DOŽIVOTNA KAZNA ZA MALALINE UBICE: Talibani osuđeni za zločin koji je potresao Pakistan, ali i čitav svet (VIDEO)

  • 1

Sud u Pakistanu osudio je danas deset talibana na doživotne kazne zatvora zbog oružanog napada na aktivistkinju Malalu Jusufzai, preneli su mediji.

Talibani oduševljeni što Malala nije dobila Nobela za mir

Malala Jusufzai, koja je, u strogo konzervativnim delovima Pakistana pozivala na pravo žena na obrazovanje, pogođena je u oktobru 2012. metkom u glavu, dok je ulazila u školski autobus posle časova. U napadu su povređene još dve devojčice.

Ona se, međutim, uspešno oporavila i pokrenula kampanju za edukaciju devojčica u Pakistanu, a prošle godine postala je najmlađi laureat Nobelove nagrade za mir.

U Pakistanu je doživotna kazna zatvora 25 godina, a osuđenici imaju pravo na žalbu višem sudu, prenosi AFP.

Znate li ko je najuticajnija ličnost u 2014. godini?

Veruje se da je osumnjičeni koji je pucao iz pištolja na Malalu Ataluah Kahan trenutno u bekstvu u Avganistanu, zajedno sa vođom pakistanskih talibana Mulahom Fazlulahom, koji je naručio napad.

Pakistanska vojska objavila je u septembru 2014. godine da su talibani uhapšeni u operaciji u kojoj su, pored vojske, učestvovale policija i obaveštajne službe. Portparol vojske Asim Bajva rekao je da je grupa talibana planirala napad na još 22 osobe pored Malale, po nalogu Fazlulaha.

MALALA: Volela bih da budem premijerka

Malala je pažnju javnosti zadobila 2009. godine pišući blogove za Bi-Bi-Si o životu u dolini Svat pod talibanskim režimom.

Ona je sa 11 godina opisivala krvave zakone islamskih ekstremista, ubistva njihovih protivnika, javna bičevanja zbog navodnih povreda šerijatskog zakona, kao i zabrane ženama da posećuju pijace i devojčicama da pohađaju škole. U svojoj autobiografiji, objavljenoj 2013. godine, Malala je pisala o pretnjama smrću, koje je dobijala mesecima pre napada.

Nakon napada, Malala je prebačena u Veliku Britaniju na lečenje, a talibani su obećali da će je ubiti ukoliko se vrati u domovinu.

Ona je, ipak, nastavila da se bori za pravo na obrazovanje zalažući se za oslobođanje 219 devojčica u Nigeriji koje su oteli ekstremisti Boko Harama, prikupljajući novac za uništene škole u Gazi i pozivajući na jednakost u obrazovanju u Generalnoj skupštini UN.

Uprkos postignućima, ona je i dalje predmet mržnje mnogobrojnih Pakistanaca, koji je posmatraju kao zapadnog agenta, čiji je cilj da osramoti državu.

(Telegraf.rs/ Tanjug)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA