Ovo je jedini način da Grci povuku novac sa svojih računa!

  • 5

Broj Grka koji su položili najmanje 50 evra na jedinu berzu bitkoina u zemlji BTCGreece, otvorenu samo za građane Grčke, skočio je 400 odsto između maja i juna, a prosečan depozit učetvorostručen je na približno 700 evra, izjavio je za Rojters osnivač berze, Tanos Marinos.

Ovo je pravo lice Grčke – penzioner PLAČE od muke jer ne može da uzme svoje pare!

Upotreba bitkoina omogućava Grcima da urade dve stvari koje ove nedelje uvedene kontrole kapitala sprečavaju: da povuku novac sa svojih bankovnih računa i, ako to žele, prebace ga iz zemlje.

Postoji najmanje jedan legalan način da Grci svoje evre ovih dana prebace iz zemlje da bi se zaštitili od eventualnih posledica izlaska iz evrozone i vraćanja na drahmu: prebacivanje novca u bitkoin.

Iako je precizne ukupne podatke teško izračunati, podaci BTCGreece ukazuju na skok interesovanja za digitalnu valutu koja je van domašaja monetarnih vlasti i kojom može da se trguje samo uz klik na ekranu pametnog telefona.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

- Kada ljudi žele da iznesu novac iz zemlje, a država ih u tome sprečava, bitkoin može biti rešenje. Nema mnogo drugih opcija, osim ako ne kupujete dijamante, a njih je teško premeštati - navodi stručnjak britanske Asocijacije za digitalne valute Adam Vaziri.

Marinos, međutim, navodi da kupci bitkoina majom žele da zaštite svoj novac od eventualnog izlaska Grčke iz evrozone i pretvaranja njihovih depozita u drahme.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Banke u Grčkoj su zatvorene od ponedeljka, uz dnevni limit podizanja novca sa bankomata od 60 evra, ali je sve češći slučaj da je moguće podići samo 50 evra jer većini bankomata ponestaje novčanica od 20 evra, dok je deo bankomata potpuno prazan. Finansijska kriza brzo se širi pa su brojne benzinske pumpe i manja preduzeća prestali da prihvataju kreditne kartice.

Transfer sredstava onemogućen je da bi se sprečio kolaps bankarskog sektora nakon što je grčki premijer Aleksis Cipras odbacio predloge međunarodnih kreditora i raspisao referendum na kome će se građani u nedelju izjasniti da li su za prihvatanje najnovijeg predloga kreditora ili žele da njihova levičarska vlada pokuša da postigne povoljniji sporazum.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • топлистанадреалиста

    3. jul 2015 | 19:52

    А криза у грчкој један од начина да нам наметнете ту будалаштину!!!! Долар је пук'о одавно, и миуслите да мијењате валуте и средства плачања, прво сте увели кредитне картице и сами себи скочили за врат!!!

  • Mandril

    5. jul 2015 | 20:16

    BTC vise nije budicnost, on je sadasnjost! Totalno anonimno mozete poslati bilo koju sumu bilo gde u svetu BEZ provizije, zato se banke grcevito bore protiv toga. Inflacija ne postoji, ukupno ce biti iskopano 21 milion Bitcoina, i to je to. Trenutna vrednost mu je oko 240 evra, kupite par kom i sacekajte par godina, kada se prosiri i omasovi. Vrlo je moguce da cete moci da kupite i manji stan za njih.Ja vec odavno kupujem Bitcoinom preko neta, sve funkcionise savrseno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA