KAO NA FILMU: Srpski lekari prevozili srce 280 na sat kako bi spasili četiri života!
Lekari Kliničkog centra Niš su 5. juna oko šest sati popodne izveli nesvakidašnju akciju koja se viđa samo na filmu. Naime, njihova pacijentkinja (66), i pored toga što je bila potpuno zdrava, imala je moždanu smrt. Porodica je pristala da donira organe, zbog čega je uskoro čitava Srbija bila na nogama.
Ona je prolazeći pored parkinga na svom biciklu udarila u vrata automobila i pala direktno na glavu, a nakon nekoliko sati, lekari su konstatovali smrt, piše "Blic".
Nakon toga je alarmiran čitav zdravstveni centar Srbije i počela je mobilizacija timova za presađivanje organa u Kliničkom centru u Nišu, jer se porodica preminule žene složila da se srce, jetra i bubrezi presade drugim pacijentima, zbog čega su spasena četiri života.
Dva bubrega su transplantirana pacijentima u Nišu.
- Javili smo Centru za biomedicinu, VMA, Kliničkom centru Srbije i Kliničkom centru u Novom Sadu da imamo pacijenta sa moždanim udarom - rekao je direktor KC Niš prof. dr Zoran Radovanović.
Te noći se brzo razmišljalo, i još brže radilo. Uzorak krvi donora poslat je u Beograd na hitnu analizu kako bi se uradila tipizacija tkiva i odredili ostali parametri.
- Iz KC Srbije su nam javili da imaju pacijenta kojem je potrebno srce, ali su tražili dodatne analize. Za to vreme, pacijentkinji smo organe morali da održavamo vitalnim, a kada smo javili Beogradu da su rezultati uredni, počela je prava trka s vremenom - rekao je dr Radovanović za ovaj list.
Ubrzo su se organizovali u KCS i pozvali u pomoć saobraćajnu policiju, a sa njima je krenuo i tim lekara za eksplantaciju srca.
- Obezbedili su specijalni auto s rotacijom i vozili 280 kilometara na čas, pa su za svega 55 minuta stigli do Niša, i isto toliko im je bilo potrebno da se vrate natrag u Beograd. Kada je srce u pitanju, za šest sati mora sve da bude gotovo - objasnio je prof. dr Miljko Ristic, direktor KCS.
Još jedna drama se odvila i u Kliničkom centru Vojvodine, gde su lekari morali da angažuju helikopter pomoću kog su stigli po jetru, koja je presađena pacijentu u toj bolnici.
Inače, srce je dobio prof. dr Ljubića Aćimović (56) hirurg u KC Kragujevac, kojem je godinu dana ranije ugrađena veštačka srčana pumpa. On se sada oseća bolje, ali nije kako su očekivali. Prema rečima dr Ristića, srce dobro radi, ali ne može da postigne pritisak. Iz sata u sat mu pravimo analize, na aparatima je, ali borba se nastavlja.
(Telegraf.rs / Blic)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lili
Zar je moguce da Srbija nema, vise, ni jedan helikopter. 280 km, malo je "preterano" ili imamo vozila sprema za Formulu kao i vozace, "Svi su vozili 280" ili je stamparska greska. Spasena su cetiri zivota, iako je granica, ako se ne varam 65 godina starosti. Ovo bi trebalo svima da bude "razlog" da se odlucimo i stavimo potpis na donatorsku karticu, ne kosta, ali spasava. Jedan covek - cetiri zivota. Pa malo li je? !?!
Podelite komentar
DV
Svaka cast!
Podelite komentar
Boko
Bravo!
Podelite komentar