Stečaj je bio jedino rešenje za Razvojnu banku Vojvodine!
Narodna Banka Srbije izdala je saopštenje povodom ponovljenih tvrdnji da je aktiva Razvojne banke Vojvodine u stečaju veća od njene pasive, te da nije trebalo doneti odluku o stečaju, već eventualno odluku o likvidaciji:
"Želimo još jednom da istaknemo da sve činjenice govore u prilog tome da je oduzimanje dozvole za rad Razvojnoj banci Vojvodine i pokretanje stečajnog postupka bilo jedino ispravno rešenje.
Podsećamo da je 6. aprila 2013. Razvojnoj banci Vojvodine oduzeta dozvola za rad zbog hroničnog nedostatka kapitala, kritične potkapitalizovanosti i ugrožene mogućnosti isplate obaveza prema poveriocima, kao i zbog toga što je ova banka mogla biti uzrok sistemskog rizika finansijskog sektora Republike Srbije.
U momentu oduzimanja dozvole za rad Razvojnoj banci Vojvodine – njen regulatorni kapital je bio negativan, odnosno ukupne obaveze ove banke bile su veće od procenjene vrednosti njene imovine, a Narodna banka Srbije je, u skladu sa Zakonom, bila u obavezi da joj oduzme dozvolu za rad.
Pored toga, ističemo i to da Razvojna banka Vojvodine nije imala dovoljno likvidne i kvalitetne aktive za pokriće depozita koji su bili predmet prenosa. Tako je u Predlogu za preuzimanje dela imovine i obaveza Razvojne banke Vojvodine od strane Banke Poštanske štedionice i Razvojnog fonda AP Vojvodine – koji je Ministarstvo finansija i privrede dostavilo Narodnoj banci Srbije radi dobijanja pozitivnog mišljenja za preuzimanje –konstatovano da nedostaje oko 6,36 milijardi dinara da bi se osigurani i neosigurani depoziti koji se prenose na Banku Poštansku štedionicu u celini pokrili.
Ti depoziti iznosili su 17,55 milijardi dinara. U istom predlogu se konstatuje da su se vlade Republike Srbije i AP Vojvodine saglasile da emituju obveznice kojima će pokriti ovaj manjak. Činjenica da su vlade Republike Srbije i AP Vojvodine u momentu oduzimanja dozvole za rad Razvojnoj banci Vojvodine morale da obezbede više od 6 milijardi dinara, kako bi se obezbedilo pokriće svih osiguranih i neosiguranih depozita, potvrđuje da je pokretanje stečajnog postupka bilo jedino ispravno rešenje.
Imajući u vidu da je dozvola za rad Razvojnoj banci Vojvodine oduzeta u skladu sa Zakonom o preuzimanju imovine i obaveza određenih banaka radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema Republike Srbije, ukazujemo na sledeće: u skladu sa Zaključkom Vlade Republike Srbije, 6. aprila 2013. Razvojna banka Vojvodine zaključila je Ugovor o preuzimanju dela imovine i obaveza s Bankom Poštanskom štedionicom a.d. Beograd i Agencijom za osiguranje depozita; po zaključenju ovog ugovora o preuzimanju, Razvojna banka Vojvodine podnela je Narodnoj banci Srbije Zahtev za oduzimanje dozvole za rad, a Narodna banka Srbije je, postupajući u skladu s tim zahtevom, donela Rešenje o oduzimanju dozvole.
Agencija za osiguranje depozita bila je u obavezi da posle oduzimanja dozvole za rad pokrene stečajni postupak u ovoj banci. Naime, u skladu sa Zakonom, postoji imperativna norma za pokretanje stečaja, a ne likvidacionog postupka nad bankom, čime je praktično isključen svaki izbor između ove dve pravne procedure.
Još jednom želimo da istaknemo da su obaveze prema ostalim poveriocima, koje nisu prenete na Banku Poštansku štedionicu a.d. Beograd, činile svega 10% ukupnih obaveza Razvojne banke Vojvodine i iznosile su oko 2 milijarde dinara. Ni posle skoro dve godine od oduzimanja dozvole za rad Razvojnoj banci Vojvodine, a što se može i utvrditi uvidom u Izveštaj o toku stečajnog postupka i stanju stečajne mase na dan 30. novembra 2014, naplatom iz stečajne mase nisu u potpunosti obezbeđena sredstva za isplatu navedenih obaveza. To dodatno potvrđuje da je pokretanje stečajnog postupka posle oduzimanja dozvole za rad Razvojnoj banci Vojvodine bilo jedino ispravno rešenje.
(Telegraf.rs)
Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.