftinjenje na svetskom tržištu - kaže Madžar.

On je takođe istakao da naš sistem ne prenosi impulse sa svetskog tržišta i da je to razlog zašto smanjenje cene nafte neće biti isto kao u svetu.

Ekonomista Ljubodrag Savić kaže da je za vrlo kratak period cena nafte dvostruko smanjena na svetskom tržištu, a da se u Srbiji nije desilo pojeftinjnje.

Foto: Tanjug/AP/Darko Bandić Foto: Tanjug/AP/Darko Bandić

- Bilo je prostora da padne cena nafte u Srbiji, ali to se ipak nije desilo. U Srbiji su cene neelastične i samim tim, kada bi došlo do smanjenja, to bi bilo minimalno. Ova sadašnja cena je dostigla istorijski minimum i nerealno je očekivati da će cena ovog derivata padati - zaključio je Savić.

Inače, nagli pad cene nafte koji je otpočeo 2014. godine i nastavio se i u 2015. godini iznenadio je tržište. Uzrok pada cene je smanjenje tražnje do koga je došlo zbog usporavanja rasta globalne ekonomije.

(Telegraf.rs)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ma jok

    17. jul 2015 | 12:54

    Kod nas moze samo da poskupi.

  • Djenka 1989

    17. jul 2015 | 13:16

    Ja bi da mi neko objasni, kako je u Valjevu cena plina 67 din, a u Lazarevcu 77, kako ovaj u Valjevu ima zaradu na 67?

  • Goran

    17. jul 2015 | 15:02

    Kad poskupi nafta u svetu, cena derivata kod nas odmah skače, a kad nafta pojeftini onda dobijemo objašnjenje da će niža cena biti sa sledećom nabavkom, i tako u krug! A sve i da pojeftini, tu su razni nameti koji ne dozvoljavaju padanje cene.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA