Zoran Torbica: Tviter vredniji od BG berze, Fejsbuk od cele Srbije!
Prema istraživanjima Srbija može da zaradi i do 6 milijardi evra od interneta, a zakoni i dalje onemogućuju i najobičnije poslovanje
Predizborna kampanja u Srbiji u punom je jeku. I dok srpski političari neumorno obilaze poljoprivrednike, radnike i seljake, poštena inteligencija stacionirana na internetu i dalje je u drugom planu. Uprkos činjenici da je internet potpuno preuzeo ulogu najuiticajnijeg svetskog medija, na domaćem veb bunjištu nema puno relevantnih državnih činilaca koji shvataju sav potencijal www mreže.
U razgovoru za Telegraf.rs Zoran Torbica, direktor Centra za razvoj interneta otkriva ima li nade da uskoro postanemo punopravni član svetske internet porodice:
- Formalno, mi to jesmo, ali faktički, ako se ovako nastavi, internet prosečnom Srbinu još dugo neće moći da bude ništa više od zabave, kaže Torbica, i dodaje: Sramotan je odnos političara prema ovom problemu. Izvoz intelektualnih usluga u Srbiji nije prepoznat ne samo po pitanju programiranja, već ni kada su u pitanju sva ostala zanimanja, od arhitekture, dizajniranja, preko trgovine, pa do novinarstva. Iako smo, prema nekim podacima, navodno napredovali za 30 mesta kada je u pitanju unapređenje internet uprave i dalje za najbanalnije stvari koje se u čitavom svetu obavljaju elektronski, za nekoliko minuta, mi moramo da obijamo šaltere, gubimo vreme, živce i novac za raznorazne takse.
Zoran Torbica objašnjava da, uprkos najavama, u državi gotovo niko nema sluha za ovu temu:
- O dolasku Pej pala se pričalo i hvalisalo pozitivnim pomacima, ali oni i dalje ne dolaze, niti će moći ukoliko ovi zakoni ostanu. Dolazak koče i podakti i podzakoni, dakle Ministarstvo finansija, Poreska uprava, Carina i Narodna banka, pa je u Srbiji i dalje krivično delo kada fizičko ili pravno lice imaju tekući račun u inostranstvu. Postoji oko 30 zakona koji direktno ili indirektno onemogućuju poslovanje preko interneta. Naš zakon i dalje ne priznaje rad od kuće i on ne može da umanji poresku osnovicu, a posebno je zanimljivo da, usred navodne brige za osobe sa invaliditetom, ovaj zakon kači čak i invalide.
Jedan od srpskih Tviter gurua kaže da Srbija na ovaj način gubi ogromna sredstva:
- Prema nekim studijama, Srbija bi mogla od poslovanja na internetu godišnje da zarađuje i do 6 milijardi evra, ukoliko se zakoni promene. Jer, vrednost samo nekih internet brendova je dovoljan pokazatelj za to. Tviter je vredniji od čitave Beogradske berze, a Fejsbuk od kompletne srpske privrede. A koliko je naša država ozbiljna po pitanj razvoja e-uprave pokazuje to da je Ministarstvo za telekomunikaciju i informaciono društvo, koje je uspešno vodila Jasna Matić, svedeno na najobičniju upravu. Uz časne izuzetke nekolicine političara aktivnih na Tviteru nijedna politička partija skoro da i ne spominje ta pitanja u kampanji i svi glasove umesto na internetu traže u svinjcima, oborima i na njivama, zaključuje Torbica.
U cilju što bolje analize ovog problema Telegraf.rs poziva sve da popune anketu na temu: Kako i koliko često koristite internet? Ovaj upitnik je anoniman i brzo se popunjava, ali je njegov značaj veliki. Odgovaranjem na pitanja pomažete da se bolje shvati sadašnja situacija i direktno doprinosite razvoju Interneta u Srbiji.
http://masmi-server.mediaworks.rs/webcati/popup/index.php3?id_project=210
Hvala unapred na izdvojenom vremenu.
Video: Nikolić: "Troje povređenih i dalje u teškom stanju, dvoje trenutno svesni"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.