DA LI STE SE ZAPITALI: Zašto su nam deca toliko agresivna?
Svakodnevno se suočavamo sa nasiljem i ispoljavanjem agresivnosti. Tuče, porodično i vršnjačko nasilje postali su naša surova stvarnost.
Koji je uzrok povećanja agresije među tinejdžerima, ali i malom decom i šta je to što nas čini sve više frustriranim? Odgovor na ovo pitanje je višestruk.
Psiholog Aleksandra Janković kaže da smo preplavljeni agresijom i da moramo mnogo da radimo na sebi kako bismo je sprečili.
- Dosta su se pomerile granice kada je u pitanju nasilje. Ranije se pod nasiljem smatrala i psovka i uvreda, a sada se na to gleda kao na nešto potpuno normalno. Malo se bavimo sobom i svojim osećanjima. Uvek primetimo agresiju kod drugih, dok je kod sebe ne uviđamo - kaže Aleksandra Janaković za naš portal.
Naša sagovornica ističe da ne moramo učiti dete da se tuče, dovoljno je da se agresivno obratimo nekom, ono će to razumeti kao poruku kako treba da se ponaša.
- Svaku manifestaciju besa dete beleži kao da je to nešto što je prihvatljivo. Starija deca se masovno tuku, prete i nalaze se u začaranom krugu besa iz koga se teško izlazi.
Aleksandra Janković objašnjava da je veoma važno kakav primer ponašanja roditelji daju deci jer se u prve tri godine života se formiraju osnovne karakteristike ličnosti.
Sociolog Ratko Božović kaže za Telegraf da je glavni uzrok ispoljavanja agresije kod dece neostvarenost savremene porodice.
- Roditelji prenose energiju disharmonije na decu. Dodatni problem predstavlja i to što nema punoće komunikacije između roditelja i dece - tvrdi Božović.
On objašnjava da prisustvo nasilja u medijima nije zgoreg jer nam služi da sami oslobodimo nagomilane frustracije. Međutim, u društvu kakvo je naše, u kom vlada bezvlašće, haos i nasilje ne bi smelo da se forsira nasilje.
- Sve forme našeg života su u nasilju. Ljudski život je potpuno obezvređen. Dodatni problem je što u porodicama vlada nesaglasnost između generacija i zbog toga dolazi do sukoba u vrednosnom sistemu - objašnjava Božović.
On ističe da među ljudima nema tolerancije, a ispunjeni su frustracijama i mržnjom i da to sve kulminira nasiljem.
Da bismo izbegli nasilje i agresiju potrebno je da se bavimo prvo sobom, a onda i tuđim potrebama, kao i da radimo na tome da budem0 što tolerantniji.
(J. Tetiković)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Orangutan
Sa obzirom na okolnosti čudi me da nisu još gora.
Podelite komentar
Grofica
Kada se na nasilje ne odreaguje,znaci da se podrzava. Kazne za nasinike su minimalne i smesne,i prosto kao da su zasticeniji ( primer:covek u samoodbrani upuca lopova koji mu je usao u kucu i bude osudjen za ubistvo)
Podelite komentar
Leo
Mediji su krivi! (elektronski, pisani i internet)
Podelite komentar