ŠEF U POLICIJI ZA KRAĐU VOZILA OTKRIVA: Evo gde završavaju automobili ukradeni u Srbiji ! (II deo)

  • 12
Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Šef Odseka za suzbijanje delikata na motornim vozilima u Beogradskoj policiji Borislav Kovačević otkriva za Telegraf koja su ukradena vozila iz naše zemlje krijumčarena za Siriju, a koja za Rusiju, kako „gosti lopovi“ iz Bosne ukradu za jednu noć tri džipa u vrednosti od skoro 400.000 evra, kao i koji automobili „idu u kobasice“.

On ističe da nijedna zaštita na automobilu nije stopostotna, jer provalnici idu u korak sa tehnologijom i pokušavaju da doskoče novitetima. Ipak, neki sistemi su bolji od ostalih, a u praksi se dosad najbolje pokazao originalni “zeder”, koji blokira volan, a tu je i “igla”, koja ima takođe odlične rezultate. Međutim, na tržištu je dosta kopija ovih zaštita, koje lopovi mogu da otvore za manje od minut.

Koliko jakih grupa postoje koje se bave ovom vrstom kriminala?

Od imovinskih delikata krađe vozila, razbojništva, i teške krađe ne spadaju u domen organizovanog kriminala, odnosno u domen za koji je zaduženo posebnog odeljenje Višeg suda u Beogradu. Samim tim nemamo mogućnost posebnih istražnih radnji i posebnih postupaka. Bez obzira na to, mi činimo sve što je u našoj mogućnosti da takve organizovane grupe razbijamo i procesuiramo. Dosta smo učinili na tom polju, tako da sada dobro organizovanih grupa u klasičnom smislu - nemamo.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Šta imamo?

Imamo situacije da nam dolaze „gosti“. Da uđu iz Bosne, i po narudžbini, da ukradu za jednu noć u Beogradu tri skupocena džipa od kojih svaki košta 130.000 evra! Sve se događalo na Dedinju i na veoma malom prostoru.

Foto: Profimedia, Milena Đorđević Foto: Profimedia, Milena Đorđević

Koliko lopovi iz Srbije prate novine i kako se kotiraju u Evropi?

Pre su se alati za krađu nabavljali u Bugarskoj i u zemljama bivšeg SSSR-a, i nisu bili uvek upoznati sa najnovijim dostignućima. „Kaskali“ su za kolegama iz okolnih zemalja. Ali, ipak sve određuje tržište, tako da su se osavremenizovali. 2009. 2010. i 2011. godine 30.000 „reno“-a je ušlo u zemlju. Skupi su delovi i to je lopovima voma privlačno, pa se masovno kradu i kompletno rasturaju. Lopovi kažu za takve automobile da „idu u kobasice“. I mi smo najmanje našli „reno“-a. Jednostavno, nema ih, svi idu u delove.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Dokle su krijumčari u stanju da oteraju vozila koje se ukradu u našoj zemlji?

Bez problema odu i do Sirije. Međutim, zbog građanskog rata koji besni tamo, sada imamo mnogo manje krađa skupocenih džipova i luksuznih automobila koji su pre iz Srbije "slali" tamo. A u Siriji je pre početka sukoba bila najveća auto pijaca na svetu! A mi smo znali prema boji džipa gde će lopovi pokušati da ga oteraju.

Foto: Sxc.hu/alicja_M Foto: Sxc.hu/alicja_M

Kako prema boji?

Lepo, ukoliko se ukrade beli skupoceni džip, bila je velika verovatnoća da će završiti u Siriji, a ako se ukrade crni onda se on krijumčari u Rusiju ili neke od zemalja nastalih raspadom SSSR-a. To su pravci delovanja međunarodnog crnog tržišta. Zato moramo dobro da sarađujemo sa kolegama iz okolnih zemalja kako bi pratili situaciju i bili u toku, i to uspešno radimo.

Koji gradovi u Srbiji važe za "centre", odnosno gde se rasklapaju najviše ukradenih automobila?

Čačak je sada preuzeo primat. Pre je to bio Šabac, ali je u poslednje vreme šumadijski grad preuzeo primat.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Šta koriste lopovi za komunikaciju i kako funkcionišu?

Pre su bili moderni telefoni, a u poslednje vreme su to radio stanice i izuzetno je teško uhvatiti ih. Pričaju malo, mahom u šiframa. Ne ostaje nikakav zapis. Samo poneka reč može da se čuje i ništa više. U ovakvim grupama postoji hijerarhija poslova i tačno se zna da jedni kradu, drugi iznajmljuju garaže za „štek”, treći se bave plasmanom, četvrti transportom, peti izrađuju falsifikovana dokumenta, šesti tablice... Svako ima svoju ulogu u krađi.

(Telegraf.rs)

Video: Vučić dočekao predsednika Kazahstana Tokajeva ispred Palate Srbija

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ferari

    18. februar 2015 | 00:04

    Halo sefe...!!! Kad sve znate zasto ih ne pohapsite??!!!

  • xXx

    17. februar 2015 | 23:53

    Dobro dosli u Sabac vas auto je vec nas

  • Vlajko

    18. februar 2015 | 07:24

    Za bilo koju kradju neka se uvede smrtna kaznaai stvar je resen, ali kod nas svi su povezani pa dele plen jel tako???

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA