OTVORITE ARHIVE JNA: Porodice nestalih u ratovima u bivšoj Jugoslaviji traže ubrzanje procesa ekshumacije
Članovi porodica nestalih u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije zatražili su danas od institucija Hrvatske i Srbije da se ubrza proces ekshumacije poznatih grobnica, pre svega iz 1995. godine, kao i proces identifikacije posmrtnih ostataka u kosturnicama u Hrvatskoj.
Posle sastanka udruženja porodica nestalih i predsednika komisija vlada Srbije i Hrvatske za nestale, predsedavajuća Regionalne koodrinacije udruženja porodica nestalih osoba sa prostora bivše Jugoslavije Ljiljana Alvir rekla je da je od institucija zatraženo i da se tačnije odrede vremenske rokovi za rešavanje otvorenih pitanja koji stoje između dve države.
- Pre svega, reč je otvaranju arhiva JNA i drugih arhiva koji sadrže informacije o nestalim osobama - rekla je Alvir i dodala da su udruženja porodica nestalih osoba delimično zadovoljna sastankom, naglasivši da su predstavnici institucija Hrvatske i Srbije pokazali volju za ubrzanje procesa.
Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović rekao je da je 2.030 slučajeva prošlo kroz evidencije nestalih sa područja Hrvatske.
- Urađeno je mnogo, ali kad se gleda iz ugla porodica to nije dovoljno. Ni mi nismo zadovoljni, susrećemo se sa mnogim otvorenim pitanjima koja dugo traju - rekao je Odalović.
Odalović je apelovao na sve porodice koje nisu dale krv to učine, kako bi se došlo do što više značajnih informacija.
- Pitanje nestalih je civilizacijsko, humanitarno, državno i političko pitanje, a od ovog procesa razrešavanja slučajeva zavise i drugi procesi kad je u pitanju zajednička budućnost - rekao je Odalović.
Predsedavajući Povereništva za zatočene i nestale vlade Hrvatske Ivan Grujić rekao je da će Hrvatska nastaviti sa procesom ekshumacija zajedničkih grobnica.
On je dodao da je do sad iz zajedničkih grobnica ekshumirano 1.200 posmrtnih ostataka, što znači da je 90 odsto slučajeva rešeno.
- Ostaje nam da rešimo još deset odsto slučajeva, što znači oko 150 posmrtnih ostataka, čime bi bio završen taj proces - rekao je Grujić.
On je dodao da je na sastanku dve komisije rešeno pitanje evidencije i nadležnosti, navodeći da su do sad postojale različite interpretacije.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pametnjakovic
Otvorite vi arhive UCK,Hrvatske Vojske,HOSa,ZNGe,ARBiH,HVO da znamo gde su srpske zrtve zakopane pa se onda nama javite.
Podelite komentar
brana
Mnogo me interesuje da li su mudzahedini i handzar divizija pravili arhiv dokumentacije gde su i cije glave s kojima su igrali fudbal.
Podelite komentar
Bazinga
I slucaj Srebrenicu pa ce te videti da je vise od polovine muslimanskih grobova bez kostiju ljudi. Ili su prazni ili su od nekih zivotinja stavili kosti
Podelite komentar