FIJASKO: Na protestima u Makedoniji 18.000 LJUDI! (FOTO)

 
  • 48

Uprkos pompeznim najavama opozicionog lidera Zaeva koji je najavio istorijski protest u prestonici Makedonije, ispostavilo se da makedonski narod ne podržava njegovu politiku, već smatra da Zaev na vlast pokušava da dođe "uz crni scenario i destruktivnu politiku", umesto da ponudi kvalitetnu programsku platformu i konkretne projekte

Antivladin protest pod sloganom "Za Makedoniju", u organizaciji najuticajnijeg opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zorana Zaeva, na kom su opozicione snage najavljivale i očekivale 100.000 građana, doživeo je krah, budući da se ispred zgrade vlade Nikole Gruevskog nije pojavila ni petina očekivane mase.

MAKEDONSKA VLADA U HAOSU: Gruevski smenio dva ministra, jedan dao ostavku. Nastavljeni antivladini protesti!

Uprkos pompeznim najavama opozicionog lidera Zaeva koji je najavio istorijski protest u prestonici Makedonije, ispostavilo se da makedonski narod ne podržava njegovu politiku, već smatra da Zaev na vlast pokušava da dođe "uz crni scenario i destruktivnu politiku", umesto da ponudi kvalitetnu programsku platformu i konkretne projekte.

Čak i oni koji su danas izašli na ulice da pruže podršku Zaevu izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je njegov prethodnik Branko Crvenkovski organizovao mnogo veće skupove i proteste, poput onog iz 2010. na kom je uspeo da okupi oko 50.000 ljudi.

Putevi su blokirani, a u zemlji vlada atmosfera podeljenosti nacije, što se ogleda i u protestu vladajuće VMRO-DPMNE, premijera Nikole Gruevskog, koji je zakazan za sutra.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Na ulicama Skoplja su policijska vozila, a portparol policije Ivo Kotevski rekao da je angažovan "odgovarajući broj policajaca", koji su  zaustavljali sve ljude koji su krenuli na proteste i pretresali sve autobuse, koji su organizovano prevozili demonstrante.

Inicijatori protesta i kontraprotesta, Zaev i Gruevski, uveravaju da će okupljanja proteći mirno i nenasilno, s tim što je SDSM najavio da oni neće otići sa ulica glavnog grada sve dok premijer ne bude podneo ostavku.

Osim ostavke premijera, opozicija traži formiranje ekspertske, prelazne, vlade koja bi trebalo da u roku od godinu dana pripremi nove, fer i demokratske izbore.

EVO ŠTA SE KRIJE IZA NAPADA U KUMANOVU: Makedonija žrtva sukoba Rusije i Zapada oko Turskog toka?

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

To podrazumeva izmene Izbornog zakona, sprovođenje popisa, ažuriranje biračkog spiska, ali i departizaciju državnih institucija.

Inače, inicijativu za antivladin protest su prihvatile brojne nevladine organizacija i udruženja građana, kao i 15 političkih partija. Među njima su i četiri manje partije Albanaca.

ALBANCI ĆE JOŠ VIŠE NAPADATI PO BALKANU: Žele da se spoje u jednu državu!

Deo analitičara smatra da građani Makedonije, bez obzira na nacionalnu pripadnost, imaju mnogo razloga za masovan protest protiv vlade koja je već devet godina na vlasti, a država je najsiromašnija, ne samo u regionu već i u svetskim razmerama.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Oni podsećaju da je Makedonija pre desetak godina bila lider u evroatlantskim integracijama, a danas je na začelju među državama u regionu, na putu da izgubi čak i preporuku za članstvo u EU.

- Zastoj je, u najvećoj meri, posledica razlika oko imena sa Grčkom, koje su mogle da budu prevaziđene uz diplomatsku veštinu i spremnost na kompromis. Umesto toga, vlast je nametala i pothranjivala nacionalizam - smatra analitičar i novinar Risto Popovski u autorskom tekstu.

S druge strane, Gruevski tvrdi da ostavku neće podneti jer to smatra kukavičkim činom.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

KRIZA U MAKEDONIJI SE NASTAVLJA: Hitan sastanak najviših zvaničnika

Zbog toga, ali i nedavnih događaja u Kumanovu, gradu na severu Makedonije, kada je došlo do sukoba makedonskih bezbednosnih snaga i naoružane grupe, atmosfera u toj državi je napeta, a u oba tabora vlada odlučnost, iako bi događaji koji slede mogli da donesu novo usložnjavanje ozbiljne krize koja poslednjih meseci potresa Makedoniju.

Tračak nade da bi moglo da dođe i do dogovora o prevazilaženju krize postoji jer, iako pod snažnim pritiskom SAD i Evropske unije, Zaev i Gruevski su u petak ponovo seli za pregovarački sto.

Foto: Profimedia/AFP Foto: Profimedia/AFP

Taj sastanak se očekivano završio bez dogovora, ali je dogovoreno da bude nastavljen u ponedeljak.

Razgovorima su prisustvovali lideri partija Albanaca - Demokratske unije za integraciju (DUI) Ali Ahmeti, koja je koalicioni partner u vladi i opozicione Demokratske partije Albanaca (DPA) Menduh Tači.

Za utorak, 19. maja u Strazburu je najavljen novi susret Zaeva i Gruevskog..

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

(Telegraf.rs / Izvor: Tanjug)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja

    17. maj 2015 | 11:22

    Kako neko moze da bude toliko glup i da sebi pravi scenario u kojem su mnoge drzave lose prosle....jel moguce da zapad hipnotise jedan ceo narod...strasno

  • д.....

    17. maj 2015 | 12:17

    Мислио сам да су Македонци паметнији.....

  • Momo

    17. maj 2015 | 11:55

    Peti oktobar u Makedoniji.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA