OVAKO IZGLEDA VLAŠKO KOLO ZA MRTVE U KOJEM IGRA I POKOJNIK: Da li biste smeli u njega da uđete? (FOTO) (VIDEO)
Opšte je poznata stvar da je vlaški kult mrtvih, bogatiji nego kod ostalih naroda u Evropi. Ono za šta možda niste čuli je - Kolo za mrtve (Ora d’e pomana)...
Reč je o samo jednom deliću ovog kulta, iskonskom ritualu, koji se među vlaškim življem Timočke krajine održao do današnjih dana.
JEZIVI OBIČAJI U SRBA: Šta je crna svadba i zašto majka igra kolo na grobu sina? (VIDEO) (FOTO)
Ono se priređuje u čast pokojnika isključivo nakon vaskršnjeg posta, najčešće drugog dana Uskrsa.
VLAŠKA MAGIJA KAO MEDICINA: Ispovest muškarca kome su vradžbinama lečili IMPOTENCIJU!
Vlaški kult mrtvih podrazumeva i određene rituale kada se pokojnik "priziva na ovaj svet". Kolo za mrtve upravo tome služi: rodbina pokojnika, u centru sela, organizuje kolo za pomen pokojnika, gde je on "prisutan" u vidu fotografije koju neko od njegovih najbližih, igrajući u kolu, nosi.
Video: Youtube / Tamna strana Srbije
Na sredini kola je postavljena trpeza sa raznim đakonijama i pićem. Tu je smešten i orkestar koji se plaća kao i za svaku drugu priliku, A Kolovođa je osoba iz najbliže pokojnikove familije.
Sliku pokojnika nosi muškarac ako je preminuli bio muško, odnosno žena, ako je bio ženskog pola, A Dok se kolo igra, pokojnikova familija daruje igrače, svakog ponaosob. Učesnicima u kolu takođe se daje piće, najčešće ono koje je pokojnik voleo. Igrači u kolu nose i torte i druge đakonije. Pokojnikovi ukućani daruju igrače i belim peškirima ukrašenim slatkišima.
Kolo za mrtve traje i po nekoliko sati, a nakon njega familija pokojnika priređuje večeru na kojoj zna da bude prisutno i po nekoliko stotina zvanica.
Učestvovanje u kolu za mrtve je kod Vlaha način odavanja pošte pokojniku.
(Telegraf.rs / Izvor: tvbest.rs)
Video: Plivanje za Časni krst: Dečak pobedio pa podigao krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cia-Balkan
Svako područje ima svoje običaje, pa tako je i u Vlaškom kraju. Žalosno je samo sto u novinama izbacuju sve neke stvari koje izgledaju neverovatno ili izbačeno. To kolo se pravi za pokoj duše i ne kad je sahrana već nekih godinu dana posle, pravi se ako je osoba koja je umrla ili poginula mlada. Sve što se pokloni i pojede ili popije se smatra da pokojnik dobija na drugom svetu. Morate da shvatite tugu roditelja i bol koji imaju da bi ste shvatili takve stvari. Nedaj Bože nikome... -Vlasi su jedan vredan i pošten Srpski narod, tamo ste uvek dobrodošli.
Podelite komentar
Невена
Не видим ништа лоше у овоме,то су њихови обичаји...
Podelite komentar
Ivan
Ljudi pa to je obicaj takav I za mene je to normalno.Mogu vam reci da sam poslovno saradivao sa ljudima vlaske nacionalnosti izuzetno posteni,cestiti I dobri.Lepih para sam zaradio od njih samo covek treba da bude korektan I da ispostuje dogovoreno.
Podelite komentar