Najtraženiji roman na svetu stigao u Srbiju! Kad muslimanski predsednik zavlada Francuskom!
Najtraženiji roman na svetu, koji je zapalio Francusku nakon jezivog napada na "Šarli ebdo" - "Pokoravanje" Mišela Uelbeka, izašao je na srpskom jeziku!
"Pokoravanje" je već proglašeno knjigom godine i pokrenulo je lavinu optužbi na račun autora, a srpsko izdanje (Booka) pojavilo se među prvima u svetu, svega četiri sedmice posle francuskog.
Roman prati Fransoa, univerzitetskog profesora i stručnjaka za legendarnog dekadentnog pisca Uismansa, usamljenika na pragu srednjeg doba kome život prolazi u sezonskim ljubavnim vezama sa studentkinjama i koji je isprva nezainteresovan za aktuelne predsedničke izbore koji potresaju Francusku te 2022. godine.
Međutim, kada se u drugom krugu izbora, pored neizbežne Marin le Pen, neočekivano nađe harizmatični lider Muslimanskog bratstva, i kad političke igre učine da iza njega stane praktično cela francuska politička scena ‒ Fransoa shvata da će se svet u kome je dotad živeo relativno zadovoljno i sigurno brutalno promeniti.
Na biračkim mestima izbijaju neredi, izbori se odlažu, automobili gore na ulicama Pariza, a porodica devojke jevrejskog porekla s kojom se Fransoa viđao prethodnih meseci odlučuje naprasno da se iseli u Izrael... U trenutku kada se građanski rat čini neumitnim, Fransoa se sklanja u unutrašnjost zemlje da sačeka rasplet eksplozivne situacije. To putovanje postaje i unutrašnja odiseja do najmračnijih kutaka njegove duše i okrutno suočavanje s činjenicom da nikakvog dubljeg životnog smisla više nema.
Francuska za to vreme, a s njom i veći deo Evrope, ipak bez mnogo potresa ulazi u novu eru. Društvene promene menjaju i pojedince, a Fransoa i njegovo okruženje reaguju različito. Umorna, istrošena judeo-hrišćanska Evropa postaje lak plen najmlađe i najprodornije monoteističke religije. Islam unosi novu energiju i smisao u život dojučerašnjih liberala i egalitarista...
Knjiga koja će obeležiti ovu i mnoge godine pred nama. Knjiga koja umesto nas postavlja teška pitanja, i ostavlja ih otvorenim. Knjiga koju mnogi proglašavaju proročkom - zbog brutalne koincidencije da je baš Mišel Uelbek bio na naslovnici magazina "Šarli ebdo" uoči masakra (zbog čega je i sam autor evakuisan iz Pariza nakon tragedije) i da je objavljena istog dana kada se taj zločin dogodio.
Prvi tiraž od 220.000 primeraka francuskog izdanja romana rasprodat je u rekordnom roku, baš kao i prvi tiraž od 270.000 primeraka nemačkog izdanja!
Mišel Uelbek (1958), pesnik i romansijer, pripadnik generacije šezdesetosmaša, najtiražniji i najprevođeniji je savremeni francuski pisac. Književnošću počinje da se bavi relativno kasno, ali već njegov prvi roman Proširenje područja borbe (1994) postaje kultna knjiga u Francuskoj. Lišen iluzija, čovek koji na društvo gleda iz ugla usamljenika koga više ništa ne može prevariti, Uelbek doživljava svetsku slavu drugim romanom "Elementarne čestice" (1998). Usledili su romani "Platforma", "Mogućnost ostrva", "Karta i teritorija" i "Pokoravanje".
Njegove romane, objavljene u milionskim tiražima, deo kritike je ocenio izrazima pamflet i pornografija. Izvesno je, međutim, da čak i oni koji mu zameraju zbog vulgarnog rečnika i siromašnog stila, smatraju Uelbeka sociološkim i književnim fenomenom, nezaobilaznim reperom u istoriji savremene francuske književnosti.
(Telegraf.rs)
Video: Dete nas je spasilo! Svi su spavali, a ono je vikalo "gori baraka"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
car
Bice ona emisija trazili ste gledajte
Podelite komentar
stop
Kakav ludak!
Podelite komentar
Milojka Pantic
Ne vidim zasto je ovo "prorocka" prica. Pa svaka baba u Srbiji, iole pismenija, je mogla napisati roman na ovu temu. Samo je pitanje vremena kada će se to obistiniti. Ironicna je burna reakcija francuske javnosti na mogucnost dolaska muslimanskog predsednika na čelo Francuske, iako je reč o fikciji, a ta ista javnost je zdušno podrzala bombardovanje Srbije jer se u realnosti usprotivila takvom razvoju dogadjaja na KiM.
Podelite komentar