Izgubio ušteđevinu od 250.000 evra jer je banka propala!
Branko Miodragović je odlučio da svoju ušteđevinu stavi u banku na čuvanje, međutim, to se pokazalo kao pogrešan potez.
- Odlučio sam da sav novac koji imam stavim u domaću banku. I banka je propala, a ja sam izgubio 200.000 evra - počinje priču penzioner Branko Miodragović.
On je izgubio skoro sve što je zaradio tokom života kada je Univerzal banka propala. Miodragović je imao sreće da radni vek provede u firmi koja je deo akcija poklonila zaposlenima, dok su deo mogli povoljno da otkupe, što su mnogi i radili. Kada je firma prodata, novac od akcija otišao je direktno na račune u Univerzal banci. Miodragović je na štednji imao oko 250.000 evra.
- Ja sam kriv što sam verovao u naše banke, ali slušao sam tada ministre koji su objašnjavali kako je naš bankarski sistem uređen i kako ne treba da brinemo. To što sam im poverovao bila je moja najveća greška u životu - kaže Miodragović.
Početkom prošle godine Univerzal banka prvo je izgubila dozvolu za rad, a potom i otišla u stečaj. Štediše, privreda, namenska industrija i državna preduzeća izgubili su ukupno 185 miliona evra. Kako država garantuje za depozite do 50.000 evra, iz fonda Agencije za osiguranje depozita poveriocima je isplaćeno ukupno 85 miliona evra. Tako je i Miodragović dobio nazad samo 50.000 evra.
- U stečajnoj masi do sada ima oko 50 miliona evra, a u imovini koja još nije unovčena ima još oko 100 miliona evra. To znači da bi poverioci elegantno mogli da namire svoja potraživanja i to vrlo brzo. Ali, Fond za osiguranje depozita želi da pare koje je isplatio uzme za sebe iz stečajne mase pre svih poverilaca - objašnjava za "Blic" dobro upućeni izvor.
Ukoliko se to desi, štedišama ne ostaje više ništa.
- Po zakonu o stečaju oni imaju mogućnost prioritetnog namirenja. Nekada su to mogli pod određenim uslovima, ali od aprila, kada na snagu stupi novi zakon, moći će da se prvi namire bez ikakvih uslova - objašnjava naš sagovornik.
Miodragović je zbog odluke da štedi u Srbiji je ostao bez 200.000 evra.
- Ispostavlja se da moj kapital i kapital agencije nemaju istu težinu. Nemam više nikakvu nadu da ću novac uspeti da povratim, samo bes. Neću moći da školujem unučiće, jedna ćerka je bez posla, pa ni njoj više neću moći da pomažem. Osim toga, sve smo stariji, potrebni su nam lekovi i slične stvari - kaže Miodragović.
On ističe da to nije samo njegova priča, nego i priča 1.600 drugih poverilaca Univerzal banke.
- I ne samo poverilaca UBB nego i svih koji štede u Srbiji. A ne treba zaboraviti da u bankama u Srbiji ima 8,3 milijarde evra štednje - kaže Miodragović.
(Telegraf.rs / Izvor: Blic)
Video: Udes u Dimitrija Tucovića
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
cure
To ti je srbine drzava uzela,pa kad gledas skupstinu vidis potencijalne korisnike tvojih para.ovde se ni deca nemogu sacuvati.......
Podelite komentar
&
Koje cuvanje u bankama bre?!Kupi sef,zavari ga sa armaturom za pod i zali betonom,i nikada ne makne odatle,samo ti znas sifru i to je to.A ti veruj ministrima i dalje !
Podelite komentar
strvarno?
Na zapadu ni jedna banka nije samostalna institucija(firma) banke stoje pod okriljem drzave . Drzava skache u pomoc ukoliko banka propadne. To shto se tu desilo nije bez znanja, plana, i kontrole drzave.
Podelite komentar