DA LI ĆE U SEPTEMBRU U SRBIJI POJEFTINITI BENZIN? Evo odakle stižu ove najave i da li će se ostvariti
Posle višegodišnjih pregovora Iran i šest svetskih sila postigli su u Beču istorijski dogovor o iranskom nuklearnom programu koji predviđa da Teheran ograniči svoje nuklearne ambicije u zamenu za ukidanje sankcija.
Time je stavljena tačka na dugogodišnji spor između Zapada i Irana i otvoreno je novo poglavlje u međunarodnim odnosima.
Zahvaljujući iranskom nuklearnom sporazumu, u svetu je već najavljeno smanjenje cena gasa i nafte.
Stručnjaci predviđaju da će do decembra u većini zemalja doći do pada cena nafte i gasa, a mnogi misle da će se ovo desiti u septembru.
Iran može da izbaci na svetsko tržište dnevno čak i 500.000 barela nafte, ocenili su stručnjaci na nedavno održanoj konferenciji i prema njihovom mišljenju, to će dovesti do pojeftinjenja ovog rezervata.
S obzirom na to da Srbija poskupljenja nafte u svetu redovno prati, postavlja se pitanje, šta će biti u ovom obrnutom slučaju i da li je realno očekivati pojeftinjnje nafte u našoj zemlji.
Ekonomista Ljubomir Madžar kaže za Telegraf da je naš sistem osetljiv za poskupljenja, a da to nije slučaj sa smanjenjima.
- Smanjenje cena benzina bi moglo da se desi, a isto tako bi moglo i da izostane. Ukoliko do njega i dođe, vrlo je moguće da će ono biti u manjem procentu nego pojeftinjenje na svetskom tržištu - kaže Madžar.
On je takođe istakao da naš sistem ne prenosi impulse sa svetskog tržišta i da je to razlog zašto smanjenje cene nafte neće biti isto kao u svetu.
Ekonomista Ljubodrag Savić kaže da je za vrlo kratak period cena nafte dvostruko smanjena na svetskom tržištu, a da se u Srbiji nije desilo pojeftinjnje.
- Bilo je prostora da padne cena nafte u Srbiji, ali to se ipak nije desilo. U Srbiji su cene neelastične i samim tim, kada bi došlo do smanjenja, to bi bilo minimalno. Ova sadašnja cena je dostigla istorijski minimum i nerealno je očekivati da će cena ovog derivata padati - zaključio je Savić.
Inače, nagli pad cene nafte koji je otpočeo 2014. godine i nastavio se i u 2015. godini iznenadio je tržište. Uzrok pada cene je smanjenje tražnje do koga je došlo zbog usporavanja rasta globalne ekonomije.
(Telegraf.rs)
Video: Tedžpal: Emir Kusturica je veliko ime
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ma jok
Kod nas moze samo da poskupi.
Podelite komentar
Djenka 1989
Ja bi da mi neko objasni, kako je u Valjevu cena plina 67 din, a u Lazarevcu 77, kako ovaj u Valjevu ima zaradu na 67?
Podelite komentar
Goran
Kad poskupi nafta u svetu, cena derivata kod nas odmah skače, a kad nafta pojeftini onda dobijemo objašnjenje da će niža cena biti sa sledećom nabavkom, i tako u krug! A sve i da pojeftini, tu su razni nameti koji ne dozvoljavaju padanje cene.
Podelite komentar