SIROMAŠNA, ZLOSTAVLJANA I NEVIDLJIVA: Na ulicima Srbije živi 2.000 mališana!
Više od 2.000 mališana širom Srbije živi na ulici bez krova nad glavnom i redovnog obroka, pokazalo je istraživanje. Ova deca nisu evidentirana u matične knjige, nema ih u sistemu zdravstvene zaštite i ne idu u školu.
Ova deca preživljavaju tako što po ulicama peru vetrobranska stakla ili prose, leti spavaju po podzemnim prolazima, a zimi su u svratištima i tu pokušavaju da se socijalizuju i da nauče nešto, kako prenosi Informer.
U Svratištu u Krfskoj ulici u Beogradu nalazi se desetogodišnji E. K. koji potiče iz romskog naselja ispod Pančevačkog mosta.
- U kući ni leba nema dovoljno i zato ja prosim na Slaviji. Zaradim i 500 dinara za dan. Kupim onda leba, salame, mleka - ispričao je E. K. za "Informer".
E. K. ima šestoro braće i sestara. Dvojica starije braće odavno su u domu, jedna sestra se udala i sa 14 godina rodila dete, a ostali se snalaze. Najčešće prose, kao i on.
Zahvaljujući Svratištu E. K. je krenuo u školu, dobio krštenicu i zdravstvenu knjižicu.
- Idem u večernju školu, drugi sam razred. Učim kad dođem u Svratište, hoću da položim razred - rekao je ovaj dečak.
Specijalni pedagog i vaspitač u Svratištu Jasna Džufić kaže da sva deca koja rade na ulici imaju nešto zajedničko, a to je da potiču iz višečlanih siromašnih porodica, nemaju lična dokumenta, a u nekim slučajevima su i zlostavljana.
- Primer osmogodišnje Đ. Š. iz Mirijeva je tipičan za decu sa ulice. U njenoj porodici je osmoro dece, majka joj je narkomanka, otac i starija sestra su u zatvoru, a mlađa deca prepuštena sama sebi. Ona često svraća kod nas, dobar je đak, ali ne ide redovno u školu. Čuli smo da prosi - kaže Džufić.
U Svratištu ih najviše bude kada je hladno, a leti spavaju gde stignu, na klupama, mostovima.
- Kada dođu kod nas, oni često nemaju nijedan dokument, znaju samo da nam kažu kako se zovu. Neki ne znaju ni kada su rođeni, nikada nisu videli tuš, niti gledali TV. Trudimo se da povežemo njihove roditelje sa centrima za socijalni rad, ali teško ide - kaže Džufić.
Saopštenja iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike da su formirani stručni timovi koji će tu decu skloniti sa ulice daju nadu da će i ovi mališani dobiti šansu za bolji život.
- Oko sedamdesetoro dece sklojeno je sa ulice i razmešteno po institucijama i hraniteljskim porodicama. Za svako dete ćemo se boriti, i nećemo menjati zakone da bismo hapsili devetogodišnjake. Ono što zaslužuju je šansa za bolju budućnost - rekao je Aleksandar Vulin.
(Telegraf.rs / Izvor: Informer)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Svaka cast
Svaka cast za temu.Uvek im pare otmu stariji -koji ih teraju na prosjacenje,ja im samo dajem hranu...drzava mora da ovo resi...
Podelite komentar
Suza
Samo im treba dati sansu. Niko nije birao roditelje i gde ce da se rodi.
Podelite komentar
Истина
99% су Ромске Националности на улицама Србије
Podelite komentar