Verovali ili ne, na Balkanu se i u 21. veku ugovaraju brakovi!

  • 7

Nekada se to radilo pre trideset i više godina, međutim, i danas se na Balkanu mogu naći slučajevi da neki roditelji unapred obećavaju svoje devojčice za stupanje u brak i to dok su još veoma mlade. Razlog svemu tome je novac, a pitanje je ko to treba da spreči.

Sa samo trinaest i po godina knjigu je morala da zameni šerpama.

- Ne postoji izbor za romsku devojčicu, za nju biraju roditelji. Ja kažem da hoću da idem u školu, a onda majka kaže: Pa ne možeš, prosto, eto mi smo odlučili - rekla je Svetlana gostujući na "RTS-u".

JOŠ NISTE PRONAŠLI MLADU? Na ovoj bugarskoj pijaci je možete kupiti! (FOTO)

Svetlanini roditelji odlučili su da je prodaju nepoznatim ljudima. Kada bi se pobunila, dobijala je batine, a tek sedam godina braka dobila je podršku roditelja da se vrati kući.

- Iako ih mnogo volim... Da, ta devojčica od trinaest i po godina još uvek krivi svoje roditelje - kaže Svetlana.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Svaku šestu Romkinju udaju pre 15. godine. Samo u jednoj beogradskoj opštini od početka godine otkriveno je pet takvih slučajeva. Centar za socijalni rad obično reaguje kasno, tek po prijavi.

- Mi ne možemo ljude na ulici presretati i pitati ih za njihove statuse. Mi samo, ukoliko vidimo da neko ispred nas čini nešto što spada u domen rada Centra za socijalni rad, možemo da se angažujemo - navodi Radmila Vulić Bojović iz Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu.

Uprkos preporuci Ujedinjenih nacija, ugovoreni maloletnički brak u Srbiji nije postao krivično delo.

- Često se dešava da i centri za socijalni rad i drugi neki organi uprave znaju za ovakvu pojavu, ali ne reaguju, jednostavno smatrajući da se radi o tradiciji, kulturi kod Roma. Upravo je u tome i problem, i u pojedinim sudskim postupcima, gde sudovi često odmeravaju blage kazne - ističe Danilo Ćurčić iz Jukoma.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Svetlana se izborila za sebe. Završila je školu, zatim fakultet. Sada se bori za druge. Članica je Ženske romske mreže, koja se zalaže protiv prinudnih brakova.

- Tada, sa trinaest i po godina ja nisam znala šta je brak. Napravi se svadba koja traje tri dana, znate, i devojčica se raduje svadbi i nema pojma šta je čeka - priča Svetlana.

Zanimljivo je to da se u Bugarskoj, zemlji koja je punopravni član Evropske Unije, održava Sajam supruga, pijaca na kojoj se za čednu devojčicu traži i hiljadu evra.

(Telegraf.rs / Izvor: RTS/Blic)

Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA