CIPRAS SPASAVA GRČKU: Uvodi porez na luksuz, a siromašnim smanjuje račune!

 
  • 5

Deo poreske reforme u Grčkoj biće i uvođenje poreza na luksuz koji se obračunava na ukupnu imovinu veću od 300 hiljada evra

Ovako će biti ućutkani evropski poverioci kojima smeta što poreze izbegavaju oni koji poseduju najviše. Ovaj novi porez zamenio bi jedinstveni porez na nekretnine koji je uvela prethodna vlada.

Uvešće se potrošački porez na luksuzne automobile, jahte, avione i raskoš, ali se predviđaju olakšice za siromašnije, piše Politika.

Tako će oni koji imaju prihod manji od 15 hiljada evra godišnje imati smanjene račune za komunalije i nekretnine, smanjiće se porez za osnovne prehrambene proizvode i obnovljive izvore energije.

Predviđene su i olakšice za porodice sa više dece, povećaće se minimalne penzije i lični dohodak do 751 evro.

Ekonomskim planom koji će biti regulisan novim zakonskim propisima, predviđa se vraćanje na posao 3.800 nezakonito otpuštenih državnih službenika, preispitivanje svih ugovora o privatizaciji i anuliranje onih koji su štetni, reorganizacija policije, bolji uslovi u armiji, kompletno novu strukturu javnog sektora.

Foto: Milena Đorđević, Tanjug/AP Foto: Milena Đorđević, Tanjug/AP

Za sve promene je, međutim, vrlo bitno da Grčka postigne sporazum sa međunarodnim poveriocima.Vlada užurbano priprema platformu za vanredni sastanak Evrogrupe u Briselu 11. februara na kome, bar kako stvari sada stoje, evropske poverioce najviše interesuje produžavanje rokova tekućeg kreditnog paketa.

Mnogo manje ih zanima tzv. program premošćavanja na kome insistira grčka vlada i koji bi trebalo da pokrije finansijske potrebe Atine u narednih nekoliko meseci dok se ne usaglase svi detalji novog programa otplate duga.

Predsednik Evrogrupe Jeroen Dijselblum, međutim, poručuje da „nema govora o bilo kakvim kreditima premošćavanja” i da Grčka mora da poštuje dogovore.

Aleksis Cipras

Grčka vlada, opet, neće prihvatiti predloge partnera o produžavanju postojećeg kreditnog programa, niti želi zaostalu kreditnu tranšu od 7,2 milijardi evra. Novac je Grčkoj preko potreban, ali nova vlada insistirati na prelaznom rešenju za narednih nekoliko meseci.

Takođe, Atina bi želela da dobije bar 1,9 milijardi evra od ECB na osnovu grčkih obveznica,a dugove bi vraćala zavisno od mogućnosti domaće privrede.

Program premošćavanja, ističe, nije nikakav novi memorandum sa rokovima i obavezama, već zvanična izjava o spremnosti da se pregovara bez pritisaka i ucena ali i mogućnosti preduzimanja jednostranih odluka.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Ukoliko se takav sporazum potpiše, Grčka je spremna da u kratkom vrmenskom periodu dostavi detaljniji plan fiskalne strategije za naredne tri godine, predoči plan budžeta baziran na reformama koje bi ostavile i prostora za obnovu privrede.

Ali, kako je to podvukao premijer Cipras „Grčka neće prihvatiti nikakve ucene jer je vlada od naroda dobila mandat koji je obavezuje da ne prihvati nikakvo produžavanje starog kreditnog paketa i katastrofalnih uslova koji ne vode nikuda”.

(Telegraf / Politika)

Video: Kako Beograđani nazivaju ovaj park: Neki se stide da izgovore ime!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mi-6

    10. februar 2015 | 11:33

    A kod nas obrnuto,bogati su još bogatiji,a običan narod sve siromašniji ..KAŽU DA RADIMO KO NEMCI ,A DA BAR IMAMO TREĆINU PLATE KO NEMCI .A POLITIČARI SU POSEBNA PRIČA VIŠE NISU GADLJIVI JEDNI NA DRUGE SAMO DAJ FOTELJU I NEMA PROBLEMA.

  • KiK

    10. februar 2015 | 11:54

    Ovaj ne obecava a radi, kod nas obrnuto.. Svaka cast, za kratko vreme je doneo mnoge odluke koje mogu i kod nas da se donose u korist naroda.

  • Flegma

    10. februar 2015 | 12:06

    Takav nama treba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA