SAMO POLOVINA HRVATA ČITA: Ne zanimaju ih knjige, niti im trebaju!

  • 30

Knjige čita tek oko polovina Hrvata, pri čemu najviše čitaju visoko obrazovani ljudi koji žive u gradovima, mladi i žene, pokazalo je najnovije istraživanje tržišta knjiga u Hrvatskoj.

SVAKI DRUGI SRBIN NE ČITA KNJIGE, SVAKI ČETVRTI NI NOVINE: E, ovo će vas sigurno promeniti!

Rezultati agencije "GfK" pokazuju da je u poslednjih godinu dana barem jednu knjigu pročitalo 51 odsto populacije, u poređenju s 53 procenta tokom prošle godine.

Više od proseka čita se u Zagrebu, Primorju i Dalmaciji, a knjige se najčešće posuđuju i to najviše iz knjižara. Kad je reč o kupovini, Hrvati najčešće kupuju u knjižari i to uglavnom po punoj ceni, prenela je agencija Hina.

Knjigu je u poslednja tri meseca kupilo oko 800.000 građana starijih od 15 godina, odnosno svaki peti, a i dalje se najčešće kupuju sebi ili deci.

Najviše čitaju osobe visokog obrazovanja (77 odsto) i one koje žive u većim gradovima (70 osto), mladi do 25 godina starosti (61 odsto) i žene (57 odsto).

Foto-ilustracija: Foter/ Foto-ilustracija: Foter/

Istraživanje pokazuje da se najčešće čita beletristika, pa stručna literatura, publicistika i priručnici, kao i da se i dalje najviše čita na hrvatskom jeziku.

Ispitivanje je, takođe, pokazalo da oni koji ne kupuju knjige u velikoj meri to ne čine jer ih knjige ne zanimaju niti im trebaju, dok je drugi glavni razlog nekupovanja finansijske prirode.

Deo istraživanja odnosi se i na e-knjige, čija je čitanost nepromenjena u odnosu na 2014. godinu i iznosi 12 odsto, pri čemu elektronske uređaje potrebne za njihovo čitanje poseduje 73 odsto populacije starije od 15 godina, ili tri odsto više u odnosu na 2014. godinu.

Samo tri odsto posto mladih od 15 do 24 godine nema nijedan elektronski uređaj na kome se može čitati knjiga i ostala literatura.

Istraživanje je sprovedeno u martu na uzorku od 1.000 ispitanika starijih od 15 godina metodom intervjua u domaćinstvima, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i Hrvatske privredne komore.

(Telegraf.rs/ Tanjug)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Еуклид

    24. april 2015 | 07:45

    Оправдано. Па не могу и књиге да читају,и на нашим порталима да обитавају.

  • Nista licno

    24. april 2015 | 07:59

    Treba li da nas zanima?

  • Cimanje

    24. april 2015 | 09:03

    I ta polovina koja čita, uglavnom čita vesti na srpskim portalima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA