VELIKI SKANDAL U CRNOJ GORI: Uklanjaju tablu srpskim oslobodiocima!

Ministarstvo kulture odnosno Direktorat za kulturnu baštinu traži način da ukloni spomen-ploču iznad Veljih vrata, glavnog ulaza u Stari grad, koja je 1931. godine postavljena u znak oslobođenja Budve.

Tako tvrde u Liberalnoj partiji, koja je i podnela zahtev da se memorijalna ploča skine, a nakon čega je komisija Ministarstva kulture prošle godine napravila analizu stanja kulturnog dobra u Starom gradu i konstatovala da tabla degradira budvanske bedeme.

Iz LP sada tvrde kako su iz Ministarstva kulture dobili nove pozitivne signale za uklanjanje table. Lider LP Blažo Rađenović tvrdi da je generalna direktorka Direktorata za kulturnu baštinu Lidija Ljesar saglasna da su ispunjeni svi uslovi da se ploča skine, jer degradira izgled Starog grada i govori neistinu o crnogorskoj istoriji.

- Neke od njenih kolega i dalje pokušavaju da postojanje te ploče opravdaju Zakonom o spomen obeležjima u kojem piše da je svako spomen obeležje postavljeno do 1971. postavljeno po zakonu. Ali taj zakon kaže i da ukoliko spomen obeležje po bilo kom osnovu vređa i govori neistine o Crnoj Gori mora biti uklonjeno. Gospođa Ljesar je rekla da njeno mišljenje mogu obelodaniti, da će Ministarstvo kulture u saradnji sa Opštinom Budva i JU Muzeji i galerije tu ploču uskoro skinuti - tvrdi Rađenović.

Direktorka Direktorata za kulturnu baštinu Lidija Ljesar nije tim povodom juče odgovarala na telefonske pozive novinara.

Foto: Wikipedia/Igycg Foto: Wikipedia/Igycg

Na tabli koja je iznad glavnih vrata u Stari grad postavljena 1931. piše: "Na uspomenu dolaska hrabre pobjedonosne srpske vojske koja poslije junačnih pobjeda oslobodi Budvu, na Mitrovdan 8. novembra 1918. postavlja Opština Budva".

Iznad tog natpisa uklesane su reči Petra Petrovića Njegoša "Pokolenja, djela sude...".

Istorijska verodostojnost reči, uklesanih odmah ispod venecijanskog lava koji tu stoji vekovima, podelio je političku i stručnu javnost u Budvi, a tenzije su porasle posle velikog simpozijuma koji je na tu temu organizovan prošle godine.

Mnogi su uvereni da će nadležni ostati pri zdravom razumu i poštovai tradiciju i istoriju ovog naroda, pa će sačuvati sva obeležja koja govore o oslobodiocima iz svih ratova tokom minulih vekova. Kako navode, istorija se mora poštovati, a onaj ko to ne zna, ne može da ima ni budućnost.

(Telegraf.rs / Izvor: vijesti.me)

Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bojan

    2. februar 2015 | 11:43

    Sram ih bilo,pun ih je Beograd!Ovde se lece,studiraju,smrde....

  • Caki

    2. februar 2015 | 11:42

    Nije to skandal,to je danasnja crna gora koja se sto vise moze udaljava od svega sto je srpsko.bilo koji tracak veze sa srbijom i srbima unistava se u korenu.Naravno sve vise se okrecu i vezuju istorijskoj braci i prijteljima hrvatima i siptarima.Ali kako radis tako ce da ti se vrati!

  • Kapucino

    2. februar 2015 | 11:52

    Budva na pjeni od smradova

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA