DA LI NAM PRETI POTOP? U Srbiji do sredine aprila KIŠA, I SAMO KIŠA!
U prvih deset dana aprila u Srbiji se očekuju obilnije padavine, a prvi veći kišni talas već za naredni vikend, posebno u zapadnoj Srbiji, pa meteorolozi savetuju oprez i ističu da su prognoze svetskih servisa da našoj zemlji ovog proleća preti potop - neprecizne.
Meteorolog Goran Mihajlović iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHZS) rekao je da se u subotu i nedelju može očekivati više kiše, naročito u jugozapadnoj, zapadnoj i delom u centralnoj Srbiji i to u pojednim krajevima do 40 milimetara padavina.
KIŠA NAM NE DA MIRA: U Srbiji tokom dana sunčano, uveče NAOBLAČENJE i PLJUSKOVI!
- To upućuje sve na dodatni oprez - rekao je Mihajlović i naveo da će u Beogradu za vikend biti do 20 milimetara padavina, a na planinama dalje povećanje snežnog pokrivača.
On podseća da Zavod sve informacije, meteorološka i hidrološka upozorenja, uključujući i ekstremne događaje, koji se za sada ne najavljuju, objavljuje blagovremeno.
PROLEĆE NI NA VIDIKU: U aprilu kiša, kiša, kiša i kiša!
RHMZ pet dana unapared daje izveštaje o opasnim meteorološkim i hidrološkim događajima, što je sasvim dovoljno za adekvatno reagovanje sistema zaštite i spasavanja, rekao je Mihajlović i naveo da opasne pojave, poput poplave, imaju vek trajanja od nekoliko dana i ne mogu se prognozirati unapred za 15 ili 30 dana.
To je i razlog što se, kako kaže, prognoza svetskog meteo servisa "Accuweather" da našoj zemlji ovog proleća preti potop, može nazvati nepreciznom jer se ekstremni meoterološki događaji, zbog svoje prirode, ne mogu predvideti dugo unapred.
- Nemoguće je dva, tri meseca unapred prognozirati tako ekstremne događaje koji uslovljavaju poplave - rekao je Mihajlović povodom prognoze, objavljene krajem februara, da nas ovog proleća čeka potop.
Potop se, prema prognozi domaćih meteorologa ne očekuje, ali je, kako kažu, činjenica da su na proleće vodostaji reka u porastu, zbog topljenja snega i padavina kojih je najviše upravo u tom periodu.
Mihajlović je rekao da se prestanak padavina očekuju početkom naredne sedmice i dodao da će tokom cele prve dekade aprila često biti kiše, sa temperaturama za nekoliko stepeni nižom od proseka, do 16 stepeni.
Takođe, narednih 7 do 10 dana ne očekuje se naglo topljenje snega, naprotiv, na planinama će doći do povećanja snežnog pokrivača.
U drugoj dekadi aprila možemo očekivati stabilizaciju vremena i manji porast temeprature. Tako ćemo od 12. do 20 aprila imati više suvih dana, bez padavina, koje ponovo treba da očekujemo krajem tog perioda.
Poslednjih deset dana aprila imaćemo postepeni porast temeprature ali i promenljivo vreme uz lokalne pljuskove i grmljavinu, rekao je Mihajlović.
Takođe, on je rekao da se uragan "Niklas", koji je u severnoj Evropi odneo nekoliko života, kod nas neće osetiti.
Mihajlović je podsetio da su meteorološke službe Srbije, Crne Gore, Makedonije, Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine i Albanije formirale pre nekoliko dana konzorcijum za kratkoročnu prognozu vremena, zahvaljujuhci kome će se stanovništvo Srbije i zemalja regiona brže informisati o ekstremnim meteorološkim pojavama.
(Telegraf.rs/ Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sans
Dokle vise ova kisa ubudjasmo se vise.
Podelite komentar
Zzzz
Bolje da pada sad nego u julu
Podelite komentar