I dalje se ne zna tačan broj obolelih od autizma u Srbiji!

  • 5

Autizam kao razvojni poremećaj u Srbiji je u velikoj progresiji, jer se na 68 dece rađa jedno autistično, rečeno je danas na svečanosti u Beogradu, povodom Svetskog dana osoba sa autizmom, uz poruku da se društvo ne brine dovoljno o ovoj populaciji i da su roditelji i porodica uglavnom prepušteni sami sebi.

- Preciznih podataka koliko je takvih osoba u Srbiji nema, procene su nekoliko hiljada, a u Beogradu ih je oko 1.000, rekao je Tanjugu Mirko Gojić iz Beogradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom.

Udruženje je, povodom Dana osoba sa autizmom na Trgu Republike organizovalo tradicionalnu manifestaciju pod motom "Roditelji osoba sa autizmom imaju jednu želju, koja je tvoja...", a Gojić je ukazao da ovi naši sugrađani nisu dovoljno prihvaćeni i nemaju sistemsku podršku društva.

Usvojen je, kako je podsetio, set zakona kojima se u celini podržavaju osobe sa invaliditetom, među njima i osobe sa autizmom, krenulo se u proces inkluzije, međutim, kasnimo u svim sferama.

Printskrin: Tanjug Printskrin: Tanjug

- Od rane dijagnostike, prevencije, savetovališta za roditelje, do zapošljavanja i osamostaljivanja tih osoba - rekao je Gojić i naveo da je tek sada za grad Beograd najavljena izrada strategije o socijalnoj zaštiti, koja treba da podrži ljude sa ovim poremećajem.

On ukazuje da je uglavnom sva briga na roditeljima koji ustvari daju najveću podršku svom detetu.

- Tuđa nega i pomoć nije dovoljna da pokrije sve potrebe tih osoba - rekao je Gojić, zabrinut što se osoba sa autizmom setimo samo na njihov Dan.

Printskrin: Tanjug Printskrin: Tanjug

- Pojave se neki koji obećaju koješta, pa dođu druge garniture koje ponove njihove reči, a mi ostajemo tamo gde jesmo, sa problemima koji su sve veći i ne vidimo perspektivu - istakao je Gojić, koji je predsednik Upravnog odbora udruženja.

Gospava Aleksić, majka 21.godišnjeg Vladana, koji je autističan, rekla je Tanjugu da roditeljima izostaje kontinuirana podrška sistema.

- Uglavnom je sve na biološkoj porodici - rekla je Aleksić i istakla da njen sin nije imao pravo na školovanje i samim tim izgubio je bilo kakvu šansu da se zaposli.

Printskrin: Tanjug Printskrin: Tanjug

Trenutno je, kako kaže, u dnevnom boravku, međutim, sve češće u njihovoj porodici lebdi pitanje šta će biti sa Vladanom kada nestane roditelja.

- On treba da bude briga društva - smatra majka, navodeći da takve osobe, kada više nema ko da se brine o njima, završavaju u zatvorenim ustanovama koje nisu ni za jednu osobu sa invaliditetom.

U interaktivnoj radionici deca i njihovi stariji drugari su crtala i oslikavala drvena jaja, u susret Uskrsu, a manifestaciju je upotpunio i dečji hor Čarolija i popularna Leontina.

Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević rekla je u obraćanju učesnicima da ne treba samo ovog dana da mislimo na osobe sa autizmom, već cele godine.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Pitanjac

    2. april 2015 | 15:56

    Pre samo 10 godina niko nije imao pojma sta je autizam kamoli da zna ili je cuo da neko u njegovoj okolini ima tu bolest... sa razvitkom MMR vakcine dosli smo do statistike da se svako 70-o dete razboli i obelezi za ceo svoj i roditeljev zivot sa autizmom. Samo malo razmislite... ja svoju cerku necu vakcinisati.

  • ruska medicina

    4. april 2015 | 21:33

    Zelim da dam jedan savet.U specijalnoj bolnici Revida,doktori iz rusije pomazu deci sa autizmom,metabolickom terapijom..E sada koliko su uspesni u tome ne znam..Ali vredi pokusati

  • Ruska Medicina

    4. april 2015 | 21:29

    Ja preporucujem ruske metode,u specijalnoj bolnici revida,vrhunski strucnjaci iz rusije,metabolickom terapijom pomazu deci sa autizmom.Pomogli su mnogima.Tako da vredi pokusati

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA