KRENULA DA RADI FLEŠ-PEĆ U BORU: Evo koliko će se TONA BAKRA proizvoditi na sat! (FOTO)

  • 21

Fleš-peć koju je instalirala finska kompanija „Outotek“, a pritiskom na dugme njeno zagrevanje pokrenuo generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski, u naredne tri sedmice treba da dostigne temperaturu od 1.200 stepeni. Do kraja marta, kada će biti izlivena i prva anoda, nova topionica biće u punoj kondiciji da pretapa 30 tona koncentrata bakra na sat.

- Nakon pola veka RTB Bor menja tehnologiju topljenja bakra i pokreće rad nove metalurške linije, ali zauvek menja i ekološke prilike u gradu jer mu vraća nebo kakvo je imao pre jednog veka - kaže Spaskovski.

- Peti mart, kada je potpaljena fleš-peć u novoj topionici u Boru, ostaće upamćen kao dan kada je RTB Bor zauvek raskrstio sa zastarelim načinom topljenja bakra i pokrenuo rad čistih tehnologija koje će „očistiti“ i vazduh i nebo nad Borom i okolinom od sivih oblaka sumpor-dioksida, celi vek nadvitim nad ovim krajem.

Foto: Promo Foto: Promo

KREĆE DA RADI FLEŠ-PEĆ U BORU: Evo koliko će ona ZARADITI za Srbiju! (FOTO)

Generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski, simboličnim pritiskom na dugme, pokrenuo je proces zagrevanja fleš-peći koji će, kako jer rekao, trajati pune tri sedmice.

Foto: Promo Foto: Promo

- U naredne tri nedelje fleš-peć treba da dostigne temperaturu od 1.200 stepeni i do kraja meseca, kada će biti izlivena i prva anoda, biće u punoj kondiciji da pretapa 30 tona koncentrata bakra na sat. Ovo je istorijski trenutak za Rudarsko-topioničarski basen zbog toga što čista tehnologija donosi i čisto nebo, ali i zbog toga što ćemo radom nove topionice udvostručiti proizvodnju bakra, zlata i sumporne kiseline. Hvala svima koji su pomogli da do ovoga dođe, pre svih Vladi Srbije i premijeru Aleksandru Vučiću, svim stručnjacima iz naše zemlje koji su učestvovali u izgradnji, a posebnu zahvalnost dugujem sajt-menadžeru finskog „Outoteka“ Toniju Korkanu – kazao je Spaskovski.

Foto: Promo Foto: Promo

Nova tehnologija zahteva visok kapacitet zbog smanjenja troškova i većeg iskorišćenja bakra i sumpora – po 98 procenata - a projektovani kapacitet prerade do 400 hiljada tona koncentrata bakra godišnje, po Spaskovskom, sasvim je prihvatljiv. Jer, kako je naveo, rudnici će u Boru i Majdanpeku faznom modernizacijom i povećanjem proizvodnje obezbediti planiranu količinu za preradu u novoj borskoj topionici. RTB Bor, naime, planira da ove godine poboljša performanse svih rudnika a da, uporedo sa tim, obezbedi uslove da nova topionica radi punim kapacitetom.

Plan je da 2015. godine borski kombinat ostvari 75 miliona tona iskopina i da preradom oko 250.000 tona koncentrata proizvede 47 hiljada tona katodnog bakra iz sopstvenih sirovina. Pun kapacitet novih pirometalurških postrojenja u prvim godinama rada postići će se i uslužnom preradom uvoznih koncentrata, a odnos domaćih i uvoznih sirovina biće 60:40.

Foto: Promo Foto: Promo

- U prve dve godine, kada budemo prerađivali i uvozni koncentrat, finansijski rezultati RTB-a biće bolji za 12 miliona dolara godišnje, a od 2017., kada počnemo da prerađujemo samo sopstveni koncentrat, dobijen iz nedara ovdašnjeg basena, finansijski efekti će nam biti bolji od sadašnjih za čak 24 miliona dolara – rekao je čelni čovek borske kompanije.

Neposredno pred puštanje u rad nove topionice, odnosno paljenje fleš-peći, direktor projekta „nova topionica“ Dragan Marinković potpisao je sa sajt-menadžerom finske kompanije „Outotek“ Tonijem Korkanom zapisnik o tehničkoj primopredaji postrojenja, čime je finska kompanija zvanično predala RTB-u novu topionicu na upotrebu. Počeo je da teče i jednogodišnji period njene garancije.

Foto: Promo Foto: Promo

Za izgradnju nove topionice i fabrike sumporne kiseline u Boru utrošen je 251 milion evra. Osim što je bila garant za robni kredit kod kanadske EDC banke, država Srbija je za završetak izgradnje Basenu Bor prošle godine uplatila 30 miliona evra. Pod nadzorom „SNC Lavalina“ i „Outoteka“ glavni izvođač radova je beogradski „Energoprojekt“ sa više od dvadeset podizvođača. Veliki deo ugrađenih elemenata proizveden je u Srbiji.

Foto: Promo Foto: Promo

(G. Tončev Vasilić)

Video: Snimak mesta gde je Sloboda Mićalović napadnuta nakon saobraćajnog incidenta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Millica

    6. mart 2015 | 11:00

    Ako ni zbog čega drugog, Sosi, barem zbog topionice treba dići spomenik za života. Borani znaju zašto.

  • danny

    10. mart 2015 | 12:37

    Panjenje Fles-peci, je veliki istorijski trenutak ne samo sa gradjane Bora vec i za celu drzavu Srbiju! Rokovi su ispostovani, tako da svi oni koji su bili skepticni i nisu verovali menadzmentu RTB-a , evo dokaza da je Blagoje Spaskovski prvi covek basena i te kako covek od reci i sve pohvale njemu, njegovom timu, na ovako uspesnoj realizaciji ovog velikog Projekta! Povhale i zahvalnost , takodje nasem Premijeru Vucicu, koji je takodje covek od reci i koji je pomogao i podrzao da se ovaj veliki projekat realizuje!

  • naca

    6. mart 2015 | 21:26

    Mnogi su zasluzni za ovo cudo ali svakako je najzasluzniji generalni direktor Blagoje Spaskovski,nama u Boru poznatiji kao Sosa.Ne bi vredeo ni projekat,ni strucnjaci iz inostranstva,ni fin.pomoc vlade da nije bilo njega,njegove upornosti,istrajnosti,ponekad i malo strozijeg nastupa prema radnicima.Drzao se rokova i ispostovao ih.Borani su mu zahvalni jer ce zahvaljujuci njemu dobiti ono o cemu godinama sanjaju - vazduh bez dima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA